Jak dostosować ekran główny PS5?


Chociaż wciąż ma przed sobą długą drogę, PlayStation 5 firmy Sony jest w stanie zaskakująco dostosować. Powoli zaczęły pojawiać się nowe funkcje, a dzięki niedawnej aktualizacji właściciele PS5 mają teraz więcej opcji do dostrojenia swoich wrażeń z gry w systemie. Podobnie jak w przypadku PS4, możesz spodziewać się, że te funkcje z czasem się rozwiną, ale na razie przyjrzyjmy się, co właściciele PS5 są w stanie dostroić na najnowszej konsoli Sony.

Jak dostosować Centrum sterowania

Naciskając przycisk PS na kontrolerze DualSense, uzyskasz dostęp do wielu skrótów i menu związanych z grami, znajomymi i nie tylko. Jeśli wolisz, aby niektóre karty pojawiały się w bardziej widocznym miejscu, możesz podświetlić skrót na ekranie, nacisnąć przycisk opcji na kontrolerze, a otrzymasz listę ikon. Domyślne w Twoim menu to:

 • Dom
 • Przełącznik
 • Powiadomienia
 • Baza gier
 • Muzyka
 • Pobieranie/przesyłanie
 • PlayStation VR
 • Dźwięk
 • Mikrofon
 • Akcesoria
 • Profil
 • Moc

Są też trzy ukryte ikony, które możesz uwydatnić:

 • Audycja
 • Dostępność
 • Sieć

Możesz podświetlić skróty, których chcesz użyć, zmienić ich kolejność na osi czasu, a nawet usunąć kilka z nich zgodnie z własnymi upodobaniami. Jeśli wolisz po prostu tego uniknąć, przytrzymaj dłużej przycisk PS, a zostaniesz przeniesiony bezpośrednio na ekran główny.

Jak szybko filtrować gry

Jak filtrować bibliotekę PS5

Pomiędzy dyskiem SSD PS5, zewnętrznym dyskiem twardym, a nawet opcją zwiększenia pamięci za pomocą dodatkowego dysku SSD M2 możesz szybko uznać, że Twoja biblioteka jest nieco nieporęczna. Aby łatwo znaleźć kupione gry, możesz przejść do Biblioteki gier i wybrać opcję sortowania biblioteki alfabetycznie, według daty zakupu, platformy i źródła zakupu, aby ułatwić życie. Twoje PS5 automatycznie posortuje gry, w które grasz najczęściej, układając ich karty, aby pomóc Ci szybciej się do nich dostać.

Niestety, PS5 nie otrzymało jeszcze opcji sortowania gier w folderach, co było dostępne na PS4.

Jak wyłączyć muzykę w tle i efekty dźwiękowe

Jak wyłączyć muzykę w tle i efekty dźwiękowe na PS5?
Jak wyłączyć muzykę w tle i efekty dźwiękowe na PS5?

Na ekranie głównym PS5 jest wiele subtelnych podpowiedzi dźwiękowych i oczyszczającej muzyki w tle, ale jeśli cisza ci odpowiada, możesz wyciszyć te funkcje audio. Dla osób, które nie przepadają za tym, jak każda wyróżniona gra odtwarza również własną unikalną muzykę, możesz zmienić to ustawienie, przechodząc do Ustawień, wybierając Dźwięk, a następnie przechodząc do Wyjście audio. Na dole menu znajduje się opcja wyłączenia muzyki na ekranie głównym i wszystkich efektów dźwiękowych.

Jak wyłączyć wyskakujące powiadomienia

Jak wyłączyć wyskakujące powiadomienia na PS5?
Jak wyłączyć wyskakujące powiadomienia na PS5?

Denerwują Cię wyskakujące okienka, które rujnują nagrywanie rozgrywki lub rozpraszają Cię podczas kluczowej sekwencji w Twojej najnowszej grze? Możesz wyłączyć te powiadomienia, przechodząc do Ustawień, wybierając Powiadomienia, a następnie majstrując przy tym, które alerty chcesz wyłączyć. Na przykład możesz wyłączyć wyświetlanie wyskakujących okienek podczas sesji transmisji, skrócić ich wyświetlanie lub upewnić się, że nie wyświetlają żadnych ikon narożnych.

Jak dostosować kanał eksploracji

Brak podpisu

Centrum Odkrywania na PS5 zapewnia wybór zwiastunów gier wideo, wiadomości i transmisji na żywo w oparciu o gry, które masz i obserwujesz. Jeśli nie chcesz, aby zawartość skupiała się na konkretnej grze, możesz przejść do swojej biblioteki, a następnie kliknąć ikonę z trzema kropkami, która pojawia się pod grą. Wybierz opcję Unfollow, a Twoje PS5 automatycznie ukryje wszystkie powiązane z nią treści.

Aby pójść o krok dalej, przejdź do Ustawień, Zapisanej daty i Ustawień gry/aplikacji. Stąd możesz sprawdzić, czy włączono ostrzeżenia spoilera. Chociaż ta opcja jest zwykle domyślnie włączona i tylko w grach na PS5, zawsze warto dwukrotnie sprawdzić, czy została aktywowana.Source : https://www.gamespot.com/articles/how-to-customize-your-ps5-home-screen/1100-6496418/?ftag=CAD-01-10abi2f