Asus ROG Ally X: Czy warto skorzystać z tej aktualizacji?

Asus ogłosił niedawno ROG Ally X, aktualizację zeszłorocznego Ally. Był krytykowany za brak poprawy wydajności, ale na podstawie naszych doświadczeń z testowania kilku laptopów z systemem Windows uważamy, że jest to solidna poprawa pod wieloma względami. Aktualizacja pamięci z 16 GB do 24 GB rozwiązuje problemy wpływające na coraz większą liczbę nowych gier, a podwojenie rozmiaru baterii rozwiązuje największy problem dotykający każdego laptopa z systemem Windows: słabą żywotność baterii.

Ulepszenia sprzętowe Asus ROG Ally

Prawdą jest jednak, że Asus ROG Ally X wykorzystuje ten sam procesor Z1 Extreme, co model inny niż X. Konfiguracja ośmiordzeniowego procesora Zen 4 w połączeniu z procesorem graficznym 12 CU RDNA 3 pozostaje niezmieniona i działa z tymi samymi częstotliwościami zegara. Następuje jednak niewielka poprawa wydajności, dzięki temu, że Ally X nie tylko zwiększa pojemność pamięci, ale także przepustowość. 16 GB LPDDR5 przy 6400 MT/s zostało zastąpionych 24 GB LPDDRX przy 7500 MT/s. Procesory te korzystają z przepustowości, co widzieliśmy w przypadku Steam Deck OLED, gdzie zaobserwowałem wzrost wydajności w grach od dwóch do dziewięciu procent w grach dzięki tej szybszej pamięci – nie wchodząc w szczegóły w fazie podglądu, należy spodziewać się wiele to samo przy przejściu od Sojusznika do Sojusznika X.

Istnieją również scenariusze, w których posiadanie większej ilości pamięci zapewnia znaczną poprawę wydajności w grach – odsyłam cię do Avatar: Frontiers of Pandora, który jest nierówny na oryginalnym Asusie ROG Ally, ale prawie się nie zacina na Ally Sojusznik

Zmniejszone problemy z baterią

Większa bateria pozwala Asusowi na zmianę wewnętrznej konstrukcji urządzenia. Przejście z białego korpusu na czarny jest oczywiste, ale to właśnie ciężar jest najbardziej odczuwalny w dłoni. Ważący 678 g jest cięższy od oryginalnego Ally tylko o 608 g – ale to kompromis, który z łatwością akceptujemy w przypadku tak masywnej baterii. Poza tym podstawowy kształt urządzenia pozostaje w dużej mierze niezmieniony – i to jest właściwie mały cud. Wewnątrz nowej baterii Asus znacząco modernizuje wewnętrzne komponenty. Wentylatory są mniejsze – co ogólnie oznacza głośniejsze – a mimo to nowy Ally zapewnia wzrost przepływu powietrza aż o 24 procent, a jednocześnie jest cichszy. Ponadto wewnętrzne przeprojektowanie oznacza, że ​​dysk SSD 2230 w kształcie Steam Deck ustępuje miejsca bardziej standardowemu formatowi 2280, otwierając drzwi dla większej liczby dysków, tańszych dysków i oferując większą pojemność – do 8 GB. Dysk SSD o pojemności 1 TB, zwiększony z 512 GB oryginalnego Ally, co zawsze wydawało mi się bardzo restrykcyjne.

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, drążki analogowe są cięższe, spusty są większe, a przyciski twarzowe zapewniają większy skok. Istnieją również bardziej przyczepne uchwyty. Są to drobne ulepszenia i naprawdę nie miałem z nimi żadnych problemów na standardowym Ally, ale zawsze jest to mile widziane.

Źródło: www.eurogamer.net