Niszczycielski huragan Hazel spustoszył Haiti, Północną Karolinę i GTA


Niszczycielski huragan Hazel spustoszył Haiti, Północną Karolinę i GTA

This Day In Weather History to codzienny podcast autorstwa Chrisa Mei z The Weather Network, zawierający historie o ludziach, społecznościach i wydarzeniach oraz o tym, jak pogoda wpłynęła na nie.

Huragan Hazel był najbardziej śmiercionośnym huraganem w sezonie huraganów Atlantyku w 1954 roku. Była to również największa klęska żywiołowa Toronto i najbardziej niszczycielski huragan w Kanadzie.

Huragan Hazel rozwinął się 5 października 1954 roku, około 350 km na wschód od Grenady.

12 października Hazel wylądowała na Haiti jako huragan 3. kategorii. Huragan ponownie uderzył w karaibski kraj następnego dnia. Tego samego dnia Hazel uderzyła w Inaguę na Bahamach z wiatrem dochodzącym do 160 km/h.

Huragan Hazel

Huragan Hazel

Huragan Hazel. Dzięki uprzejmości Environment Canada

15 października huragan wylądował w pobliżu granicy Karoliny Północnej i Karoliny Południowej. Hazel przemieszczała się po tych obszarach z wiatrem 215 km/h jako sztorm kategorii 4.

16 października huragan Hazel dotarł do Toronto w prowincji Ontario. Następnego dnia resztki burzy przeniosły się nad James Bay. Następnego dnia reszta Hazel została wchłonięta przez większą burzę nad Kanadą.

Huragan Hazel — Lawrence Avenue

Huragan Hazel — Lawrence Avenue

„Most Lawrence Avenue został zmyty przez rzekę Humber; część pozostała przymocowana do brzegu, a reszta została zmieciona”. Dzięki uprzejmości Martina Taylora/Wikipedii/CC BY-SA 3.0

Na Karaibach Hazel wpłynęła na Portoryko, Bahamy, Kubę i inne obszary, ale najbardziej dotknęła Haiti. Hazel sprowadziła na Haiti gwałtowne powodzie i ekstremalne wiatry, niszcząc kilka wiosek.

W gwałtownych powodziach zginęło około 1000 osób. Wody powodziowe sięgały nawet 2400 m.

W Północnej Karolinie zginęło 90 osób, 15 000 domów zostało zniszczonych, a 39 000 zostało uszkodzonych. Tysiące ludzi również zostało bez dachu nad głową. Ogólnie rzecz biorąc, w Stanach Zjednoczonych Hazel spowodowała szkody o wartości 281 milionów dolarów.

800px-Hurricane Hazel - St. Phillips Road

800px-Hurricane Hazel – St. Phillips Road

„Most St. Phillips Road, na zdjęciu dzień później, znajdował się pod wodą co najmniej 3,0 m w wysokości powodzi”. Dzięki uprzejmości Martina Taylora/Wikipedii/CC BY-SA 3.0

Obszar Greater Toronto otrzymał nietypowo wysokie opady przed uderzeniem Hazel. Hazel przyniosła obszarowi 90 mm opadów w ciągu trzech godzin.

W Toronto zginęło 81 osób. Trzydzieści ofiar było na Raymore Drive, kiedy rzeka Humber wyrwała domy z fundamentów. „Czułem się taki bezradny, ale nic nie mogłem zrobić, nikt nie mógł nic zrobić. Woda była tak głęboka, aż do naszych podbródków, a wszyscy strażacy byli obciążeni ubraniami, łodziami i sprzętem” – powiedział strażak-ochotnik Bryan Mitchell , który pomagał przy Raymore Drive.

Do czasu, gdy Hazel się rozproszyła, spowodowała ona 591–1191 zgonów i spowodowała szkody w wysokości 382 milionów dolarów.

Aby dowiedzieć się więcej o huraganie Hazel, posłuchaj dzisiejszego odcinka „This Day In Weather History”.

Subskrybuj „Ten dzień w historii pogody”: Podcasty Apple | Amazonka Alexa | Asystent Google | Spotify | Podcasty Google | iHeartRadio | Pochmurny’Source : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=6BBA6EAB8B564FE5BC72F096DD2B18E5&url=https%3A%2F%2Fca.news.yahoo.com%2Fdevastating-hurricane-hazel-ravaged-haiti-100627648.html&c=4502009870221155218&mkt=fr-fr