Epickie gry vs. Apple: Odrzucanie aplikacji – co musisz wiedzieć

Najnowsze działania wojenne pomiędzy Epic Games a Apple

Epic Games potępia odrzucenie jej aplikacji przez Apple

Niedawno firma Epic Games na Twitterze potępiła Apple za odrzucenie aplikacji firmy, twierdząc, że jest ona arbitralna i utrudniająca pracę. Według Epic Games Apple dwukrotnie odrzuciło wniosek złożony przez Epic Games Store, twierdząc, że wygląd i położenie przycisku „Instaluj” firmy Epic jest zbyt podobne do przycisku „Pobierz” firmy Apple oraz że etykieta „Zakupy w aplikacji” jest zbyt podobna do etykietę „Zakupy w aplikacji” w sklepie App Store.

Standardowe konwencje nazewnictwa kwestionowane przez Apple

Firma Epic Games wyjaśniła, że ​​używa tych samych konwencji nazewnictwa „Instalacja” i „Zakupy w aplikacji”, które są używane w wielu innych popularnych sklepach i platformach z aplikacjami. Epic twierdził również, że buduje sklep zrozumiały dla użytkowników mobilnych i zgodny ze standardowymi konwencjami projektowymi dotyczącymi aplikacji na iOS.

Oskarżenia o arbitralne utrudnianie ze strony Apple

Epic Games twierdzi, że odmowa Apple jest arbitralna, obstrukcyjna i stanowi naruszenie DMA, i wyraziła swoje obawy Komisji Europejskiej. Według Epic Games, o ile Apple nie będzie utrudniać dalszych przeszkód, firma jest gotowa w nadchodzących miesiącach uruchomić Epic Games Store i Fortnite na iOS w UE.

Dyrektor generalny Epic, Tim Sweeney, również skrytykował Apple za przejęcie procesu recenzji aplikacji w celu opóźnienia potencjalnych konkurentów. Powiedział: „Teraz przygnębiające jest to, że Apple przekształca swój niegdyś uczciwy proces notarialny w inny sposób w celu manipulowania i udaremniania konkurencji”.

W 2022 roku Unia Europejska przyjęła ustawę Digital Markets Act, która umożliwiła Epic Games uzyskanie konta programisty w Apple i stworzenie własnego sklepu z aplikacjami. W rezultacie Epic Games byłoby w stanie uniknąć 30% opłaty za platformę pobieranej przez Apple. Jednak na początku tego roku Apple na krótki czas odebrał Epic dostęp, ale ostatecznie go przywrócił.

Obecnie nie ma możliwości grania w Fortnite natywnie na urządzeniach z systemem iOS, ale dzięki ustawie o rynkach cyfrowych za kilka miesięcy to się zmieni, przynajmniej dla graczy z Europy.

Źródło: www.gamespot.com