Tajemnica Chiliad w GTA 5 – rozwiązana czy nie? – DualShockers

Tajemnica Chiliad w Grand Theft Auto 5 – rozwiązana czy nie?

Grand Theft Auto 5 we wrześniu skończy dziesięć lat i pozostaje jedną z najczęściej granych gier. Jednym z największych zmartwień graczy było rozwiązanie tajemnicy muralu na górze Chiliad, zawierającego trzy obrazy – UFO, jajko i plecak odrzutowy.

Łowcy mitów w akcji

Łowcy mitów nie potrzebowali dużo czasu, aby wytropić cztery UFO obecne w Grand Theft Auto V. Jeden z nich jest zatopiony u wybrzeży Zatoki Paleto i można go odwiedzić niezależnie od postępów gracza. Jednak pozostałe trzy wymagają od gracza ukończenia 100%, aby je wyświetlić. Pierwszym z nich jest nowoczesne UFO o wojskowym wyglądzie, które można znaleźć nad Fortem Zancudo, bardziej przypominające kosmitę UFO, które pojawia się nad Mount Chiliad o 3 nad ranem, oraz UFO ozdobione logo FIB, które można zobaczyć nad Hippy Camp w Sandy Shores po spełnieniu warunku wstępnego.

Teorie i rozwiązanie

Po odkryciu tych UFO wielu graczy doszło do wniosku, że zagadka została rozwiązana. Mural był po prostu mapą do znalezienia tych UFO. Jednak niektórzy uważali, że w tajemnicy musi kryć się coś więcej. Powstało wiele teorii – na przykład jajko faktycznie przedstawiające fontannę na zewnątrz budynku Maze Bank, a nie znak Zatoki Paleto.

Rozwiązanie w GTA Online

Gracze nałożyli mural na mapę Grand Theft Auto 5, mając nadzieję na znalezienie korelacji między lokalizacjami obrazów. Nie mogąc znaleźć rozstrzygających odpowiedzi w trybie dla jednego gracza, gracze zwrócili się do GTA Online. Każde kolejne rozszerzenie do Online dodawało małe zwiastuny, takie jak specjalne misje transportowe ze skórkami sasquatcha i ozdobnymi jajkami. Po wydaniu dodatku Gunrunning eksploratorzy danych znaleźli modele kosmitów i jajo kosmitów. Po pewnym dochodzeniu odkryto, że po ukończeniu 600 przejazdów z zaopatrzeniem, następny przejazd w godzinach od 21:00 do 23:00 odblokuje ukrytą misję. Ta misja polega na zdobyciu jajka z rozbitego UFO.

Co dalej z tajemnicą Chiliad?

Rockstar dodał jajko po wydaniu, co rozczarowało graczy, którzy chcieli wierzyć, że od 2013 roku istnieje wielka nierozwiązana tajemnica. Aktualizacja Doomsday w 2017 roku wydawała się potwierdzać, że Rockstar rozwiązywał swoje tajemnice po tym, jak plecak odrzutowy został dodany do gry, która została użyta w misji związanej z tunelem Mount Chiliad. Czy więc mural był po prostu wizualną reprezentacją lokalizacji UFO, czy może był ekstremalną zapowiedzią ewentualnych tajemnic w GTA Online? A może nadal jest nierozwiązany? To debata, którą ludzie prowadzą do dziś.

„Nie ma wątpliwości, że Rockstar Games wkłada dużo pracy w stworzenie tajemnic i ukrytych elementów w swoich grach. Jednakże, niewielu deweloperów jest w stanie utrzymać tak wielką tajemnicę przez tak długi czas.”

Źródło: DualShockers.