Jak grać w Dungeons and Dragons: przewodnik dla początkujących


Dungeons and Dragons (D&D) to tak zwana stołowa gra fabularna lub TTRPG. Wspólne opowiadanie historii i gra planszowa, w której różne rzuty kostkami pomagają zdecydować o postępie gry i historii. Wraz z niedawną premierą Dungeons and Dragons: Honor Among Thieves coraz więcej osób interesuje się grą w tę klasyczną grę. Obecnie w swojej piątej edycji (D&D 5e), D&D nigdy nie było bardziej przystępne ani zrozumiałe dla nowych graczy, a teraz jest idealny czas, aby dołączyć do zabawy!

Co jest potrzebne do gry w D&D

 • Ludzie
 • Podręczniki
 • Kostka do gry
 • Karty postaci
 • Miniatury i plansze do gry

1. Ludzie

W D&D można grać w co najmniej 2 osoby, ale często 3-5 osób to idealny rozmiar stołu. Będziesz potrzebował co najmniej Mistrza Podziemi (DM) lub Mistrza Gry w innych TTRPG oraz jednego lub więcej Graczy. Biorąc to pod uwagę, naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, jak duża może być grupa poszukiwaczy przygód, więc możesz zaprosić tylu przyjaciół, ilu zdołasz zmieścić w swoim domu.

DM poprowadzi każdą sesję gry, opracuje przygody, osądzi zasady i zapełni światy, w których przeżywasz przygody, ludźmi, miejscami i rzeczami, z którymi możesz wchodzić w interakcje! Rola DM może początkowo być zniechęcającym zadaniem, ale dla osób, które są zainteresowane budowaniem ram bohaterskich historii, jest to niewiarygodnie satysfakcjonujące doświadczenie.

Dwie książki poniżej, Dungeon Master’s Guide i Monster Manual, pomogą każdemu DM zacząć. Istnieją również dziesiątki oficjalnych przygód (modułów), które mogą pomóc w przyspieszeniu Twojej podróży w D&D Dungeon Master!

2. Podręczniki

Są to podstawowe książki potrzebne do rozpoczęcia własnej przygody, ale jako gracz potrzebny jest tylko JEDEN!

Podręcznik gracza – Jedyna książka niezbędna do rozpoczęcia gry w D&D jako gracz! Zawiera informacje o tym, jak stworzyć postać, wszystkie potrzebne zasady gry i jest zawsze przydatne do odniesienia nawet dla doświadczonych graczy!

Przewodnik Mistrza Podziemi – Dla aspirujących Mistrzów Lochów, ta książka pomoże ci rozwinąć postacie niezależne (NPC), miasta, narody i pełne przygody, które sam stworzysz.

Podręcznik potworów – Żadna heroiczna przygoda nie byłaby kompletna bez potworów, z którymi mogliby walczyć twoi bohaterowie! Ta książka pomoże DM wypełnić grę interesującymi, niebezpiecznymi i wspaniałymi stworzeniami, które stanowią wyzwanie dla Graczy po drodze.

Istnieje wiele dodatkowych książek, które rozwijają dalsze opcje tworzenia graczy, światy i wiedzę, które pomogą w tworzeniu DM, oraz pełne przygody, które mogą zmniejszyć obciążenie pracą DM. Doskonałym punktem wyjścia, który będzie zawierał wszystko, co niezbędne do grania i uruchamiania gry BEZ kupowania czegokolwiek więcej, nawet podstawowych książek wymienionych powyżej, są zestawy startowe Dungeons and Dragons. Należą do nich gotowe postacie, przygoda, kości, mapy. I skompresowana wersja zasad. Oba są dostępne fizycznie ORAZ na większości wirtualnych blatów.

