Sprzedaż domów GTA, poziom zapasów „znacznie poniżej” średniej 10-letniej w sierpniu


Sprzedaż domów i poziom zapasów w całym Greater Toronto Area spadły w sierpniu „znacznie poniżej” 10-letniej średniej, ponieważ ceny referencyjne ponownie wzrosły.

Według nowego raportu Stowarzyszenia Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego (BILD), w sierpniu w całym GTA sprzedano zaledwie 89 domów jednorodzinnych.

Wartość ta, dzięki uprzejmości danych Grupy Altus, oznacza 86% roczny spadek i jest o 87% niższa od średniej z 10 lat.

Pomimo „spokojnego” rynku, cena referencyjna nowych domów jednorodzinnych – w tym kamienic oraz domów jednorodzinnych, połączonych i bliźniaków – wzrosła w sierpniu o 22,3% rok do roku do 1 861 587 USD.

Sprzedaż nowych mieszkań kondominium, w tym lokali w budynkach niskich, średnich i wysokich; piętrowe kamienice; i lofty również zostały zdegradowane, choć w mniejszym stopniu.

W sierpniu w całym GTA sprzedano łącznie 533 egzemplarze, co oznacza roczny spadek o 83% i 61% poniżej średniej 10-letniej. Cena referencyjna nowych apartamentów typu condo osiągnęła 1.189.682 USD, co oznacza roczny wzrost o 11,2%.

„Sprzedaż nowych domów w sierpniu zwolniła zarówno w sektorze mieszkań własnościowych, jak i w sektorze jednorodzinnym, ponieważ kupujący i budowlani są w trybie wyczekiwania pośród burzliwej niepewności gospodarczej”, powiedział Edward Jegg, kierownik ds. Badań w Altus Group.

„Jednak kupujący byli w stanie znaleźć produkt do zakupu, ponieważ budowniczowie nadal uzupełniają rurociąg”.

Pomiędzy lipcem a sierpniem całkowite zapasy nowych domów spadły do ​​10 412 jednostek, z czego ponad 8 700 stanowiły mieszkania własnościowe.

GTA ma 3,5 miesiąca inwentaryzacji mieszkań i 2,7 miesiąca inwentaryzacji jednorodzinnej; zrównoważony rynek utrzymywałby zapasy od 9 do 12 miesięcy.

„Nowi nabywcy domów i firmy budowlane cofnęli się o krok w obliczu rosnących stóp procentowych i inflacji” – powiedział Dave Wilkes, prezes i dyrektor generalny BILD.

Wilkes przypomniał rok 2017, w którym wprowadzono test warunków skrajnych dla kredytów hipotecznych, jako „użyteczną paralelę”.

“[The test] skutkowało sztucznym podwyższeniem stóp procentowych. Wraz ze spadkiem sprzedaży nowych domów, spowolniło się również budownictwo, co ostatecznie zaostrzyło wyzwanie mieszkaniowe naszego regionu” – wspominał.

„Lekcja jest jasna: teraz nie jest czas, aby zdjąć nogę z gazu, ponieważ staramy się rozwiązać czynniki, które przyczyniają się do wyzwań związanych z podażą mieszkań i przystępnością cenową w naszym regionie”.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=632d3676550947ceb72b212bbca19df8&url=https%3A%2F%2Fdailyhive.com%2Ftoronto%2Fgta-home-sales-decline-august&c=16801052921326599282&mkt=fr-fr