Brad Smith z Microsoftu przyznaje, że CMA zablokowała przejęcie Activision Blizzard „twardo i uczciwie”

Odwrót Microsoftu od Urzędu ds. Konkurencji i Rynków w Wielkiej Brytanii

Prezes Microsoftu, Brad Smith, nieco zmienił swoje nastawienie do brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków (CMA), przyznając, że jego początkowy plan zablokowania przejęcia Activision Blizzard przez firmę był „twardy i sprawiedliwy”.

W wywiadzie dla programu BBC Today na początku tego tygodnia Smith powiedział, że faktycznie „skłoniło to Microsoft do zmiany proponowanego przez nas przejęcia, w drodze zrzeczenia się przez Activision Blizzard niektórych praw dotyczących CMA w zakresie gier w chmurze. »

Smith dodał dalej: „Wierzę, że CMA potwierdziła swoje stanowisko, tworząc jednocześnie pragmatyczną ścieżkę innowacji i inwestycji. Myślę, że jest to korzystne dla każdego. »

Początkowa odmowa CMA i reakcja Microsoftu

W zeszłym roku CMA początkowo podjęła dość zaskakującą decyzję o zablokowaniu proponowanego przez Microsoft zakupu Activision Blizzard. W kwietniu 2023 r. CMA wyraziła obawy dotyczące wpływu umowy na sektor gier w chmurze.

W reakcji na decyzję organu regulacyjnego Smith nazwał ją „złą dla Wielkiej Brytanii”, dodając, że był to „prawdopodobnie najciemniejszy dzień w ciągu czterdziestu lat naszego pobytu w Wielkiej Brytanii”. »

„To podważa naszą wiarę w możliwości rozwoju biznesu technologicznego w Wielkiej Brytanii w większym stopniu, niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział wówczas Smith.

Smith podkreślił w rozmowie z BBC, że Microsoft zobowiązał się wynieść 2,5 miliarda funtów na inwestycje w brytyjską infrastrukturę sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych trzech lat.

Nowa propozycja Microsoftu i zgoda CMA

Po tym, jak CMA odrzuciło umowę z Activision Blizzard, Microsoft przedstawił poprawioną propozycję, próbując uspokoić organ regulacyjny, twierdząc, że sprzeda Ubisoftowi prawa do transmisji strumieniowej wszystkich gier Activision Blizzard wydanych w ciągu najbliższych 15 lat, jeśli nowa umowa zostanie zaakceptowana. To usatysfakcjonowało CMA, które we wrześniu tymczasowo zatwierdziło transakcję.

Następnie w październiku CMA formalnie zatwierdziła przejęcie przez Microsoft giganta Call of Duty.

Zakończenie przejęcia

Po prawie dwóch latach negocjacji i postępowań prawnych Microsoft w końcu tego samego dnia kupił Activision Blizzard za ogromną kwotę 68,7 miliarda dolarów.

W wyniku tego przejęcia Microsoft jest obecnie właścicielem takich tytułów, jak Call of Duty, World of Warcraft i Overwatch, a także prawa do gier takich jak Spyro, Skylanders i Guitar Hero. Jest także właścicielem ogromnego działu mobilnego King firmy Activision Blizzard, znanego z niezwykle udanej gry Candy Crush Saga.

Źródło: www.eurogamer.net