Nieruchomości GTA uwięzione między wysokimi stopami procentowymi a niską podażą


Treść artykułu

Siły przeciwne będą działać na nieruchomościach Greater Toronto Area w 2023 roku.

Treść artykułu

Jason Mercer, główny analityk rynku w Toronto Regional Real Estate Board (TRREB), powiedział, że wpływ małej podaży i rosnącej populacji będzie wywierał większą presję na ceny domów w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Treść artykułu

„Nadal będziemy mieć kaca z powodu wyższych kosztów pożyczek, które widzieliśmy w tym roku w Internecie… To nadal będzie miało wpływ na przystępność cenową na rynku mieszkaniowym, z którym potencjalni nabywcy domów będą musieli się pogodzić z” – powiedział Mercer. „Ale po przeciwnej stronie medalu będziemy nadal obserwować przyspieszające tempo wzrostu populacji z powodu imigracji. I wszystkie te nowe gospodarstwa domowe będą wymagały miejsca do życia i to niezależnie od tego, czy mówimy o rynku własności, czy rynku wynajmu”.

Treść artykułu

Podwyżka podstawowej stopy procentowej Banku Kanady (BOC) do 4,5% na początku grudnia, ostatnia z siedmiu podwyżek z rzędu, sprawiła, że ​​jest ona bardziej kosztowna dla nabywców domów.

Raport TRREB mówi, że sprzedaż domów znacznie spadła w listopadzie w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r., na co wpływ miały wyższe stopy procentowe.

Spadły również oferty, które utrzymały średnie ceny sprzedaży mieszkań na poziomie nieco ponad 1 miliona dolarów, niższym niż w 2021 r.

Powiedział, że skutki tych podwyżek będą prawdopodobnie odczuwalne do 2023 roku i później.

Powiedział jednak, że presja spadkowa na ceny domów GTA obserwowana w pierwszych miesiącach 2022 r.

Powiedział, że rynek wynajmu rośnie i przynosi dwucyfrowe podwyżki czynszów.

Rządy wszystkich szczebli wskazały niedobór podaży mieszkań jako główną przyczynę wysokich cen.

Treść artykułu

Ontario również podniosło podatek od spekulantów mieszkaniowych, podczas gdy rząd Kanady zabrania obcokrajowcom kupowania nieruchomości mieszkalnych w Kanadzie od 1 stycznia przez dwa lata.

Mercer powiedział, że te środki mające na celu ograniczenie inwestorów zagranicznych mogą mieć pewien początkowy wpływ, ale nic znaczącego w dłuższej perspektywie.

„Nie widzieliśmy, aby podaż nadążała ani po stronie własności, ani po stronie wynajmu wraz ze wzrostem liczby ludności w ciągu ostatniej dekady” — powiedział Mercer. „Spodziewamy się jeszcze większego wzrostu liczby ludności”.

Powiedział, że celem powinno być zapewnienie zarówno większej ogólnej podaży mieszkań, jak i większego wyboru mieszkań.

Powiedział, że obecnie GTA oferuje głównie wieże mieszkalne lub drogie domy jednorodzinne z niewielką ilością pośrednich, aby zaspokoić zmieniające się potrzeby mieszkaniowe mieszkańców.

aartuso@postmedia.comŹródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63afb3edcb864fec89b14c69c30d86c8&url=https%3A%2F%2Fedmontonsun.com%2Fnews%2Flocal-news%2Fgta-real-estate-caught-between-high-interest-rates-low-supply-analyst-says&c=8250726968190949981&mkt=fr-fr