Dyrektorzy Disco Elysium oskarżają akcjonariuszy ZA/UM o oszustwa, ponieważ firma twierdzi, że zostali zwolnieni za niewłaściwe postępowanie


Sytuacja Disco Elysium stała się jeszcze bardziej kłopotliwa, ponieważ jej byli dyrektorzy oskarżają akcjonariuszy większościowych ZA/UM o przejęcie kontroli nad firmą w drodze oszustwa, ponieważ firma twierdzi, że ci pracownicy zostali zwolnieni za niewłaściwe postępowanie.

W październiku 2022 roku redaktor Disco Elysium, Martin Luiga, powiedział, że kluczowi członkowie ZA/UM, w tym główny scenarzysta i projektant Robert Kurvitz, pisarka Helen Hindpere oraz kierownik sztuki i projektowania Aleksander Rostow, opuścili firmę w „mimowolny” sposób. Później w tym samym miesiącu Kurvitz złożył pozew przeciwko firmie, a teraz mamy nieco więcej szczegółów na temat jego zarzutów przeciwko ZA/UM.

Kurvitz i Rostov zabrali się do Medium, aby podzielić się szczegółami na temat bieżącej sytuacji w ZA/UM i wysuwają poważne roszczenia wobec obecnych akcjonariuszy większościowych, Tütreke OÜ.

Tütreke OÜ, estońska firma będąca wehikułem Ilmara Kompusa i Tõnisa Haavela, została większościowym udziałowcem ZA/UM po wykupieniu przez nią akcji Margus Linnamäe. Kurvitz i Rostov powiedzieli, że wszystko było dobrze pod Linnamäe, ale wszystko się zmieniło, gdy Kompus i Haavel przejęli kontrolę.

„Gdy tylko stali się udziałowcami większościowymi, szybko zostaliśmy wykluczeni z codziennej działalności, rozwiązano nasze zatrudnienie i odcięto nam dostęp do informacji o firmie. Zwolnienie nastąpiło kilka tygodni po tym, jak zaczęliśmy prosić o dokumenty i dane finansowe, które wciąż są w toku. trzymane z dala od nas.”

Następnie obaj twierdzą, że „Tütreke OÜ musiało przejąć kontrolę nad Zaum Studio OÜ przez oszustwo”. Twierdzą, że nielegalnie wykorzystali pieniądze z samego Zaum Studio OÜ, aby stać się większościowymi udziałowcami z pomocą innego akcjonariusza mniejszościowego o imieniu Kaur Kender.

Kurvitz, Rostow i ich prawnicy uważają, że gwarantuje to do trzech lat więzienia, a Haavel, którego uważają za „prowodyra”, po raz kolejny popełnia oszustwo po incydencie w 2007 roku.

ZA/UM, po przeciwnej stronie, potwierdził GamesIndustry.biz, że estoński raport prasowy o niewłaściwym zarządzaniu i niewłaściwym postępowaniu wśród „byłych starszych pracowników” jest prawdziwy. ZA/UM nie podało żadnych nazwisk w oświadczeniu, ale wiadomości są związane z trwającą sytuacją z Kurvitzem, Hindpere i Rostowem.

ZA/UM twierdzi, że ci pracownicy „ograniczyli się do braku zaangażowania w swoje obowiązki i pracę, stworzyli toksyczne środowisko pracy, wykazali niewłaściwe postępowanie wobec innych pracowników, w tym zniewagi słowne i dyskryminację ze względu na płeć, oraz próbowali nielegalnie sprzedać własność intelektualną ZA/UM”.

W rozmowie z estońskim Ekspressem Kompus wyjaśnił rzekomo toksyczne środowisko, które ci pracownicy pielęgnowali i mówił o nich po imieniu.

„Bardzo źle traktowali swoich współpracowników” – powiedział Kompus w wywiadzie dla „Ekspressu”. „Pomimo wielokrotnych rozmów z nimi, sytuacja nie uległa poprawie. Dlatego firma została zmuszona do ich zwolnienia. Robert [Kurvitz] mówi się, że był znany z umniejszania kobiet i współpracowników w przeszłości, ale wcześniej firma nie wiedziała o tym. Tolerowanie takiego zachowania byłoby bardzo krótkowzroczne dla rozwijającej się międzynarodowej firmy”.

Źródła GamesIndustry.biz mówiły o „zderzeniu wizji między Kompusem i Kurvitzem, mówiąc, że było to „z jednej strony korporacyjne intrygi prezesa, z drugiej toksyczny autor”.

Jasne jest, że po obu stronach jest zła krew i tylko czas pokaże, jak potoczy się historia. IGN będzie nadal aktualizować historię w miarę rozwoju wydarzeń.

Wszystko to dotyczy gry, której przyznaliśmy ocenę 9,6/10, mówiąc, że jest to „głęboka, ostro napisana, unikalna mieszanka powieści detektywistycznej w stylu noir i tradycyjnych, papierowych gier RPG”. Dodatkowo powiedzieliśmy, że Disco Elysium – The Final Cut podnosi grę z „już fenomenalnego RPG do prawdziwego arcydzieła, które trzeba zagrać”, i nagrodziliśmy ją rzadkim 10/10.

Masz dla nas wskazówkę? Chcesz omówić możliwą historię? Wyślij e-mail na adres newsstips@ign.com.

Adam Bankhurst jest autorem wiadomości dla IGN. Możesz śledzić go na Twitterze @AdamKurs i dalej Skurcz.

Źródło : https://www.ign.com/articles/disco-elysium-directors-accuse-zaum-shareholders-of-fraud-as-the-company-says-they-were-fired-for-misconduct