Franczyza GTA: 8,33 mld dolarów przychodów od premiery GTA V

Franczyza Grand Theft Auto przekracza 8,33 miliarda dolarów przychodów

Seria Grand Theft Auto, która jest produkowana przez firmę Rockstar Games, przyniosła już ponad 8,33 miliarda dolarów przychodów od premiery GTA V w 2013 roku, zgodnie z najnowszymi danymi udostępnionymi przez Take-Two Interactive.

Według ostatniego zgłoszenia SEC 10-K, firma podała pełny obraz wyników finansowych w roku podatkowym 2023. W raporcie aktualizowano dane dotyczące przychodów z franczyzy Grand Theft Auto. W tym roku produkty GTA stanowiły 14,6% całkowitych przychodów netto firmy, w wysokości 5,349 miliardów dolarów, co daje około 781 milionów dolarów.

Łączne zarobki franczyzy Grand Theft Auto przekroczyły 8,33 miliarda dolarów od premiery GTA V w trzecim kwartale roku budżetowego 2014 (wrzesień 2013). Obejmują one zyski z wielu wersji GTA V na konsole i komputery PC, sprzedaż nowszej kolekcji zremasterowanej trylogii Grand Theft Auto oraz przychody z zakupów w grze Grand Theft Auto Online.

Jedną z ważnych różnic w tych liczbach jest to, że udział procentowy opiera się na przychodach netto, które obejmują tak zwane przychody przyszłych okresów. Sposób, w jaki to działa, polega na tym, że Take-Two często rezerwuje część swoich rocznych/kwartalnych zarobków z zakupów w grach, aby zostały one rozpoznane w kolejnym roku lub kwartale. Oznacza to, że trudno jest dokładnie określić, ile zarabia GTA Online, a nawet Red Dead Online w danym okresie, ponieważ część tych cyfrowych zarobków jest przenoszona na inne okresy.

Warto zauważyć, że FY23 to najniższy roczny wkład franczyzy Grand Theft Auto ze względu na fuzję Take-Two z Zyngą w ciągu roku. Take-Two osiąga teraz większe przychody dzięki znacznemu wkładowi Zyngi, dlatego proporcjonalny udział GTA będzie niższy.

Rockstar pracuje obecnie nad Grand Theft Auto 6, którego premiera przypadać będzie na RO25 (kwiecień 2024 – marzec 2025). Prognozuje się ogromny wzrost rezerwacji netto w tym okresie o 2,46 miliarda dolarów.

Źródło: Tweaktown.