Miesiąc Dziedzictwa Azjatów i mieszkańców wysp Pacyfiku w USA | Historia, kino i gry z reprezentacją AAPI.

Miesiąc Dziedzictwa Azjatów i mieszkańców wysp Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych

Maj jest Miesiącem Dziedzictwa Azjatów i mieszkańców wysp Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie pochodzenia azjatyckiego stanowią nieco ponad siedem procent populacji Stanów Zjednoczonych. To zróżnicowane określenie obejmuje Amerykanów pochodzenia azjatyckiego z różnych kultur z ponad 24 krajów. Historia kryjąca się za terminem „Amerykanin pochodzenia azjatyckiego” jest skomplikowana i nie oddaje sprawiedliwości tak zróżnicowanej grupie ludzi. Ale w ciągu stuleci, odkąd imigranci z Azji po raz pierwszy przybyli do Stanów Zjednoczonych, ludzie z wielu krajów pozostawili niezatarty ślad w kulturze amerykańskiej.

Wszystko Wszędzie Wszystko naraz

Jeden z niedawno nagrodzonych Oscarem filmów, który jest w 100% azjatycko-amerykański, to Everything Everywhere All at Once. Film porusza ciężkie tematy imigracji. Amerykański sen nigdy się nie zmaterializował dla rodziny Wong, a ponadto film przedstawiał również stres, jaki może rozwinąć się między rodzicami a ich dziećmi w pierwszym pokoleniu w wyniku imigracji. Raymond Wong, w wielokrotnie nagradzanej roli Ke Huy Quan, jest bijącym sercem filmu i podstawą tego, co może być po prostu ekstrawagancją science fiction – choć to też jest.

Życie jest dziwne: prawdziwe kolory

Life is Strange: True Colors to gra, w której występuje azjatycko-amerykańska bohaterka Alex Chen, która próbuje odkryć tajemnicę śmierci jej brata. Twórcy Life is Strange: True Colors nie czynią z chińskiego pochodzenia Alex głównej części jej historii, ani nie powinni tego robić. Azjatycko-amerykańskie postacie mogą nie wspominać o swoim dziedzictwie co pięć minut lub w ogóle uwzględniać je w swoim życiu, jeśli zechcą. Ale jej kultura jest tam i jest zawsze obecna, nawet jeśli nie jest wokalizowana, i jest szczególnie obecna w scenach z jej rodziną.

Overwatch 2

Overwatch 2 zawiera grywalnych bohaterów z kilku krajów AAPI, w tym z Korei, Japonii, Tajlandii, Chin i Indii. Blizzard wykonał świetną robotę, nie tylko włączając różnorodne azjatyckie postacie do obsady, ale zatrudniając odpowiednich aktorów głosowych i zapewniając, że historie tych postaci są dopracowane i trójwymiarowe.

Moana

Jeden z lepszych ostatnich filmów Disneya, Moana, oddaje hołd kulturom wysp Pacyfiku. Disney skonsultował się z Oceanic Trust, aby pomóc w opracowaniu filmu i upewnieniu się, że jest on jak najbardziej autentyczny, a jednocześnie pozostaje filmem Disneya. Wzruszająca ścieżka dźwiękowa i wiodąca rola Dwayne’a Johnsona jako boga Maui stawia Moanę ponad resztę.

Zmieniając kolor na czerwony

Czerwienienie jest technicznie azjatycko-kanadyjski film reżysera Domee Shi. Film przedstawia zupełnie inną dynamikę relacji matka-córka niż ta opisana w Everything Everywhere All at Once, dalej rozszerzając reprezentację, która powinna być zapewniona postaciom pochodzenia azjatyckiego, ale nie jest. Podczas gdy wszystko, wszędzie i wszystko na raz związek między matką a córką można zdefiniować jako rozczarowanie, w Turning Red pragnienie Meilin