Czy Unreal Engine 5 można dostosować do działania na Steam Deck?

Zobacz, jak Unreal Engine 5 działa na Steam Deck

Wstęp:
Unreal Engine 5 szybko stał się preferowanym silnikiem dla gier obecnej generacji. Dzięki zaawansowanym technologiom renderowania, takim jak Lumen i Nanite, łączy w sobie łatwość obsługi, elastyczność i wyjątkową jakość grafiki. Stanowi to jednak wyzwanie dla platform o mniejszej mocy, takich jak Steam Deck firmy Valve. Czy ta przenośna maszyna jest w stanie optymalnie uruchamiać tytuły UE5, czy też przekracza jej możliwości?

Tytuły UE5 na platformie Steam:
Od początku 2024 r. na platformie Steam Deck dostępnych będzie kilka gier korzystających z silnika Unreal Engine 5. Niektóre oferują imponującą grafikę, jednak pojawia się pytanie: czy nie są one zbyt wymagające dla konsoli? Przeprowadzono testy, aby zachować integralność wizualną gier przy założeniu uzyskania wydajności na poziomie 30 klatek na sekundę lub więcej.

RoboCop: Rogue City na platformie Steam:
RoboCop: Rogue City to jeden z najbardziej rzucających się w oczy tytułów innych firm korzystających z UE5, z wyjątkowym oświetleniem i kluczowymi funkcjami Unreal Engine 5. Ustawienia trybu średniego przy rozdzielczości 720p zapewniają przyzwoite wrażenia wizualne z liczbą klatek na sekundę powyżej 30 klatek na sekundę w większości gier Pomimo pewnych problemów ze stabilnością obrazu, gra działa na Steam Deck z ulgami wizualnymi.

Immortals of Aveum na platformie Steam:
Immortals of Aveum podąża podobnym schematem co RoboCop. Choć oprawa graficzna nie jest tak imponująca jak na innych platformach, w grę można grać z wydajnością oscylującą w okolicach 30-40 klatek na sekundę. Jednak obsługa niektórych technologii skalowania i renderowania pozostawia wiele do życzenia.

Granie na platformie Steam:
Juant, wspinaczkowa przygoda studia Don’t Nod, oferuje wrażenia wizualne podobne do tych z konsol, ale z niewielkim spadkiem jakości grafiki. Jednak gra pozostaje płynna, a wydajność jest ogólnie stabilna w granicach 40–50 klatek na sekundę, pomimo pewnych zacięć przy przechodzeniu.

Wniosek:
Chociaż tytuły oparte na Unreal Engine 5 są z pewnością wymagające, nadal zapewniają wciągające wrażenia wizualne na Steam Deck. Wydajność jest ogólnie zadowalająca z niewielkimi poprawkami graficznymi, co czyni ją realną platformą dla gier opartych na UE5. Pomimo pewnych ograniczeń, Steam Deck potrafi utrzymać akceptowalną grywalność w przypadku tych wyrafinowanych tytułów.

Źródło: www.eurogamer.net