Frostpunk 2: zaskakująca i skomplikowana politycznie kontynuacja

Nowe arcydzieło gry o zarządzaniu i przetrwaniu

Budowniczowie miast I gra o przetrwanie gatunki mogą być trudne do zrozumienia. Może się to wydawać jeszcze bardziej zniechęcające, gdy jest to kontynuacja poprzedniczki zbudowanej na fundamentach tak złożonych jak Frostpunk. Miłą niespodzianką jest więc fakt, że Frostpunk 2 jest tak przyjazny dla nowych graczy. Jako osoba nie do końca zaznajomiona z tymi dwoma gatunkami, tak delikatnie się one łączą, a mając zaledwie kilka godzin na oryginalnym Frostpunku, uwielbiałem czas spędzony nad jego piękniejszą i głęboko polityczną kontynuacją. Głównie ze względu na niekończącą się serię dylematów moralnych, jakie na mnie narzucały, bardzo podobało mi się moje doświadczenie w Nowym Londynie, mimo że każdy obywatel, którego próbowałem ocalić, doświadczał czegoś zupełnie odwrotnego.

Frostpunk 2 ma taki sam cel jak oryginał: zbuduj i rozwijaj miasto, aby walczyć z niekończącym się zimnem. Ale wszystko zostało później rozszerzone. Zamiast wznosić pojedyncze budynki, jednym kliknięciem stworzysz całe dzielnice miasta. Czasu nie mierzy się już w minutach, ale w tygodniach i miesiącach. I, co być może najważniejsze i najzabawniejsze, kładzie się teraz większy nacisk na politykę świata i wpływy zamieszkujących go frakcji.

Przeprojektowana mechanika gry

Zanim pozwoliłem, aby moje polityczne machinacje rozwinęły się, musiałem zapoznać się z samouczkiem, co było niezbędnym krokiem nawet dla doświadczonych graczy Frostpunk ze względu na wiele zmian w rozgrywce. Motywem przewodnim Frostpunk 2 jest „Miasto nie może upaść”. Jednak upadł w niecałe 20 minut. Mając za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa małej społeczności Wędrowców, szybko stracili we mnie wiarę, po tym jak pozostawiono ich na przenikliwym zimnie i pracowali do szpiku kości.

Ten poradnik, choć ma półgodzinny prolog, doskonale oddaje napięcie potrzebne do przetrwania w Frostpunk 2. Trzeba przyznać, że Frostpunk 2 to gra, która kładzie nacisk na wybory etyczne, stawiając gracza przed dylematami moralnymi przez całą rozgrywkę.

Intrygujący system polityczny

Najciekawszą nowością w Frostpunk 2 jest system Rady. Budowanie nowych dzielnic i gromadzenie zasobów może utrzymać miasto w ruchu, ale aby wprowadzić prawdziwe zmiany, musisz uchwalić prawo przez Radę. Ten organ przypominający parlament składa się (przynajmniej początkowo) z trzech odrębnych frakcji. Do uchwalenia nowej ustawy konieczna będzie większość co najmniej 51% głosów.

To właśnie równowaga pomiędzy podejmowaniem właściwych decyzji dla dobra miasta na każdym kroku jest sercem Frostpunk 2. Dzięki szerokiemu zakresowi praw, które musisz zrozumieć, będziesz miał dużą swobodę w dostosowaniu zasad obowiązujących w Twoim mieście do swojego obrazu . Bez względu na obszar, na którym skupiają się te przepisy, nigdy nie będą one powszechnie lubiane.

Wciągające zwroty akcji

Te dylematy polityczne i częste zwroty akcji, które pojawiają się naturalnie w trakcie rozgrywki, sprawiają, że Frostpunk 2 niezmiennie wciąga. Nawet w pierwszych kilku godzinach gry, która jest stosunkowo spokojna, udaje się utrzymać zainteresowanie, oferując trudne wybory na każdym kroku. Musisz podejmować decyzje, które będą miały konsekwencje dla życia mieszkańców Twojego miasta, najcenniejszego zasobu, który należy chronić.

Źródło: www.ign.com