Nowe mieszkania GTA – najniższa sprzedaż od 14 lat

Sprzedaż mieszkań w GTA na najniższym poziomie od 14 lat

Według raportu Urbanation, sprzedaż nowych i gotowych do budowy mieszkań w Greater Toronto Area (GTA) osiągnęła w pierwszym kwartale tego roku najniższy poziom od 14 lat. Niesprzedane zapasy osiągnęły najwyższy poziom od siedmiu lat, a ceny rosły najwolniej od ośmiu lat w tym samym okresie.

Sprzedaż nowych mieszkań spadła o 74%

Sprzedaż nowych mieszkań spadła o 74% rocznie w pierwszym kwartale tego roku do zaledwie 2360 jednostek. Był to najwolniejszy początek roku od czasu kryzysu finansowego w pierwszym kwartale 2009 roku i „ostra korekta” w stosunku do zeszłorocznej sprzedaży 9242 sztuk w tym samym okresie.

Chociaż pierwszy kwartał przyniósł „całkiem przyzwoitą liczbę” nowych konstrukcji, te konstrukcje opierają się na przedsprzedaży sprzed roku. Powiedział, że po pierwszych trzech miesiącach 2023 r., w których deweloperzy odkładali uruchamianie swoich projektów, w kwietniu nastąpił wzrost ofert i jest ich więcej. „Nowe projekty, które weszły na rynek, radziły sobie wyjątkowo dobrze w kwietniu, kiedy były atrakcyjne cenowo”, powiedział Hildebrand. „Próbowali różnego rodzaju zachęt, ale ostatecznie chodzi o cenę i lokalizację”.

Stabilizacja branży kondominiów

Ale są pewne oznaki, że branża kondominiów zaczyna się stabilizować, powiedział w poniedziałek prezes Urbanation, Shaun Hildebrand.

Rynek wtórnych mieszkań, będący zwiastunem nowego sektora budowlanego, odnotował ożywienie w pierwszym kwartale; ceny za stopę kwadratową wzrosły o 1,5% kwartał do kwartału. Średnia cena za stopę kwadratową wzrosła o 2% rok do roku w pierwszym kwartale 2023 r. do 1434 USD, co stanowi najwolniejsze tempo wzrostu od ośmiu lat.

Reperkusje dla lokalnej gospodarki

„To zabierze miejsca pracy. Doprowadzi to do spowolnienia dostaw za kilka lat. To, co dzieje się w zakresie przedsprzedaży, ma dość istotne reperkusje dla ogólnej podaży mieszkań, a także lokalnej gospodarki, która jest bardzo ściśle powiązana z branżą nieruchomości” – powiedział Hildebrand.

Najwyższy poziom zapasów od siedmiu lat

Urbanation poinformował, że liczba niesprzedanych nowych mieszkań wzrosła o 73% w pierwszym kwartale z czteroletniego minimum w tym samym okresie ubiegłego roku. To najwyższy poziom zapasów od siedmiu lat, równy 13,2 miesiąca zaopatrzenia na podstawie średniej sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy. To więcej niż rekordowo niska podaż wynosząca 3,2 miesiąca rok wcześniej i znacznie powyżej 10-letniej średniej wynoszącej 8,4 miesiąca.

Źródło: The Star