Jak grać w gry God of War w kolejności chronologicznej


Duologia God of War, składająca się z arcydzieł o tematyce nordyckiej, ugruntowała pozycję tej gry jako jednej z najbardziej kultowych serii PlayStation. Urodzony w erze PS2, God of War wyrobił sobie markę dzięki doskonałej rozgrywce akcji, intrygującej opowieści o boskiej zemście i pamiętnej głównej roli spartańskiego półboga Kratosa. 18 lat później God of War stał się przełomową serią przygodowych gier akcji, łączącą tę coraz bardziej dopracowaną akcję z głębszą wiedzą i mocniejszym haczykiem narracyjnym, zakotwiczonym przez starszego, bardziej empatycznego Kratosa.

Ponieważ God of War Ragnarok zasłużył na swoje miejsce w panteonie wszechczasów, stworzyliśmy tę chronologię serii dla osób zainteresowanych graniem (lub odtwarzaniem) od początku.

Skocz do:

Ile jest gier God of War?

Sony wydało 10 gier God of War — sześć na konsole domowe, dwie na konsole przenośne, jedna na telefon komórkowy i jedna przygoda tekstowa na Facebooku Messenger.

Wykluczamy jego drugą wersję mobilną, God of War: Mimir’s Vision, ponieważ ta gra AR nie dodaje do toczącej się narracji, ale zamiast tego zapewnia graczom wiedzę fabularną ze świata God of War. Wykluczamy również PlayStation All-Stars Battle Royale z tej chronologii, pomimo jej komizmu włączenie do kanonu God of War.

Istnieje również kilka historii God of War opowiedzianych w powieściach i komiksach, chociaż ta lista obejmuje tylko gry.

Gry God of War w porządku chronologicznym

Te notatki zawierają łagodne spoilery dotyczące każdej gry, w tym postaci, ustawień i rytmów fabularnych.

1. Bóg wojny: Wstąpienie (2013)

Ascension, siódma gra God of War według daty premiery, ale pierwsza chronologicznie, to opowieść o zemście, która bada wczesne dni przemiany Kratosa ze spartańskiego półboga w boga wojny.

Wniebowstąpienie ma miejsce kilka miesięcy po tym, jak Kratos został zmanipulowany w celu zabicia swojej żony i córki przez greckiego boga wojny Aresa (więcej na ten temat w oryginalnej sekcji God of War poniżej). Kratos, wstrząśnięty zabójstwami, odmawia dotrzymania przysięgi, którą złożył Aresowi, wprawiając w ruch historię Wniebowstąpienia. Ares szuka zemsty poprzez antagonistyczne Furie w grze, trzy istoty, których zadaniem jest ukaranie zdrady, które Kratos musi zabić, aby uwolnić się od przysięgi. Historia kończy się, gdy Kratos opuszcza swój spartański dom, wciąż dręczony żalem.

2. God of War: Olimp (2008)

Następna przygoda Kratosa jest opowiedziana w grze na PSP, trafnie nazwanej God of War: Chains of Olympus. Olympus toczy się w połowie dziesięcioletniej niewoli Kratosa wobec bogów (pięć lat przed God of War) — niewoli, która po ukończeniu uwolni go od dręczących wizji przeszłości.

Główny wątek fabularny stawia Kratosowi zadanie uratowania Heliosa, Tytana Boga Słońca, z podziemnego świata na rozkaz Ateny. Tam spotyka główną antagonistkę gry, Persefonę, Królową Zaświatów. Persefona przedstawia Kratosowi okazję do ponownego połączenia się z córką, a Kratos zmaga się z apokaliptycznymi konsekwencjami tego spotkania i obietnicą zwrócenia Heliosa bogom.

3. Bóg wojny (2005)

Osadzona mniej więcej 10 lat po Ascension, pierwsza gra God of War rozpoczyna się, gdy Kratos ulega smutkowi i skacze z klifu do Morza Egejskiego. Zanim trafi do wody, cofamy się o trzy tygodnie, aby odkryć, co sprowadziło Spartanina z krawędzi.

Kratos, który zbliża się do końca swojej służby bogom, otrzymuje od Ateny ostatnie zadanie: pokonać Aresa i ocalić Ateny przed oblężeniem. Z obietnicą przebaczenia swoich przeszłych okrucieństw jako nagrodą, Kratos postanawia zdobyć puszkę Pandory i zabić Aresa. Zadanie zabiera go do piekła iz powrotem, gdzie Kratos ostatecznie zmierzy się z Bogiem wojny. Zwycięski, ale nie mniej zaniepokojony swoją przeszłością, Kratos zeskakuje z urwiska, jak widzieliśmy na początku gry. Atena wyciąga go z wody i oferuje mu tron ​​na Olimpu, kończąc jego 10-letnie wniebowstąpienie, by zostać bogiem wojny.