3. Kości

Żadna gra D&D nie jest kompletna bez zestawu błyszczących kamieni matematycznych! Do gry potrzebny będzie zestaw kostek wielościennych, w tym kostka 4-ścienna, 6-ścienna, 8-ścienna, 10-ścienna, 12-ścienna i 20-ścienna. Te kości są potocznie określane odpowiednio jako d4, d6, d8, d10, d12 i d20. Mistrz Podziemi i każdy gracz będą potrzebować tylko jednego zestawu kości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwinąć niezdrową obsesję i zebrać setki zestawów. Sprawdź najlepsze zestawy kości D&D, jakie możesz kupić.

4. Karty postaci

Arkusze te zawierają szczegółowy przegląd statystyk postaci, umiejętności, wyposażenia i wszelkich innych istotnych informacji. Podstawową kartę postaci można znaleźć w Podręczniku gracza, ale można je również znaleźć online lub stworzyć cyfrowo na stronach takich jak DnDBeyond.

5. Miniatury i plansze do gry

Te elementy są opcjonalne, ale mogą pomóc w wizualizacji postaci i scen. Służą do pokazania scenerii i rozmieszczenia postaci, złoczyńców i potworów podczas walki. Plansze do gry i miniaturowe figurki są często zabawnym projektem dla graczy i DM do projektowania, malowania i personalizacji.

 • Wirtualny blat (VTT)
  Istnieje wiele opcji VTT, oferujących bezpłatne i dostępne zasoby do Twojej gry, a także potężniejsze płatne narzędzia. Jeśli nie możesz zebrać wszystkich swoich ludzi w jednym miejscu, mogą to być doskonałe opcje! Korzystaj z witryn takich jak DnDBeyond do tworzenia postaci i cyfrowych podręczników. W przypadku gier online wirtualne blaty, takie jak Roll20 lub FoundryVTT, mogą zastąpić miniatury i mapy. Co więcej, narzędzia takie jak Zoom lub Discord mogą pomóc Ci grać online i łączyć się z przyjaciółmi z bliska iz daleka.

Mam wszystkich ludzi i rzeczy, co teraz?

Jak grać w Dungeons and Dragons

 1. Stwórz swoją postać: Każdy gracz jest odpowiedzialny za stworzenie własnej, niepowtarzalnej postaci. Korzystając z Podręcznika gracza jako przewodnika, przypiszesz swoim postaciom statystyki, funkcje i wyposażenie, które będą miały wpływ na to, jak dobrze będą sobie radzić podczas podróży.
 2. Utwórz ustawienie lub świat: Zwykle jest to obowiązkiem Mistrza Podziemi. DM poinformuje graczy o szczegółach świata i historii, w której się znajdują. Te ustawienia i historie mogą pochodzić z wyobraźni twojego DM (homebrew) lub z gotowych modułów napisanych przez innych autorów.
 3. Poczekaj na swoją kolej: Gracze na przemian dzielą się światłem reflektorów, aby opisać, co myślą, czują lub robią ich postacie, niezależnie od tego, czy piją w tawernie, eksplorują świat, rozmawiają z NPC, czy walczą z Hydrą. DM kontroluje przebieg gry, jeśli jest coś, co chciałbyś zrobić, zapytaj!
 4. Rzuć kostką: W zależności od działań, które podejmiesz podczas przygody, DM może poprosić cię o rzut kośćmi w celu ustalenia wyniku przedsięwzięcia, które wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Twój DM ustawi trudność zwaną ST (test trudności), rzucisz kostką i dodasz odpowiedni modyfikator z karty postaci. Jeśli pokonasz DC, Twoja próba zakończy się sukcesem!
 5. Walka: Walka jest nieco bardziej ustrukturyzowana niż ogólna gra eksploracyjna. Każdy gracz wykorzystuje swoją turę, aby zaatakować lub użyć zdolności, aby pokonać wroga.

