Surferzy z Guam walczą o miejsce na IO w Paryżu – Post Guam

Guam wysyła surferów na igrzyska olimpijskie w Paryżu

Do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. pozostało tylko 14 miesięcy, a Guam ma nadzieję wysłać kontyngent surferów, by rywalizowali z najlepszymi na świecie. Aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie, pozostaje jeszcze jedna przeszkoda: zająć wystarczająco wysokie miejsce na ISA World Surfing Games w La Bocana i El Sunzal w Salwadorze. Światowej klasy zawody w short boardzie odbędą się w dniach 30 maja – 7 czerwca.

Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich

Aby członek Guam zakwalifikował się do Paris 2024, musi ukończyć wyżej niż inni surferzy z Oceanii rywalizujący w tym samym turnieju. „Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać surferów z naszej wyspy, którzy przygotowują się do rywalizacji w ISA World Surfing Games. Oprócz siły, umiejętności i poświęcenia, reprezentują głęboko zakorzenione połączenie z naszym oceanem, to samo ciało, które łączy naszą wyspę z resztą świata” – powiedział Joaquin Cook, prezes i dyrektor generalny Bank of Guam.

„Ich zaangażowanie, by nie ustawać, dopóki nie będą dumni, inspiruje nas wszystkich do kontynuowania pracy, do dalszej pracy i marzeń, aż do dnia, w którym te marzenia staną się rzeczywistością. Nasza rodzina Bank of Guam z dumą stoi za nimi, ponieważ reprezentują naszą społeczność na arenie światowej i nie możemy się doczekać, aby kibicować im na każdym kroku.”

Wsparcie finansowe dla surferów

Przed podjęciem przez Guam decyzji o wysłaniu zespołu do Salwadoru, Roland Certeza, prezes i dyrektor generalny GTA, oraz Lesley Leon Guerrero, dyrektor ds. Wczoraj Certeza na konferencji prasowej poinformował, że Bank of Guam przeznaczył 10 000 dolarów w gotówce, a GTA przekazało mile lotnicze na przelot całego zespołu do Salwadoru.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, że udało nam się to połączyć” – powiedział Certeza. „Zapewniam społeczność Guam, że surferzy, których wysyłamy, zespół, który ich wspiera, mają naprawdę duże szanse na zrobienie tego dla Guam”.

Zespół surferów

Zespół składa się z sześciu surferów, trzech trenerów i jednego kierownika zespołu. Dwie kobiety surfujące po Guam to Minami Cramer i Cienna Riley Purcell. Wśród męskich surferów są Every Alexander, Jared Gogue, Derrick Ikehara i Noa Mendiola. Trenerami są Cheyne Purcell, Martin Leon Guerrero i Fred Mendiola. Michelle Pier będzie zarządzać zespołem.

Przygoda na igrzyskach olimpijskich

„Jestem naprawdę podekscytowany tym zespołem i wsparciem, które otrzymaliśmy od Bank of Guam, GTA i wszystkich naszych sponsorów” – powiedział Noa Mendiola. „I nie możemy się doczekać tej nowej przygody i tej podróży podczas naszej wyprawy na igrzyska olimpijskie”.

Dołączając do konferencji prasowej przez Zoom, z Surf City w Salwadorze, gdzie właśnie zakończyła rywalizację w Mistrzostwach Świata ISA w Longboardzie 2023, Cramer udzieliła swoim kolegom z zespołu kilku rad. Powiedziała zespołowi, aby był przygotowany na dużo wiosłowania i wstrzymywania oddechu.

Dla 19-letniej Cramer jej udział w Surf City zakończył się w czwartek. We wtorek surfowała w jednym biegu, ale została odrzucona do rund repasażowych. Mając tylko dwóch surferów w pierwszej rundzie pocieszenia, obaj awansowali do drugiej rundy repasaży. Cramer, która okazała się jej ostatnią rundą, zajęła czwarte miejsce. W swoim ostatnim biegu złapała dużą falę, spisała się dobrze i zdobyła pochwałę od komentatora kolorów Rachael Tilly.

„To niezły zwrot – duży zwrot w kształcie litery S, zawijający się z powrotem do bardziej krytycznej części fali, kieszeni fali” – powiedział Tilly. „Czeka, aż to coś wstanie. Podoba mi się, jak głęboko wzięła to do wybielania. … Poruszanie się po tym wyboju, naprawdę fajne”.

Źródło: Post Guam.