AKTUALIZACJA: Yuji Naka podobno ponownie aresztowany za kolejny program wykorzystywania informacji poufnych


Aktualizacja, 12.07.2022: Reżyser Balan Wonderworld, Yuji Naka, został ponownie aresztowany pod drugim zarzutem wykorzystywania informacji poufnych, tym razem w mobilnej grze Battle Royale Final Fantasy VII: The First Soldier.

W zeszłym miesiącu Naka i były pracownik Square Enix, Taisuke Sazaki, zostali aresztowani pod zarzutem kupowania udziałów w deweloperze Aiming po tym, jak dowiedzieli się z wyprzedzeniem o ogłoszeniu przez zespół gry mobilnej Dragon Quest Tact (pełna oryginalna historia znajduje się poniżej). japoński outlet Asashi (Dziękuję Kronika gier wideo) donosi teraz, że uważa się, że Naka i Sazaki próbowali podobnego schematu ujawnienia Final Fantasy VII: The First Soldier.

Ashai zauważa, że ​​w lutym 2021 roku deweloper Ateam i Square Enix ogłosili partnerstwo w celu opracowania mobilnego tytułu battle royale. Mówi się, że Naka i Sazaki znali szczegóły tej transakcji, zanim została ona upubliczniona, i kupili akcje Ateam w nadziei na skorzystanie z wyższej ceny akcji wynikającej z ujawnienia Pierwszego Żołnierza.

Według doniesień Naka kupił 120 000 akcji za około 144,7 miliona jenów (około 1 miliona dolarów). Sazaki jest oskarżony o zakup 91 000 akcji za około 105 milionów jenów (767 000 USD), a także przekazanie tych poufnych informacji znajomemu, który również nabył akcje. Dochodzenie jest w toku, więc nie jest jasne, dokąd potoczą się sprawy, ale Square Enix wcześniej oświadczyło, że w pełni współpracuje z Komisją Nadzoru Papierów Wartościowych i Giełd oraz Prokuraturą Okręgową w Tokio.

W październiku Square Enix ogłosiło, że zamyka Final Fantasy VII: The First Soldier 11 stycznia.


Oryginalna historia, 11.09.2022: Legendarny projektant Sonic i reżyser Balan Wonderworld, Yuji Naka, został aresztowany w Tokio w związku z dochodzeniem dotyczącym wykorzystywania informacji poufnych w związku z ujawnieniem gry Dragon Quest.

Według japońskiego serwisu informacyjnego FNN, w ciągu ostatnich 24 godzin były pracownik Square Enix, Taisuke Sazaki i jego przyjaciel Fumiaki Suzuki, zostali aresztowani pod zarzutem wykorzystywania informacji poufnych. W 2020 roku deweloper Aiming miał ogłosić swoją grę mobilną Dragon Quest Tact, a Sazaki i Suzuki podobno znali szczegóły gry, zanim została ona publicznie ujawniona. Para podobno kupiła z góry łącznie 162 000 akcji Aiming za około 47,2 miliona jenów (czyli ponad 335 000 USD) z zamiarem czerpania zysków z potencjalnie wyższej ceny akcji wynikającej z ogłoszenia Tact.

Yuji Naka jest teraz podejrzany o udział w tym skandalu. Jest oskarżony o zakup 10 000 akcji o wartości 2,8 miliona jenów (około 20 000 USD) w Aiming w tym samym celu, jakim jest czerpanie korzyści z ujawnienia Tact. Naka została zatrzymana przez prokuraturę okręgową w Tokio, a śledztwo jest w toku. Obecnie nie wiadomo, czy podejrzani nadal posiadają swoje udziały, czy też już je sprzedali.

To druga poważna kontrowersja, w którą Naka zaangażował się w tym roku. W kwietniu Naka publicznie skrytykował Square Enix na Twitterze za usunięcie go ze stanowiska dyrektora Balan Wonderworld przed jego wydaniem, obwiniając Square za krytyczną porażkę gry. Ten wybuch nastąpił po zakończeniu pozwu, który wcześniej złożył przeciwko wydawcy. Naka jest najbardziej znany jako główny programista odpowiedzialny za oryginalne gry Sonic the Hedgehog dla Sega Genesis i Nights into Dreams.

[Source: FNN]Źródło : https://www.gameinformer.com/2022/12/07/update-yuji-naka-reportedly-arrested-again-for-another-insider-trading-scheme