Tworzenie postaci

Przed wyruszeniem na przygodę gracze będą musieli przejść przez proces tworzenia postaci. Może to być bardzo zabawne i satysfakcjonujące doświadczenie, ale może być również wyzwaniem dla pierwszego gracza. Oto kroki, które należy wykonać, aby zacząć:

 1. Wybierz wyścig: Informacje na temat różnych ras w D&D znajdziesz w Podręczniku gracza. Wiele z nich może być ci znanych, takich jak ludzie, krasnoludy lub elfy, ale inne mogą być nowe. Pamiętaj, aby przeczytać każdą opcję, aby lepiej zrozumieć różnorodność dostępnych opcji.
 2. Wybierz klasę: Zajęcia określą lwią część twoich statystyk i umiejętności. Klasa poinformuje, co gracz może, a czego nie może zrobić. Każda klasa będzie miała inne zalety lub słabości. Ponownie istnieje wiele opcji do wyboru, takich jak wojownik, łotrzyk, czarodziej, barbarzyńca itp.
 3. Ustaw swoje wyniki umiejętności: Istnieje 6 punktów umiejętności: Siła, Zręczność, Kondycja, Inteligencja, Mądrość i Charyzma. Gracze określają, jak silna jest każda z tych statystyk dla ich postaci, rzucając kośćmi, aby określić wynik dla każdej z nich. Inne czynniki, takie jak rasa i klasa, również mogą wpływać na te wyniki. Należy zauważyć, że istnieją alternatywne metody ustalania wyników zdolności, które zostały opisane w Podręczniku Gracza.
 4. Wybierz swój sprzęt: Wszyscy kochają rzeczy, więc miej trochę! Gracze określą, jakie przedmioty niosą, takie jak broń, zbroja i przedmioty. Wybierzesz spośród kilku możliwych przedmiotów początkowych, które zostaną określone przez twoją klasę i pochodzenie, ale nie martw się, wkrótce będziesz plądrować smoczy skarb w poszukiwaniu magicznych przedmiotów!
 5. Ustaw swoją historię: Określ, kim jest twoja postać. Jak się nazywają, skąd pochodzą, jaka jest ich tragiczna historia, która dramatycznie zostanie ujawniona reszcie imprezy przy ognisku? Dodaj jak najwięcej osobowości swojej postaci lub graj silnym, cichym typem. Tutaj nie ma złego wyboru, ale sugerujemy współpracę z twoim DM, aby wiedział, jak najlepiej przekazać światu twoją historię!

Regulamin

D&D jest rozległy i zawiera setki zasad i terminów, których nie będziesz znać. Nawet doświadczonym graczom może być trudno utrzymać to wszystko prosto! Nabierz otuchy, wiedząc, że każda przygoda zaczyna się od takiej samej ilości wiedzy na te tematy. Z biegiem czasu poszerzysz swoje rozumienie gry. W międzyczasie w razie wątpliwości zapoznaj się z regulaminem. Aby rozpocząć, oto kilka dodatkowych elementów, które mogą Cię zainteresować, aby ułatwić Ci grę:

 1. Działania: W walce twoja postać może wykonywać Akcje. Akcje mogą mieć oznaczenia takie jak Akcja, Akcja Bonusowa lub Reakcja. Są to takie rzeczy, jak atakowanie, rzucanie zaklęć, unikanie, doskok i wiele więcej!
 2. Inicjatywa: Podczas formalnej walki gracze rzucają na Inicjatywę, rzucając k20 i dodając modyfikator inicjatywy z karty postaci. Ta liczba określi kolejność, w jakiej gracze i potwory podejmują działania podczas walki.
 3. Punktów obrażeń: Punkty życia (HP) to twoje zdrowie. Kiedy otrzymujesz obrażenia, tracisz HP, a kiedy się leczysz, zyskujesz HP. Kiedy twoja postać osiągnie 0 HP, tracisz przytomność i grozi ci nieodwracalna śmierć!
 4. Klasa pancerza: Klasa pancerza (KP) to liczba na twojej karcie postaci, która określa, jak mocno postać może trafić w walce. Rzuty ataku przy określonej KP nie trafiają!
 5. Niwelacja: Podczas gry postacie będą zdobywać nowe statystyki i umiejętności. Poziomowanie jest określane przez twój DM i może być dokonywane na podstawie punktów doświadczenia (XP) lub osiągnięć kamieni milowych, takich jak pokonanie szczególnie okrutnego wroga.

