Azul: najlepsza strategiczna gra planszowa.

Azul to prosta gra z kolorowymi kafelkami, którą można opanować w ciągu jednej lub dwóch rund, ale strategia na wyższych poziomach może być stosunkowo głęboka. Łatwość dostępu sprawia, że ​​jest to jedna z najlepszych dostępnych gier planszowych dla całej rodziny. Ekscytująca rozgrywka i różnorodność różnych wersji konstrukcyjnych sprawiły, że Azul stał się ulubieńcem entuzjastów tego hobby. Oprócz satysfakcjonujących kafelków i łatwej do nauczenia rozgrywki, magia Azul polega na jego zdolności do dobrego dostosowania się do graczy na każdym poziomie. Wiele gier, choć rzekomo obsługuje różnych konkurentów, nie zapewnia tak dobrej rozgrywki przy określonej liczbie graczy, jak w przypadku innych. Wręcz przeciwnie, Azul radzi sobie równie dobrze z dwoma lub czterema graczami.

Gry

Azul

Sugerowana cena detaliczna: 44,99 USD

Wiek: 8+

Gracze: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Azul prosi graczy o wybranie płytek i umieszczenie ich w wyznaczonych miejscach na swojej planszy. Celem jest ukończenie kolumn, wierszy i kolorów, co pozwala zdobyć określoną liczbę punktów. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry wygrywa. Jednak gracze strategiczni będą chcieli blokować swoich przeciwników, aby uniemożliwić im ukończenie odpowiednich plansz, co sprawia, że ​​Azul jest grą ataku i obrony. Równowaga tych dwóch aspektów jest jedną z mocnych stron Azul, a możliwość monitorowania wielu plansz jest tym, co odróżnia nowicjuszy od doświadczonych graczy. Jak w każdej dobrej grze strategicznej, chodzi o to, aby być o krok przed konkurencją.

Azul: Witraże Sintry

Sugerowana cena detaliczna: 44,99 USD

Wiek: 8+

Gracze: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Pomimo znaczących różnic w stosunku do oryginalnej gry, Azul: Stained Glass of Sintra jest nadal świetną grą. Wielu graczy lubi ją ze względu na głębię rozgrywki. Początkujący gracze prawdopodobnie będą chcieli zacząć od oryginalnej gry Azul, zanim wypróbują jedną z późniejszych wersje.

Azul: Pawilon Letni

Sugerowana cena detaliczna: 44,99 USD

Wiek: 8+

Gracze: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Podobnie jak pierwsze odsłony serii, Azul: Letni Pawilon charakteryzuje się napiętą fazą wyboru płytek, która zmusza graczy do myślenia o swoich przyszłych turach i przewidywania ruchów przeciwników, ale dzika płytka dodaje zabawnego akcentu i jest istotna dla tej formuły. Nowa tablica oferuje jeszcze więcej możliwości zdobywania dodatkowych punktów, dzięki czemu Pawilon Letni jest nieco głębszy niż dwa pierwsze wpisy. Podobnie jak w przypadku innych wersji, nowym graczom zaleca się wybranie oryginalnej gry Azul jako punktu wyjścia, a następnie przejście do tytułu takiego jak Summer Pavilion.

Azul: Ogród Królowej

Sugerowana cena detaliczna: 44,99 USD

Wiek: 10+

Gracze: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Pomimo wyraźnej różnicy w stosunku do pierwszych odsłon Azula, Jardin de la Reine jest nadal doskonałym tytułem. Tak naprawdę wielu graczy lubi tę grę ze względu na głębię rozgrywki.

Azul: Mistrz Czekolady

Sugerowana cena detaliczna: 44,99 USD

Wiek: 8+

Gracze: 2-4

Czas gry: 30-45 minut

Azul: Maître Chocolatier to mniej więcej nowa wersja oryginalnej gry, ale z motywem czekolady. Wprowadzenie trybu zaawansowanego sprawia, że ​​jest to intrygująca opcja w stosunku do wersji oryginalnej po prostu ze względu na dodatkową zmienność. Oprócz tego zaleca się graczom wybranie projektu i motywu, który najbardziej do nich przemawia.

Rozszerzenia

Azul: Kryształowa Mozaika

Sugerowana cena detaliczna: 14,99 USD

Cristal Mozaic to stosunkowo niewielki i niedrogi dodatek do gry Azul. Dużą zmianą są nowe plansze do gry, które zmieniają proces umieszczania płytek. Tym, którzy grali w oryginalną grę niezliczoną ilość razy i szukają czegoś innego, Cristal Mozaic dodaje różnorodności.

Azul: Emaliowany pawilon

Sugerowana cena detaliczna: 14,99 USD

Glazed Pavilion zasadniczo robi dla Summer Pavilion to, co Cristal Mozaic zrobił dla oryginalnej gry Azul. Nowe plansze do gry oferują różne opcje punktacji, które różnią się nieco od tych w Pawilonie Letnim. Podobnie jak Kryształowa Mozaic, jest ona polecana graczom, którzy wyczerpali swój egzemplarz Letniego Pawilonu i szukają nowego sposobu na poznanie starego ulubieńca.

Inne wersje

Niebieski mini

Azul Mini jest dokładnie tym, czego można się spodziewać; to po prostu Azul, ale o ułamek rozmiaru. Azul Mini jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którym brakuje miejsca na półce lub w szafie, a mimo to chcą posiadać jedną z najlepszych gier rodzinnych ostatnich lat.

5211: Wydanie Azul

Sugerowana cena detaliczna: 12,99 USD

Wiek: 8+

Gracze: 2-5

Czas trwania gry: 20 minut

5211: Azul Edition w ogóle nie jest tytułem Azul, ale raczej odnowioną wersją gry karcianej 5211. Pomimo braku podobieństw, fani Azul mogą nadal cieszyć się 5211, ponieważ jest to wciąż prosta do nauczenia się gra z warstwami strategii.

Azul: Cyfrowy

Jeśli najlepszą opcją jest gra online, Azul jest dostępny na Board Game Arena z subskrypcją Premium. Board Game Arena oferuje wiele bezpłatnych tytułów, ale gry takie jak Azul, Wingspan, Ark Nova, Terraforming Mars i setki innych są dostępne za jedyne 3,00 USD miesięcznie, rozliczane w wysokości 36,00 USD rocznie.

Wniosek

Azul to tak wszechstronna gra, że ​​pasuje do praktycznie każdej kolekcji. Różne wersje oferują szeroką gamę opcji dla graczy na wszystkich poziomach i zaleca się rozpoczęcie od oryginalnej gry przed przejściem do nowszych wersji. Azul oferuje spójne i różnorodne doświadczenia entuzjastom gier planszowych w każdym wieku i na każdym poziomie doświadczenia.

Źródło: www.ign.com