Słaba sprzedaż mieszkań w GTA – raport 2023 | The Star

Słaba sprzedaż mieszkań w GTA

Sprzedaż nowych i gotowych do budowy mieszkań w GTA osiągnęła w pierwszym kwartale tego roku najniższy poziom od 14 lat, wynika z raportu Urbanation. Według firmy badającej rynek, niesprzedane zapasy osiągnęły najwyższy poziom od siedmiu lat, a ceny rosły najwolniej od ośmiu lat w tym samym okresie.

Stabilizacja rynku

Chociaż są pewne oznaki, że branża kondominiów zaczyna się stabilizować, powiedział w poniedziałek prezes Urbanation, Shaun Hildebrand. Sprzedaż nowych mieszkań spadła o 74 procent rocznie w pierwszym kwartale tego roku do zaledwie 2360 jednostek.

Wzrost ofert w kwietniu

Niedawny brak nowych produktów wprowadzanych na rynek na początku roku oznacza, że ​​po raz pierwszy od dekady region Toronto zmierza w kierunku spowolnienia budowlanego. Powiedział, że brak sprzedaży nowych mieszkań będzie miał efekt opóźnienia. „To zabierze miejsca pracy. Doprowadzi to do spowolnienia dostaw za kilka lat. To, co dzieje się w zakresie przedsprzedaży, ma dość istotne reperkusje dla ogólnej podaży mieszkań, a także lokalnej gospodarki, która jest bardzo ściśle powiązana z branżą nieruchomości” – powiedział.

Po pierwszych trzech miesiącach 2023 r., w których deweloperzy odkładali uruchamianie swoich projektów, w kwietniu nastąpił wzrost ofert i jest ich więcej. „Nowe projekty, które weszły na rynek, radziły sobie wyjątkowo dobrze w kwietniu, kiedy były atrakcyjne cenowo”, powiedział Hildebrand. „Próbowali różnego rodzaju zachęt, ale ostatecznie chodzi o cenę i lokalizację”.

Ceny mieszkań wzrosły

Również rynek wtórnych mieszkań odnotował ożywienie w pierwszym kwartale; ceny za stopę kwadratową wzrosły o 1,5 procent kwartał do kwartału. Średnia cena za stopę kwadratową wzrosła o dwa procent rok do roku w pierwszym kwartale 2023 r. do 1434 USD, co stanowi najwolniejsze tempo wzrostu od ośmiu lat.

Przewidywania na przyszłość

Canada Mortgage and Housing Corp. przewidywała również, że liczba rozpoczętych budów w GTA może spaść nawet o 30 procent w tym roku. Urbanation poinformował, że liczba niesprzedanych nowych mieszkań wzrosła o 73 procent w pierwszym kwartale z czteroletniego minimum w tym samym okresie ubiegłego roku. To najwyższy poziom zapasów od siedmiu lat, równy 13,2 miesiąca zaopatrzenia na podstawie średniej sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy. To wzrost w porównaniu z rekordowo niską podażą wynoszącą 3,2 miesiąca rok wcześniej i znacznie powyżej 10-letniej średniej wynoszącej 8,4 miesiąca.

Źródło: The Star