Atari 50: Przegląd obchodów rocznicy – ​​pół wieku historii gier w doskonałym opakowaniu


27 czerwca 1972 roku narodziło się Atari, jakie znamy dzisiaj. Cóż, technicznie rzecz biorąc, urodził się kilka miesięcy wcześniej pod nazwą Syzygy Engineering, ale Nazwa Atari rozpoczęło życie w 1972 roku. Wiem to i wiele innych interesujących faktów o firmie dzięki Atari 50: The Anniversary Celebration, listowi miłosnemu Digital Eclipse do giganta gier.

Atari 50 jest w zasadzie grywalnym dokumentem, który prowadzi cię przez 50 lat gier Atari, domowych konsol, urządzeń kieszonkowych i komputerów osobistych podzielonych na pięć różnych linii czasowych. Każda z pięciu osi czasu koncentruje się na innym aspekcie działalności, a daty czasami przebiegają równolegle. Każdy z nich jest wypełniony filmami, obrazami, dokumentami projektowymi i nie tylko. To eksponat muzealny w pudełku, a do tego zachwycający.

Ta magiczna wycieczka po historii zawiera zdumiewające 103 gry, w które można grać, od oryginalnej arkadowej wersji Ponga z 1972 roku po wybór Jaguara i Lynxa, odpowiednio ostatniej konsoli domowej i przenośnej Atari. Każdy jest portem 1:1, jakby Digital Eclipse wyrwał płyty główne z samych maszyn i przeniósł grę na moją konsolę. Chociaż istnieje wiele starych ulubionych, takich jak Asteroids, Breakout i Adventure, niektóre z mniej znanych tytułów, takie jak Quantum i I, Robot, są fascynujące same w sobie.

Nie zadowalając się prostym przeniesieniem starych tytułów, Digital Eclipse zawierało kilka innych tytułów, które wzniosły tę kolekcję do stratosfery. W historii pojawiają się dwie oddzielne gry homebrew, jedna na Atari 800 PC, a druga na Atari 2600, które pokazują, jak wiele można jeszcze zrobić ze starszymi konsolami w dzisiejszych czasach. Widzenie firmy zajmującej się grami, która nawet przyznaje się do sceny homebrew, jest rzadkie, ale dla Atari i Digital Eclipse przyjęcie społeczności na tyle, aby włączyć ją tutaj, jest wspaniałe.

Jednak to własne kreacje Digital Eclipse kradną program z okazji 50-lecia. Seria Reimagined obejmuje siedem oldschoolowych gier na Atari, przebudowanych przez zespół na potrzeby współczesności, a oglądanie tych starszych gier jest cudownie nostalgiczne. Haunted Houses to moje ulubione ponowne wyobrażenie sobie, ponieważ zdefiniowane środowisko 3D całkowicie zmienia oryginalne wrażenia. Yars’ Revenge Enhanced też jest bardzo dobre, choć nie odbiega tak bardzo od pierwowzoru.

Muszę dodać jedno ważne zastrzeżenie: są to gry Atari w ich oryginalnej formie, co oznacza, że ​​są tak prymitywne, jak klasyczne gry. Niektóre gry mają żywotność jętki, podczas gdy inne – w szczególności gry wieloosobowe – mają więcej do zaoferowania. Nawet zestaw Reimagined, choć dobrze wykonany, może trwać tylko 15 do 20 minut na sesję. Jest to zbiór szybkich hitów, a przejście przez 100 gier zawartych w bibliotece nie zajmuje dużo czasu, co oznacza, że ​​przebieg może się różnić z punktu widzenia powtarzalności.

Poza biblioteką gier, miłość i troska, jaką Digital Eclipse włożył w ten projekt, jest nie do pomylenia, o czym świadczą niektóre relikty, które zawiera w każdej z osi czasu. Setki zdjęć, starych okładek i filmów dają niesamowite spojrzenie na to, czym było Atari u szczytu swoich mocy. Na szczególną uwagę zasługują stare reklamy telewizyjne z lat 80.; patrzenie na dziecko wyrażające podekscytowanie z powodu ET jest histeryczne z perspektywy czasu.

Niektóre z tych inkluzji wykraczają poza to. Weźmy serię The Swordquest, która miała trzy wydane gry i czwartą, która nigdy nie została uruchomiona. W tamtych czasach do każdej gry dołączony był mały komiks, który nie tylko opowiadał historię gry, ale także dawał wskazówki, jak rozwiązać zagadki w odpowiedniej grze. Atari 50 zawiera każdy z tych komiksów w całości, dzięki czemu możesz w pełni doświadczyć i skorzystać z tych wskazówek.

Jeśli chodzi o czwarty niewydany Swordquest, Digital Eclipse znalazło koncepcje projektowe twórcy serii, Toda Frye’a, zbudowało je od podstaw i umieściło jako jedną z siedmiu gier „Reimagined”. Powiedzieć, że ta kolekcja jest dokładna, to mało powiedziane, a szacunek Digital Eclipse dla materiałów źródłowych jest zauważany i doceniany.

Moją ulubioną częścią historycznych inkluzji są dziesiątki wywiadów wideo nie tylko z członkami zespołu Atari na przestrzeni lat, ale także z innymi wybitnymi twórcami gier z całej branży. Znani absolwenci Atari to założyciel firmy Nolan Bushnell, Al Alcorn, który jest uznawany za twórcę Ponga, oraz programista Eugene Jarvis. Inne wyróżnione nazwiska to Tim Schafer z Double Fine i twórca Gears of War Cliff Bleszinski. Każdy wywiad dodaje nowe historie, anegdoty i odrobinę wiedzy technicznej do legendy Atari, jednocześnie nadając całej kolekcji szczególny dokumentalny charakter, z krótkimi wyjaśnieniami rozsianymi po skarbnicy cyfrowych artefaktów.

Wraz z Atari 50: The Anniversary Celebration, Digital Eclipse wyznaczyło nową poprzeczkę dla przyszłych kompilacji historycznych w grach wideo. To cyfrowa wystawa wędrującego muzeum, ponieważ gra pęka w szwach od nostalgii dzięki ponad 100 grywalnym grom i setkom reliktów ze skarbca dewelopera. Chociaż duża liczba oferowanych gier szybko przeminie, te krótkie okresy życia nie mogą umniejszyć niesamowitej wartości historycznej Atari 50 i mam nadzieję, że Digital Eclipse ma więcej skrzydeł w swojej cyfrowej historii otwierającej się w nadchodzących latach.Źródło : https://www.gameinformer.com/review/atari-50-the-anniversary-celebration/a-half-century-of-gaming-history-stuffed-into-an