Początek roku szkolnego mocno obciąża budżet rodziców GTA.

Rok szkolny 2023 nie będzie łatwy dla niektórych rodziców, gdyż wzrosły ceny przyborów szkolnych. Zdaniem Tanyi Hayles, matki z Toronto i założycielki grupy Black Moms Connection, „wszystko, czego potrzebują, podrożało”. Co więcej, musi teraz płacić pełny czynsz i wszystkie inne wydatki domowe, przez co powrót do szkoły jest jeszcze droższy. Wielu rodziców zapomina, że ​​powrót do szkoły to znacznie więcej niż nowe ołówki i nowy plecak. Jest też odzież, elektronika i wszystko inne potrzebne do nauki stacjonarnej. Pandemia sprawiła, że ​​zapomnieliśmy o tych dodatkowych kosztach, takich jak posiłki w szkole i szkolne zdjęcia. Wielu rodziców odczuwa presję finansową i dotyczy to zarówno małżeństw, jak i samotnych rodziców. Dane opublikowane przez Statistics Canada w sierpniu pokazują, że w tym roku wzrosły ceny wielu przyborów szkolnych, artykułów spożywczych w pudełkach na drugie śniadanie i zajęć pozalekcyjnych. Do tego inflacja spowodowała wzrost cen wielu artykułów i usług, przez co dla niektórych rodziców wrześniowy powrót do szkoły stał się jeszcze trudniejszy.

Rosnące koszty przyborów szkolnych

Z danych Statistics Canada wynika, że ​​ceny odzieży dziecięcej rosną wolniej niż inflacja, a sprzęt elektroniczny używany w szkole spadł w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rodziców czeka jednak znaczący wzrost cen przyborów szkolnych, bo o 12,9% w porównaniu do lipca ubiegłego roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że należy spodziewać się tego wzrostu cen, ponieważ produkty te mają niższą wartość w przeliczeniu na kilogram, co prowadzi do wyższych kosztów transportu.

Wpływ inflacji na początek roku szkolnego

Ceny w tym roku są znacznie gorsze w porównaniu do roku poprzedniego. Inflacja rośnie od roku, co jest już dobrze odczuwalne przez konsumentów. Według Retail Council of Canada przekłada się to na zmianę zachowań konsumentów. Ankieta przeprowadzona w zeszłym miesiącu wykazała, że ​​liczba osób planujących wydać mniej niż 50 dolarów na zakupy szkolne wzrosła o 3,4% w porównaniu z 2022 r. Może to „wskazywać na większą ostrożność finansową ze względu na obecne warunki gospodarcze”. Kanadyjczycy w dalszym ciągu wydają pieniądze na artykuły pierwszej potrzeby, ale bardziej konserwatywnie, koncentrując się na przedmiotach tańszych niż wcześniej.

Presja mediów społecznościowych i zarządzanie kosztami

Oprócz wyzwań finansowych media społecznościowe wywierają presję na dzieci, aby po powrocie do szkoły miały przy sobie określone produkty lub marki. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z nimi na temat różnicy między potrzebami a pragnieniami. Poruszenie tego tematu może być trudne, ale ważne jest, aby omówić go z nastolatkami, a nawet wcześniakami. Istotne jest także dawanie przykładu poprzez przyjęcie odpowiedzialnych praktyk finansowych. Może to być okazja do wyjaśnienia, jak ważne jest życie w granicach posiadanych środków.

Pomimo wyzwań finansowych możliwe jest prowadzenie edukacyjnych rozmów z dziećmi na temat zarządzania kosztami. Rodzice mają do odegrania zasadniczą rolę w edukacji finansowej swoich dzieci. Przywiązując szczególną wagę do edukacji finansowej naszych dzieci, przygotowujemy je do odpowiedzialnej i niezależnej przyszłości. Dzięki otwartym rozmowom i właściwemu zarządzaniu budżetem rozpoczęcie roku szkolnego, pomimo wysokich kosztów, można pomyślnie przeprowadzić. Jako rodzice mamy obowiązek uczyć nasze dzieci, jak żyć w granicach swoich możliwości i dokonywać mądrych wyborów finansowych.

Źródło: www.bing.com