Polityka Darjeeling: GJM oficjalnie wycofuje się jako strona z paktu GTA


Odliczanie do nowej agitacji na wzgórzach Darjeeling w północno-zachodnim Bengalu rozpoczęło się, gdy Bimal Gurung zrobił pierwszy krok, wycofując swoją Gorkha Janmukti Morcha jako stronę paktu Administracji Terytorialnej Gorkhaland (GTA).

24 stycznia poinformował, że wkrótce napisze do zainteresowanych władz, informując o swojej decyzji o wycofaniu się z paktu GTA.

W piątek Gurung poinformował osoby z mediów, że wysłał już listy do prezydenta Droupadi Murmu, premiera Narendry Modi, ministra spraw wewnętrznych Unii Amita Shaha, szefa rządu Bengalu Zachodniego Mamaty Banerjee, ministra spraw wewnętrznych Unii i sekretarza spraw wewnętrznych Bengalu Zachodniego, przekazując swoją decyzję w tym liczeniu.

„W komunikacie zażądałem również zniesienia GTA, którego pakt został podpisany 18 lipca 2011 r. z rządem Unii, rządem stanowym i GJM jako trzema sygnatariuszami” – powiedział Gurung. Chociaż pakt został podpisany w lipcu 2011 roku, GTA powstało w 2012 roku.

Jednak szef Bharatiya Gorkha Prajatantrik Morcha (BGPM) i dyrektor generalny GTA, Anit Thapa, twierdzili, że krok Gurunga nie będzie miał wpływu na istniejącą strukturę GTA.

„Nigdzie w pakcie nie wspomniano, że tylko dlatego, że GJM był jednym z trzech sygnatariuszy w przeszłości, GTA przestanie istnieć po wycofaniu się GJM z tego. Istnienie GTA nie będzie zależeć od kaprysów GJM” – powiedział Thapa.

W międzyczasie na wzgórzach rozwinęło się nowe równanie polityczne, gdy GJM, Ajay Edwards z Partii Hamro i lider Kongresu Trinamool, Binoy Tamang, z którymi był w separacji, zbliżyli się do siebie i rozpoczęli proces rozpoczynania nowych agitacji w sprawie oddzielnego stanu Gorkhaland.

W czwartek wiceprezydent okręgu górskiego Trinamool, Pradeep Pradhan, udzielił poparcia dla żądania GJM dotyczącego odrębnego stanu Gorkhaland. Nowy sojusz już powiedział, że plany nowej agitacji zostaną ogłoszone 5 lutego.

Reagując na rozwój sytuacji, starszy lider Trinamool i burmistrz Siliguri Municipal Corporation w Darjeeling, Gautam Deb powiedział, że jest to kolejny krok do destabilizacji pokoju na wzgórzach i wstrzymania prac rozwojowych podjętych tam przez rząd stanowy.

Ustawodawca BJP z Siliguri, Shankar Ghosh, powiedział, że jest to niezwykle delikatna kwestia i każdy krok w tej sprawie powinien być podejmowany z uwzględnieniem nastrojów mieszkańców wzgórz.

20230127-171602Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63d40a3e6bbb4b0da0edd1a2f45fe3d1&url=https%3A%2F%2Fwww.canindia.com%2Fdarjeeling-politics-gjm-officially-withdraws-as-party-from-gta-pact%2F&c=713871127395349616&mkt=fr-fr