W trakcie gry narrator dostarcza kluczowych historii z życia Kratosa poprzez przerywniki filmowe. Kratos służył kiedyś jako szanowany kapitan armii spartańskiej. Na skraju śmierci i klęski przeciwko ogromnej sile barbarzyńców, ofiarował się Aresowi w zamian za zwycięstwo. Ares odpowiedział na wezwanie, pokonał barbarzyńców i uznał Kratosa za swojego sługę, łącząc jego ramiona z Ostrzami Chaosu.

4. Bóg wojny: Duch Sparty (2010)

Ghost of Sparta, druga gra z serii na PSP, toczy się pomiędzy God of War a God of War 2. Podtytuł odnosi się do pseudonimu nadanego Kratosowi ze względu na jego bladobiały wygląd, będący wynikiem klątwy wyroczni, która związała prochy swoją żonę i dziecko do skóry.

Ghost of Sparta zapewnia zamknięcie dwóch rodzinnych wątków narracyjnych: Kratos podróżuje na Atlantydę, gdzie spotyka zarówno swoją śmiertelną matkę, jak i dawno zaginionego brata Deimosa, który został porwany przez bogów w dzieciństwie, aby zapobiec spełnieniu się przepowiedzianej śmierci Olimpu.

W kulminacyjnym momencie Kratos i jego brat ponownie zjednoczyli się, walcząc z greckim bogiem śmierci, Thanatosem. Pomimo zwycięstwa jest to kolejne nieszczęśliwe zakończenie dla Kratosa. Do czasu napisów końcowych Kratos stał się jeszcze bardziej znużony i wściekły na innych olimpijczyków.

5. Bóg wojny: Zdrada (2007)

Według dyrektora animacji Sony Santa Monica, ten mobilny sidescroller 2D jest oficjalnie częścią kanonu God of War Bruno Velazqueza. Bogowie, niezadowoleni z żądzy krwi Kratosa, próbują powstrzymać jego ostatni podbój za pomocą Argosa, wielookiego olbrzyma, który służy Herze, Królowej Bogów. Kratos zostaje wrobiony w zabicie Argosa przez niezidentyfikowanego zabójcę, próbując jeszcze bardziej zepsuć jego związek z Olimpem. Później Zeus wysyła posłańca, aby położył kres ciągłej destrukcji Kratosa. Kratos odpowiada przemocą, po raz kolejny przeciwstawiając się innym bogom. Betrayal pozostawia graczy z tą wiadomością, ustawiając wydarzenia, które nadejdą w God of War 2: „Wkrótce furia Zeusa spadnie na [Kratos]”.

God of War: Betrayal został wydany w 2007 roku, przed powstaniem smartfonów i nie jest dostępny w nowoczesnych sklepach mobilnych. Można go pominąć bez konsekwencji, ale ci, którzy chcą w niego zagrać, będą musieli uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem emulatora Java.

6. Bóg wojny 2 (2007)

God of War 2 stawia Kratosa przeciwko Zeusowi, królowi Olimpu. Kratos, już wykluczony z powodu swojego wieloletniego szaleństwa, odrzuca prośbę Ateny o pokój i nadal sieje spustoszenie w całej Grecji. To ostatnia kropla dla Olimpu; Zeus schodzi na pole bitwy i zabija Kratosa.

Kratos znajduje nowego sojusznika w Gai, matce Tytanów i Ziemi. Zapewnia Kratosowi sposób na przepisanie przeszłości i uratowanie własnego życia. Po podróży do Zaświatów Kratos postępuje zgodnie z instrukcjami Gai, prowadząc go do Sisters of Fate. Po kolejnym rozlewie krwi Kratos przejmuje kontrolę nad Loom of Fate i wraca na miejsce swojej śmierci. Plan Kratosa, by zabić Zeusa, zostaje udaremniony, gdy inny olimpijczyk staje przed jego ostrzem. To tutaj my (i Kratos) dowiadujemy się o jego prawdziwym pochodzeniu. Kratos wykorzystuje moc Krosna, aby rekrutować Tytanów z przeszłości do swojej przyszłej wojny. Wracając do teraźniejszości, Kratos prowadzi Tytanów do ataku na Olimp, tworząc God of War 3.

7. Bóg wojny 3 (2010)

Odbywająca się bezpośrednio po poprzedniej grze God of War 3 kończy grecką sagę Kratosa i rozwiązuje jego wojnę z Zeusem i Olimpijczykami.