Wskazówki, jak zostać świetnym graczem

 1. Udostępnij w centrum uwagi: Bycie bohaterem opowieści może być zabawne, ale D&D to wspólne doświadczenie. Pamiętaj, aby dać czas innym graczom.
 2. Bądź wrażliwy: Odgrywanie roli innej osoby może być trudne. Często możesz czuć się zakłopotany lub zaniepokojony. Nie śpiesz się, zacznij od opisania tego, co robi lub mówi twoja postać. W końcu możesz przejść do odgrywania ról z perspektywy pierwszej osoby, w tym „głosu” postaci!
 3. Bądź zachęcający: Jak wspomniano, wystawianie się na zewnątrz podczas odgrywania ról może być przerażające. Zachęć innych poszukiwaczy przygód, aby dali z siebie wszystko i stworzyli przestrzeń, która jest przyjazna dla błędów i celebrująca sukcesy.

Wskazówki dotyczące bycia mistrzem podziemi

Bycie DM może być trudną i niewdzięczną pracą, więc oto kilka wskazówek, które pomogą:

 1. Być przygotowanym: Im więcej wiesz o swoim świecie, tym łatwiej będzie ci się dostosować, gdy Twoi gracze zdecydują się skręcić w lewo zamiast w prawo. Jeśli improwizacja nie jest twoją mocną stroną, przygotowanie pomysłów na ludzi, miejsca i przedmioty w twoim świecie może złagodzić stres.
 2. Bądź otwarty i elastyczny: Plany się posypią. Gracze zdecydują się zabić twojego ulubionego NPC. Pamiętaj, że nawet jeśli prowadzisz grę, jest to wspólne doświadczenie, więc pozwól swoim graczom na swobodę kształtowania świata i historii.
 3. Nagradzaj kreatywność: Zachęć graczy, aby myśleli nieszablonowo i nie rozwiązywali każdego problemu machając mieczem.
 4. Zapomnij o zasadach: Czasami wszystko, czego potrzebujesz, to Rule of Cool! W końcu to Twój stół i Twoje wspólne doświadczenie. Zasady są bardziej jak wytyczne. Ostatecznie jesteś arbitrem tego, na co pozwolisz, a na co nie pozwolisz przy swoim stole, więc graj tak restrykcyjnie lub luźno, jak lubisz ty i twój stół.
 5. Ustaw oczekiwania: Przed każdą przygodą dobrze jest, abyś Ty i Twoi Gracze ustalili, w jaką grę będziecie grać. Czy będzie zabawnie i beztrosko, czy też Strahd Von Zarovich zawładnie duszami każdej grającej osoby? Przydatnymi narzędziami do tego celu są Safety Tools, X/O Cards i Session 0s.
 6. Użyj narzędzi: Istnieją tysiące narzędzi online, które pomogą ulepszyć Twoją grę. Korzystaj z witryn takich jak DnDBeyond do tworzenia postaci i cyfrowych podręczników. W przypadku gier online wirtualne blaty, takie jak Roll20 lub FoundryVTT, mogą zastąpić miniatury i mapy. Co więcej, narzędzia takie jak Zoom lub Discord mogą pomóc Ci grać online i łączyć się z przyjaciółmi z bliska iz daleka.

Z gry Dungeons and Dragons może korzystać każdy, z dowolnego środowiska. Przy odrobinie przygotowań i chęci dzielenia się historiami z innymi możesz być na dobrej drodze do fantastycznej przygody. Więc zapal latarnie, zwołaj drużynę i rzuć kostką!Źródło : https://www.ign.com/articles/how-to-play-dungeons-and-dragons