Więcej domów w Toronto i GTA sprzedanych ze stratą pod koniec 2022 r


Wolnostojący dom w Burlington, który został sprzedany w połowie remontu, za setki tysięcy dolarów mniej niż latem 2021 r. Kamienica w Brampton, która kosztowała około 340 000 dolarów mniej niż rok wcześniej. I mieszkanie Etobicocke, które zostało kupione w grudniu za około 60 000 $ mniej niż w połowie pandemii.

Kiedyś było to prawie nie do pomyślenia w GTA, ale dane ze strony nieruchomości HouseSigma sugerują, że coraz więcej osób traci pieniądze, wyładowując nieruchomości, co jest oznaką kolejnego pęknięcia na niestabilnym rynku nieruchomości w regionie.

„Odnotowuje się wzrost liczby lokali sprzedawanych poniżej poziomu kupna, zwłaszcza gdy wyraża się to jako procent całkowitej sprzedaży” — powiedział Michael Carney, dyrektor ds. rozwoju biznesu w HouseSigma. „Obserwujemy ten trend również silniej poza Toronto w pozostałej części GTA”.

Od października do grudnia 2021 r. w GTA sprzedano tylko 51 nieruchomości ze stratą, 29 w Toronto i 22 w pozostałej części regionu. To odpowiednio tylko 0,21 proc., 0,29 proc. i 0,15 proc. ogółu sprzedanych nieruchomości.

W tym samym okresie w 2022 r., chociaż ogólne oferty spadły dramatycznie, w GTA sprzedano 224 nieruchomości poniżej, 79 w Toronto i 145 w pozostałej części regionu. To wciąż stosunkowo niski odsetek wszystkich sprzedanych nieruchomości, ale wzrósł do 1,80 proc., 1,59 proc. i 1,94 proc.

Carney powiedział, że prawdopodobnie pochodzą one od osób, które kupiły między 2020 a początkiem 2022 roku, biorąc pod uwagę dramatyczny wzrost cen w tym okresie. Rzeczywiście, wszystkie powyższe egzemplarze zostały zakupione w szczycie cenowym lub blisko niego, gdy stopy procentowe były na rekordowo niskim poziomie, a następnie ponownie wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zgodnie z danymi sprzedaży z HouseSigma.

Trudno spekulować, dlaczego te osoby decydują się na sprzedaż, powiedział Carney, podczas gdy tak wielu innych kupujących po prostu siedzi z boku i czeka, aż ceny ponownie wzrosną, a nawet wycofuje nieruchomości z rynku, ponieważ nie otrzymują oferty, które chcą.

Według Toronto Regional Real Estate Board (TRREB), sprzedaż spadła o 38 procent rocznie w 2022 roku i spadła o 48 procent w grudniu. Średnie ceny sprzedaży wszystkich rodzajów nieruchomości spadły o 9,2% rok do roku do 1,05 mln USD z 1,16 mln USD w grudniu 2021 r.

Carney powiedział, że niektórzy sprzedawcy próbują uaktualnić do większej nieruchomości, która również spadła w cenie, ponosząc stratę, ale pozostając na rynku.

„A potem oczywiście mówi się, że ludzie sprzedają z powodu oprocentowania kredytów hipotecznych” – powiedział. patrzą na 4-coś lub 5-coś.

Niektóre osoby, które kupiły jednostki przed budową, zazwyczaj mieszkania w Toronto oraz kamienice i domy wolnostojące w szerszym GTA, „będą miały problemy z zamknięciem”, powiedział Carney, przy wyższych stopach procentowych, możliwej różnicy między tym, za co bank ocenił dom i oferta oraz rosnące opłaty deweloperskie.

„Myślę, że wielu ludzi, którzy kupili przed budową, w środowiskach o niskich stopach procentowych, jest bardzo zdenerwowanych. Te zamknięcia będą trudne dla wielu ludzi i będziemy świadkami nadchodzących zapasów” – dodał Carney.

