Jak działa Exp Share w grach RPG? – Odkryj tajemnice tej mechaniki!

Jak Exp Share ewoluował w nowoczesnych grach RPG?

Exp Share to mechanika, w której wszyscy członkowie drużyny zdobywają punkty doświadczenia, niezależnie od tego, czy biorą udział w bitwie – w grach RPG. Choć wiele gier posiada ten poziom, jego brak lub ograniczona implementacja szczególnie rzuca się w oczy, gdy wracamy do starszych gier i porównujemy je z nowszymi. Pomimo tego, co na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielką cechą poprawiającą jakość życia, jej obecność — lub jej brak — może mieć duży wpływ na grę, powodując, że grasz zupełnie inaczej niż normalnie.

Exp Share w Pokemonach

Exp Share zaczęło się jako rzeczywisty przedmiot w Pokemonach, który można było dać pojedynczemu Pokemonowi, aby zdobywał doświadczenie nawet bez angażowania się w bitwę. Było to szczególnie wygodne w przypadku podnoszenia potworów niskiego poziomu na zwykłych członków drużyny. Exp Share ostatecznie przekształcił się w przedmiot, który rozdawał punkty doświadczenia całemu zespołowi. Począwszy od Pokemon: Let’s Go, Pikachu i Let’s Go, Eevee, został wbudowany w grę jako domyślna mechanika, a nie przedmiot, który trzeba było zdobyć.

Exp Share w innych grach RPG

Exp Share to nie tylko mechanika w Pokemonach. Wiele innych gier RPG, takich jak Xenoblade Chronicles 3 i One Piece Odyssey, oferuje własną wersję Exp Share. Umożliwia to bohaterom gromadzenie punktów doświadczenia, nawet gdy nie biorą udziału w bitwie, otwierając tym samym możliwości eksperymentowania i różnorodności, które w przeciwnym razie byłyby nie do utrzymania.

Brak Exp Share w starszych grach

Jednak w starszych grach, takich jak Persona 4 i Fire Emblem Fates, brak Exp Share sprawia, że gracz musi poświęcić wiele czasu na szlifowanie poziomów dla postaci. Niektórzy gracze nie mają czasu na to i wolą skupić się na rozwijaniu fabuły. W takiej sytuacji Exp Share byłby bardzo pomocny.

Podsumowanie

Exp Share to mechanika, która uwolniła wiele godzin czasu graczy, zmniejszając monotonne szlifowanie, z którego kiedyś znane były turowe gry RPG. Choć niektórzy gracze odczuwają nostalgię, gdy gra zmusza ich do zarządzania zasobami starej szkoły bez tego, Exp Share jest czymś, za co należy być wdzięcznym.

Omówione tutaj produkty zostały niezależnie wybrane przez naszych redaktorów. GameSpot może otrzymać część przychodów, jeśli kupisz coś polecanego na naszej stronie.

Źródło: Gamespot.