Rynek luksusowych mieszkań kwitnie w GTA: raport Sotheby’s


Według raportu opublikowanego w środę przez Sotheby’s International Realty Canada nienasycony popyt i skromna podaż na rynku luksusowych nieruchomości mieszkaniowych GTA wywołują wojny przetargowe i znaczną eskalację cen.

W pierwszym kwartale 2022 r. liczba sprzedanych nieruchomości mieszkaniowych w regionie o wartości ponad 4 mln USD wzrosła o 30 procent rok do roku.

Sprzedaż kondominium na rynku o wartości powyżej 1 miliona dolarów również odnotowała znaczny wzrost w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Według raportu, liczba sprzedanych mieszkań powyżej 1 miliona dolarów wzrosła o 120 procent w GTA i 72 procent w Toronto w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Don Kottick, prezes i dyrektor generalny Sotheby’s International Realty Canada, mówi, że rynek luksusowych kondominium kwitnie z powodu zbiegu czynników. „Wraz z pandemią mieliśmy idealną burzę: niskie stopy procentowe w tamtym czasie, wielki transfer bogactwa pokoleniowego i na rynek wkraczają milenialsi i pokolenie Zers” – wyjaśnił. „Wraz z pandemią widzieliśmy również wiele osób szukających dalej. Ale teraz, kiedy wygląda na to, że światło jest na końcu tunelu, niektórzy ludzie wracają do miasta, co również zwiększa popyt”.

Andy Taylor, starszy wiceprezes ds. sprzedaży w Sotheby’s International Realty Canada, mówi, że na rynku luksusowych mieszkań brakuje zapasów. „Inwentarze w mieście są bardzo niskie i żadne nowe nie są na horyzoncie”, powiedział Taylor, zauważając, że każdego roku na rynku jest tylko 35 do 40 ultraluksusowych mieszkań własnościowych o powierzchni ponad 6000 stóp kwadratowych.

Taylor, broker, który koncentruje się na rynku luksusowych mieszkań, obecnie sprzedaje dwa mieszkania o powierzchni 5845 stóp kwadratowych w Ritz-Carlton Residences, które według niego znajdują się w pierwszej dziesiątce najdroższych mieszkań na rynku w Toronto. Za 23,5 miliona dolarów rezydencje obejmują dwie prywatne windy, piwnicę z winami i trzy kominki.

„Kupujesz styl życia; o to właśnie chodzi w luksusowych mieszkaniach” – powiedział Taylor. „A popyt w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł tylko dzięki COVID i nabywcom krajowym, którzy chcą wyprowadzić się z domu do większych jednostek”.

W porównaniu z dynamicznie rozwijającym się rynkiem luksusowych mieszkań, sprzedaż nieruchomości o wartości ponad 1 miliona dolarów, w tym domów jednorodzinnych i domów jednorodzinnych, odnotowała bardziej umiarkowany wzrost, o 11 procent rok do roku w pierwszym kwartale 2022 roku. Tylko siedem nieruchomości w GTA zostało sprzedanych za jak dotąd ponad 10 milionów dolarów w tym roku, w porównaniu z dziewięcioma w tym samym okresie w 2021 roku.

Nowe dane pojawiły się po rekordowych wzrostach na rynku luksusowym w zeszłym roku. Sprzedaż mieszkań przekraczająca 4 miliony dolarów wzrosła o 224 procent w GTA w 2021 r., częściowo napędzana niskimi stopami procentowymi i zaufaniem do nieruchomości jako inwestycji zabezpieczającej.

Kottick powiedział, że zyski podczas pandemii były bezprecedensowe. „Nie sądzę, abyśmy kiedykolwiek doświadczyli czegoś takiego”, powiedział, zauważając, że duża część popytu i gwałtowna aprecjacja cen wynikają z braku zapasów. „To zdecydowanie historyczny czas pod względem nieruchomości”.

Rosnące stopy procentowe wpłyną na rynek, powiedział Kottick, ale sposób wprowadzenia tych zmian będzie determinował wpływ. „Jeśli jest to stopniowe, to rynek reaguje w sposób racjonalny”, powiedział. „Jeśli stopy procentowe są cięte w większych przyrostach, rynek doznaje szoku”.

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Rozmowy są opiniami naszych czytelników i podlegają Kodeks postępowania. Gwiazda nie popiera tych opinii.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=724835907B9645A8AFE9BE566683A978&url=https%3A%2F%2Fwww.thestar.com%2Fbusiness%2Freal_estate%2F2022%2F04%2F13%2Finsatiable-demand-and-scant-supply-luxury-residential-sales-booming-in-first-quarter-of-2022-new-report-says.html&c=15637466050907122196&mkt=fr-fr