Kratos i Tytani walczą z Olimpijczykami z katastrofalnym skutkiem. Kratos (po raz kolejny) zostaje zdradzony i (po raz kolejny) schodzi do Zaświatów. Tam Kratos łączy siły ze starym sojusznikiem, aby raz na zawsze pokonać Zeusa. Po powrocie na Ziemię Kratos staje w obliczu gniewu Tytanów i Bogów, co prowadzi go do epickiego szału zabijania, prowadzącego do ostatecznego starcia z Zeusem.

Kratos ogłasza koniec swojej zemsty, a świat jest w ruinie, poświęca się, by uwolnić nadzieję dla ludzkości.

8. God of War: Zew z dziczy (2018)

God of War: Wezwanie Widów to przygoda tekstowa Facebook Messenger wydana przed grą God of War z 2018 roku. Ta około 30-minutowa historia przedstawia syna Kratosa, Atreusa, i dostarcza informacji na temat pozazmysłowych zdolności bohatera, dodając jednocześnie odrobinę smaku do jego relacji z Kratosem i jego matką, Faye. Akcja rozgrywa się na jakiś czas przed God of War 2018, kiedy Faye wciąż żyje.

Wydaje się, że A Call from the Wilds nie jest już grywalny, chociaż podobnie jak God of War: Betrayal, jest to historia, którą ostatecznie można pominąć. Ci, którzy chcą tego doświadczyć, mogą znaleźć pełne wersje gry na YouTube.

9. Bóg wojny (2018)

Osadzony wiele lat po God of War 3, God of War z 2018 roku przenosi Kratosa z Grecji do nordyckiego królestwa Midgard, gdzie obecnie mieszka Kratos ze swoim synem Atreusem. Kratos i Atreus planują spełnić umierające życzenie Faye: rozrzucić jej prochy ze szczytu najwyższego szczytu Dziewięciu Królestw.

Ich podróż nie jest prostą wędrówką; duet podróżuje przez wiele królestw, napotykając przyjaciół i wrogów z mitologii nordyckiej, w tym Baldura, Freyę, synów Thora Magniego i Modiego, ostatniego żyjącego giganta Jörmungandra i Mimira. Po drodze Kratos zmaga się z ojcostwem i prawdami, które ukrywa przed Atreusem — o swojej przeszłości i tożsamości Atreusa.

Po swojej przygodzie Dziewięć Królestw wkracza do Fimbulwinter, trzyletniego prekursora Ragnarök, końca świata.

10. God of War Ragnarok (2022)

Biorąc pod uwagę niedawną premierę Ragnaroka, to streszczenie fabuły jest szczególnie niejasne, aby uniknąć spoilerów.

God of War: Ragnarok, najnowsza i bogata w fabułę gra God of War, rozgrywa się trzy lata po God of War z 2018 roku, jako Dziewięć Królestw pod koniec Fimbulwinter i na początku Ragnarök.

Wiele postaci powraca z 2018 roku, wraz z nowicjuszami, takimi jak Wszechojciec Odyn i jego syn Thor, ale nadal koncentruje się na przygodach Kratosa i Atreusa, z większym naciskiem na tego ostatniego, który bada swoją nowo odkrytą tożsamość i moce. Jako Kratos i Atreus przemierzysz wszystkie dziewięć królestw i Krainę Pomiędzy Krainami, podejmując osobiste poszukiwania tożsamości i większe zadanie pokonania Asgardów i przetrwania Ragnaroku.

Nie będziemy psuć podróży, ale Ragnarok pozostawia otwarte drzwi dla przyszłych opowieści o God of War.

Jak grać w gry God of War według daty premiery

  • Bóg wojny (2005)
  • Bóg wojny 2 (2007)
  • God of War: Zdrada (2007)
  • God of War: Okowy Olimpu (2008)
  • Bóg wojny 3 (2010)
  • God of War: Duch Sparty (2010)
  • Bóg wojny: Wstąpienie (2013)
  • God of War: Zew z dziczy (2018)
  • Bóg wojny (2018)
  • Bóg wojny Ragnarok (2022)

Co dalej z God of War?

Sony jeszcze nie ogłosiło kolejnej gry God of War, choć biorąc pod uwagę krytyczne i sukces komercyjny God of War (2018) i Ragnarok, spodziewamy się kolejnych wpisów.

To, co zostało ogłoszone, to serial telewizyjny God of War. Program na żywo, opracowywany dla usługi przesyłania strumieniowego Amazon Prime Video, będzie adaptacją historii God of War z 2018 roku. Reżyser gry Cory Barlog jest producentem wykonawczym; Showrunnerem jest Rafe Judkins (Koło czasu).

Jordan zajmuje się grami, programami i filmami jako niezależny pisarz dla IGN.

Źródło : https://www.ign.com/articles/god-of-war-games-in-order