„Nie czas na panikę”, mówi pośrednik handlu nieruchomościami, ponieważ kupujący GTA przed budową martwią się o sfinalizowanie transakcji


Ponieważ rynek nieruchomości w Toronto nadal boryka się z agresywną kampanią Bank of Canada mającą na celu podwyższenie stóp procentowych, niektórzy agenci twierdzą, że coraz częściej słyszą od kupujących mieszkania przed budową, którzy martwią się zamknięciem transakcji.

Pośrednik w handlu nieruchomościami Jordan Scrinko z precondo.ca, portalu internetowego poświęconego projektom przedbudowlanym w Kanadzie, powiedział, że kilku jego klientów wyraziło obawy, czy stać ich na inwestycję poprzedzającą budowę, którą wielu kupiło, gdy stopy procentowe spadły poniżej dwóch procent

Po siedmiu podwyżkach stóp procentowych w 2022 r., oprocentowanie BOC wynosi obecnie 4,25 proc.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, wszyscy kupujący muszą przejść test warunków skrajnych, który określa, ile mogą sobie pozwolić na pożyczenie i spłatę każdego miesiąca, jeśli stopy procentowe pójdą w górę. Minimalna kwalifikująca się stawka to albo stawka referencyjna w wysokości 5,25 procent, albo stawka oferowana przez pożyczkodawcę plus 2 procent, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.

W zeszłym miesiącu Scrinko i jego zespół pracowali z około 70 klientami, którzy kupili jednostki przed budową w dwóch dużych osiedlach mieszkaniowych w Toronto.

„Wszyscy pomyślnie zamknęli, ale wymagało to dużo pracy. … Było dużo gaszenia pożarów” – powiedział, dodając, że w niektórych przypadkach klienci korzystali z prywatnych pożyczkodawców, aby sfinalizować transakcję.

„Zdecydowanie byli klienci, którzy przyszli do nas, aby zlikwidować swoje jednostki przed zamknięciem”, powiedział, dodając, że on i jego zespół zawsze doradzają kupującym, aby zrobili wszystko, co możliwe, aby utrzymać swoją inwestycję.

Scrinko powiedział, że kupujący, którzy kupili mieszkania przed budową, aby sprzedać je w ramach sprzedaży cesji – praktyki, w której umowa kupna jest skutecznie sprzedawana przed ukończeniem budynku – teraz ledwo osiągają rentowność lub nawet tracą pieniądze.

Podobnie jak Scrinko, Ara Mamourian, broker i dyrektor zarządzający The Spring Team Real Estate, powiedział, że niektórzy z jego klientów również zaczęli pytać, w jaki sposób mogą wyjść z umów kupna dewelopera.

Mamourian powiedział, że kupujący, którzy wkrótce się zamykają, mogą martwić się, jak będą mogli sobie pozwolić na zakup nieruchomości przed budową.

Powiedział jednak, że „nie czas na panikę”.

„Wiele osób bardzo boi się stóp procentowych, ale nadal mogą się zamknąć. … Jest tak wiele opcji, aby w ten czy inny sposób nie stracić własności” – powiedział CP24.com.

„Większość ludzi powinna zrobić wszystko, co w ich mocy, aby sfinalizować transakcję. Moja rada numer jeden to zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby zatrzymać nieruchomość. Twoje przyszłe ja będzie ci wdzięczne”.

Mamourian powiedział, że dotyczy to zwłaszcza tych na rynku w Toronto, gdzie średnia cena domu we wszystkich typach nieruchomości spadła o 9,2 procent rok do roku.

„Spodziewam się dobrych wieści z Banku Kanady, może nie spadku stóp procentowych, ale myślę, że nastąpi zatrzymanie cyklu podwyżek, miejmy nadzieję do marca” – powiedział.

„Widzieliśmy gorsze czasy na rynku (mieszkaniowym). … W ogólnym rozrachunku rynek jako całość będzie w porządku”.

Ponad 30 000 nowych jednostek do oddania do użytku w 2023 roku

Badania przeprowadzone przez Urbanation sugerują, że w 2023 roku w GTA zostanie ukończonych rekordowa liczba 32 000 nowych mieszkań własnościowych.

Mamourian, którego firma zajmuje się około 20 procentami swojej działalności w zakresie mieszkań przed budową, powiedział, że ludzie, którzy zainwestowali w rynek z długoterminowym zamiarem utrzymania go, wprowadzenia się lub wynajmu, powinni być w dobrej formie.

Przyznał jednak, że ci, którzy kupili tego typu nieruchomości, aby szybko zarobić, nie do końca rozumiejąc, w co się pakują, mogą napotkać pewne wyzwania.

„Są ludzie, którzy mają duże kłopoty i teraz stracą pieniądze na tym rynku” – powiedział, dodając, że w wielu przypadkach ci kupujący pokładają wiarę w agentze „złego jabłka”, który zrobił i powiedział wszystko, co trzeba zawrzeć umowę.

Niemniej jednak Mamourian powiedział, że nie spodziewa się powodzi takich przypadków.

„Nie widzimy scenariuszy, w których ogromna część (nieruchomości) nie może zostać zamknięta”, zauważył, dodając, że w kondominium na 500 jednostek może być 15 lub 20 jednostek, które deweloper odbiera i ponownie sprzedaje, gdy rynek poprawia się.

„To, co się dzieje, nie stawia programistów w niebezpiecznych sytuacjach”.

Dave Wilkes, prezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego i Zagospodarowania Przestrzennego (BILD), powiedział, że wielu nabywców, którzy dwa lub trzy lata temu kupili lokal przed budową, jest ze zrozumiałych względów zestresowanych, gdy przychodzi czas na zamknięcie, ponieważ rynek „szybko i dramatycznie” zmieniło się tak bardzo od tego czasu.

Powiedział, że chce, aby zmiany zostały wprowadzone już teraz, aby ustabilizować ten segment rynku mieszkaniowego, w tym dostosowania do testu warunków skrajnych.

„Test warunków skrajnych został wprowadzony, gdy stopy procentowe były znacznie niższe. Teraz, gdy stopy procentowe wzrosły, test warunków skrajnych jest naprawdę zbędny” – powiedział, zauważając, że stopy procentowe są obecnie na szczycie lub blisko niego i prawdopodobnie nie wzrosną znacznie wyżej.

Po drugie, Wilkes powiedział, że BOC nie może przekraczać swoich celów dotyczących schładzania rynku, podnosząc stopy procentowe zbyt wysoko.

„Nie chcemy, aby rynek zbytnio zmiękł. To sprawi, że ludzie przestaną kupować, a deweloperzy przestaną budować, ponieważ nie ma wystarczającego popytu” – powiedział.

„Istnieje wiele niezamierzonych konsekwencji”.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63c3b9ac245044c2bec0052c52aa7f3c&url=https%3A%2F%2Fwww.cp24.com%2Fnews%2Fnot-the-time-to-panic-says-realtor-as-gta-pre-construction-buyers-worry-about-closing-the-deal-1.6228504&c=9901801108509253758&mkt=fr-fr