Historyczna dekada Grand Theft Auto 5 na nowo definiuje gatunek otwartego świata

Grand Theft Auto 5: gra, która naznaczyła branżę gier wideo

GTA 5 zainspirowało generację gier z otwartym światem

Wydana w 2013 roku Grand Theft Auto 5 była grą, która naznaczyła branżę gier wideo. Wywarło wpływ na wielu programistów swoją poboczną zawartością i projektem poziomów. Gry takie jak Watch Dogs, Mafia, a nawet Red Dead Redemption 2, od tego samego dewelopera, wiele zawdzięczają GTA 5 pod względem zawartości pobocznej i projektowania poziomów.

W ciągu dziesięciu lat żadna gra nie osiągnęła skali GTA 5 i nie oferowała tak wielu atrakcji w jednym wydaniu. Uniwersum GTA 5 jest pełne rzeczy do zrobienia, czy to gra w tenisa, czy inwestowanie na giełdzie w grze. Inni twórcy czerpali inspirację z GTA 5, ale żadnemu nie udało się tego przewyższyć. GTA 5 postawiło poprzeczkę bardzo wysoko i żadna inna propozycja nie zdołała dorównać jej sukcesem i wpływem na branżę gier z otwartym światem.

Otwarty wszechświat GTA 5 w dalszym ciągu zapewnia świetną zabawę

Przed premierą GTA 5 obiecywało duży i zróżnicowany wszechświat gry, z regularnymi aktualizacjami części sieciowej. Często obietnice wprowadzają w błąd i gracze powinni odpowiednio złagodzić swoje oczekiwania. Jednak Los Santos wywiązało się ze swoich obietnic i robi to przez dekadę. Jego krajobraz jest ogromny, różnorodny i orzeźwiający, dzięki czemu powrót na słoneczne plaże jest bardziej atrakcyjny niż ciemne ulice Liberty City w GTA 4. Jego wielkość i atmosfera doskonale nadają się do eskapizmu i chociaż historia oferuje ograniczony wybór, prawdziwa zabawa w GTA zawsze znajdował się poza główną kampanią.

To chaos tworzony przez graczy sprawia, że ​​seria błyszczy, a GTA 5 robi to lepiej niż ktokolwiek inny, a na pewno lepiej niż jakakolwiek inna gra wydana od tego czasu. Tryb dla pojedynczego gracza spełnia oczekiwania graczy serii, jednak o dziwo tryb online rozgrywa się w tej samej przestrzeni i pokazuje, że otwarty świat miał potencjał, aby zapewnić setki godzin dodatkowej zabawy z innymi graczami. To po prostu nigdy się nie znudziło, nawet po 10 latach. GTA 5 pokazało, że gracze mogą oczekiwać nie tylko jakości, ale także długiej żywotności swoich gier z otwartym światem i żadna inna oferta od tego czasu nie podbiła serc graczy na całym świecie, tak jak GTA 5.

Grand Theft Auto 5 jest dostępne na PC, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox 360, Xbox One i Xbox Series X/S.

Więcej : Jak wspólna oś czasu może wpłynąć na Red Dead Redemption 3 i GTA 6

Źródło: gamerant.com