Potwierdzono wyciek specyfikacji PS5 Pro: GTA 6 w 30 fps?

Specyfikacje PlayStation 5 Pro

Informacje o specyfikacji PlayStation 5 Pro, które wyciekły, zostały zweryfikowane i uzupełnione przez ekspertów technicznych z Digital Foundry, którzy przedstawili także swoje przewidywania dotyczące tego, jak niezapowiedziana konsola będzie działać w GTA 6.

Specyfikacja PS5 Pro, która wyciekła w tym tygodniu, również potwierdzona przez IGN, ujawniła moc konsoli, którą Sony planuje wypuścić na rynek w czwartym kwartale 2024 roku. Mówi się, że procesor PS5 Pro jest identyczny jak w standardowym PS5, ale ma „Tryb wysokiej częstotliwości procesora”, który oznacza wzrost częstotliwości o 10% do 3,85 GHz. Procesor graficzny umożliwia szybsze renderowanie i wyższą jakość śledzenia promieni dzięki mocy 33,5 teraflopa. Standardowe PS5 oferuje 10,28 teraflopa. Jednak bezpośrednie porównanie PS5 z PS5 Pro wyniosłoby około 10,28 w porównaniu z 16 do 17 teraflopami.

Prognozy dla GTA 6

Oczekuje się, że premiera PS5 Pro będzie szczególnie atrakcyjna w kontekście premiery GTA 6 w 2025 roku, która ma pobudzić rynek gier wideo poza deweloperem Rockstar Games i spółką-matką Take-Two. Według założyciela Digital Foundry, Richa Leadbettera, jeśli GTA 6 będzie działać w 30 klatkach na sekundę na standardowym PS5, prawdopodobnie będzie działać tak samo na PS5 Pro. Jeśli GTA 6 kiedykolwiek będzie zawierać tryb 60 klatek na sekundę na PS5, będzie on również dostępny na PS5 Pro. Chociaż procesor PS5 Pro wydaje się stanowić niewielką poprawę, Digital Foundry przewiduje, że PS5 Pro jest znacznie lepsze od PS5 pod względem renderowania.

PS5 Pro może skalować starsze gry na PS5 do rozdzielczości 4K za pomocą rozwiązania optymalizującego/antyaliasingowego PSSR (PlayStation Spectral Super rozdzielczość Upscaling), jeśli deweloper zdecyduje się wspierać tę technologię za pomocą łatki. PS5 Pro zachowuje te same 16 GB pamięci GDDR6 co standardowe PS5, ale ma dodatkowe 1,2 GB systemowej pamięci RAM dla programistów.

Uruchom prognozy

W zeszłym miesiącu analitycy podali, że Sony „prawdopodobnie” było blisko premiery PS5 Pro pod koniec 2024 roku. Sony ma historię wypuszczania wersji Pro na swoje konsole, tak jak miało to miejsce w przypadku PS4 Pro trzy lata po premierze PS4 . Premiera PS5 Pro w listopadzie nastąpi cztery lata po premierze PS5 w listopadzie 2020 r. Sony skorygowało w dół swoją prognozę sprzedaży PS5 na bieżący rok finansowy, z 25 milionów sprzedanych konsol do 21 milionów. Pomimo wzrostu sprzedaży PS5 rok do roku w kwartale świątecznym 2023 r., z 7,1 mln sprzedanych do 8,2 mln.

Sony ogłosiło, że nie wypuści żadnych większych gier z istniejących marek PlayStation do kwietnia 2025 roku, wykluczając w najbliższej przyszłości tak duże tytuły, jak God of War i Spider-Man. W zeszłym miesiącu Sony ogłosiło falę zwolnień, które dotknęły ponad 900 pracowników w branży gier, a londyńskie studio Sony ma zamknąć swoje podwoje.

Źródło: www.ign.com