Sprzedaż domów GTA spadła o prawie 50% od lipca 2021 r.


Sprzedaż domów w Toronto spadła w lipcu o prawie 50% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, gdy wzrosły stopy procentowe.

W swoim najnowszym raporcie Market Watch, Toronto Regional Real Estate Board (TRREB) ujawniło, że tylko 4192 domy zmieniły właścicieli w całym regionie w zeszłym miesiącu, co stanowi roczny spadek o 47% i 24% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.

Zarząd przypisał spadek „szybko rosnącemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych”, które skłoniło kupujących do czekania na swój czas, a sprzedających do zagłębienia się w rynek wynajmu. W połowie lipca Bank Kanady podniósł swoją główną stopę procentową o 1%, największy skok od 1998 roku.

Ponieważ nabywcy nadal korzystali z większego wyboru – liczba nowych ofert spadła o zaledwie 4,1% rocznie w lipcu, podczas gdy liczba aktywnych ofert wzrosła o 57,6% – roczna stopa wzrostu cen osłabła, a na rynek przeniknęła równowaga.

Średnia cena sprzedaży domu osiągnęła w lipcu 1 074 754 USD, co oznacza roczny wzrost o 1,2%, ale spadek o 6,2% w stosunku do czerwca ubiegłego roku. Złożona cena referencyjna wzrosła o 12,9% rocznie, osiągając 1 157 500 USD.

TRREB powiedział, że tańsze rodzaje nieruchomości, takie jak mieszkania własnościowe, doświadczyły silniejszego tempa wzrostu cen, ponieważ kupujący próbowali złagodzić wpływ wyższych kosztów finansowania zewnętrznego.

Podczas gdy ceny domów jednorodzinnych w regionie spadły o 3,1% rocznie do 1 362 598 USD, ceny mieszkań podskoczyły o 6,9% do 719 273 USD, a ceny domów jednorodzinnych wzrosły o 6,3% do 903 899 USD. Średnia cena domu w zabudowie bliźniaczej osiągnęła w lipcu 1 077 750 USD, co stanowi 4,9% roczny wzrost.

Zarząd spodziewa się, że zarówno sprzedaż domów, jak i nowe oferty będą nadal spadać do 2023 roku.

„Wiele gospodarstw domowych GTA zamierza w przyszłości kupić dom, ale obecnie nie ma pewności, dokąd zmierza rynek”, powiedział dyrektor generalny TRREB John DiMichele.

„Twórcy polityki mogą pomóc w złagodzeniu tej niepewności”.

DiMichele zalecił przegląd testu warunków skrajnych hipotecznych Urzędu Nadzoru Instytucji Finansowych (OSFI), podczas gdy prezes TRREB Kevin Crigger opowiedział się za dłuższymi okresami amortyzacji kredytu hipotecznego do 40 lat w przypadku odnowienia i zamiany.

„Przy znacznym wzroście oprocentowania kredytów w krótkim okresie nastąpiła zmiana nastrojów konsumentów, a nie fundamentów rynku” – powiedział Crigger.

„Rząd federalny jest odpowiedzialny nie tylko za utrzymanie zaufania do systemu finansowego, ale także za wzbudzenie zaufania właścicieli domów, że będą w stanie pozostać w swoich domach pomimo rosnących kosztów kredytu hipotecznego”.

„Z perspektywy czasu wydaje się, że podwyżki stóp Banku Kanadyjskiego rozpoczęły się zbyt późno. Teraz mamy do czynienia z nadmiernymi podwyżkami, aby ograniczyć pokoleniowo wysoką inflację. Rząd federalny musi wprowadzić środki, które pomogą kupującym w obliczu wyzwań związanych z przystępnością cenową w środowisku inflacyjnym, w którym rosną koszty w dystrybutorach benzyny, sklepach spożywczych i wszędzie pomiędzy.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=49fc0e334c074628aab1fada02562e65&url=https%3A%2F%2Fdailyhive.com%2Ftoronto%2Ftrreb-july-market-watch-report-home-sales&c=15590478759158911534&mkt=fr-fr