Nasma Ali, założycielka i pośredniczka w handlu nieruchomościami w One Group — RE/MAX Hallmark, nie widziała wielu ofert, w których rodzina kupiła dom w okolicach szczytu w lutym ubiegłego roku, a teraz go rozładowuje. Słyszała o kupujących, którzy się denerwowali i nie zamykali transakcji, pomimo związanych z tym kar. Słyszy również o „wielu ludziach, którzy są teraz na tym etapie odczuwania strachu i paniki”.

Jeszcze nie sprzedają, ale zastanawiają się, co zrobią, aby spłacać rosnące odsetki, jeśli mają zmienny kredyt hipoteczny lub jeśli ich kredyt hipoteczny już się odnowił po nowych, wyższych stawkach.

Więc kim są ci, którzy teraz sprzedają?

„Zdecydowanie myślę, że niektórzy z nich mogli być inwestorami, którzy planowali przerzucić” – powiedział Ali. „Kiedy przerzucasz, niekoniecznie będziesz sprzedawać z zyskiem na tym rynku”.

Inną grupą są „początkujący inwestorzy”, którym może grozić spłata kredytu hipotecznego wyższa niż czynsz, jaki otrzymują za mieszkanie. Niektórzy właściciele domów mogli przenieść się do innego miasta, wynajmując swój dom GTA. Ale teraz, gdy stawki rosną, a ceny spadają, decydują się na sprzedaż, dodała.

Inni mogli kupić mieszkanie przed budową, ale nie byli w stanie go zamknąć z powodu wyższych stóp procentowych. Obecnie mają trudności ze sprzedażą w drodze cesji (gdzie pierwotny nabywca sprzedaje prawa i obowiązki wynikające z umowy kupna innej osobie). Ludzie w takiej sytuacji mogą potrzebować coś wyładować, więc wymień ich dom, powiedział Ali.

Ostatnie dane Urbanation pokazują, że w GTA spodziewana jest rekordowa liczba nowych mieszkań oddanych do użytku w tym roku. „Dla mnie oznacza to, że będzie wielu nadmiernie lewarowanych kupujących, którzy będą musieli coś sprzedać” – powiedział Ali.

Ale ogólnie rzecz biorąc: „Nie zobaczysz tych masowych sprzedaży, w tej chwili wiele osób po prostu wstrzymuje oddech” – dodała. Zastanawiają się: „kiedy ból ustanie?”

W zeszłym tygodniu prezesi największych kanadyjskich banków powiedzieli, że dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków może nie spłacać kredytów hipotecznych z powodu rosnących stóp procentowych. Ponadto niektórzy agenci odnotowali gwałtowny wzrost liczby zapytań dotyczących sprzedaży przydziału mieszkań, a niektórzy brokerzy kredytów hipotecznych odnotowali wzrost wymuszonej sprzedaży od prywatnych i alternatywnych pożyczkodawców. We wszystkich tych scenariuszach nieruchomości mogą sprzedawać się ze stratą.

Ale Brendon Cowans, wiceprezes ds. sprzedaży w Property.ca Inc, powiedział, że nie widział jeszcze gwałtownej wyprzedaży. Powiedział, że rynek zwykle spóźnia się o kilka miesięcy z ogłoszeniami dotyczącymi stóp procentowych, zauważając, że następny jest planowany na 25 stycznia.

Gdyby ludzie kupowali w szczycie, ale utrzymywali stałą stawkę przez pięć lat, mogliby sobie dobrze radzić z godną pozazdroszczenia niską stawką. Kanadyjczycy zazwyczaj zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ocalić swoje domy – „pożyczyć od mamusi, tatusia, kogokolwiek to jest, zanurzyć się w ich oszczędnościach, cokolwiek to jest, aby zatrzymać nieruchomość”.

Ale jeśli mieli kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej, „w tym miejscu sprawy mogą się skomplikować” – powiedział. „To są ludzie, którzy mogą chcieć sprzedawać”.

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Rozmowy są opiniami naszych czytelników i podlegają Kodeks postępowania. Gwiazda nie popiera tych opinii.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63cd9cf41d7b468b954efcaf8c50edcd&url=https%3A%2F%2Fwww.thestar.com%2Fnews%2Fgta%2F2023%2F01%2F22%2Fbought-and-sold-at-a-loss-how-the-toronto-housing-market-is-punishing-some-sellers.html&c=17609610765661233253&mkt=fr-fr