GTA 6 musi być bardziej progresywny i mniej przewagi


GTA Online – jakie zmiany przyniesie GTA 6? (zdjęcie: Rockstar Games)

Czytelnik pyta, z jaką postawą przyjmie Rockstar GTA 6 i czy spróbuje być bardziej postępowy pod względem polityki i reprezentacji.

Pomimo największego przecieku w historii gier, wciąż nie wiemy nic ważnego o Grand Theft Auto 6. Wiemy, że toczy się w Vice City, a głównymi bohaterami są mężczyzna i kobieta zainspirowani legendą o Bonnie i Clyde. Ale to tylko szczegóły, nie mówią nam nic o historii, tonie ani rozgrywce – chociaż ujawnione filmy sugerują, że nie zmieniło się to w żaden istotny sposób.

Interesuje mnie jednak ton, nastawienie, jakie przyjmie gra i to, czy będzie się różnić od poprzednich. Wiemy, że główny scenarzysta i wielu innych opuściło Rockstar Games od czasu Red Dead Redemption 2, więc naprawdę nie mamy pojęcia, jak mogą wyglądać ich zamienniki. Ale także świat jest teraz zupełnie inny niż w 2013 roku.

GTA 5, mający dziewięć lat i wciąż dobrze się sprzedający, robi wrażenie z wielu powodów, ale nie tylko rozgrywka staje się przestarzała, ale także jego spojrzenie na świat. Kwestie płci nie były głównym problemem w 2013 roku, a GTA 5 ma już poważne problemy w przedstawianiu kobiet, nie mówiąc już o kimkolwiek innym.

Zbyt często GTA żartuje pod przykrywką satyry, ale nikogo to nie oszukuje. Wydaje się, że Rockstar zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ wprowadzili zmiany w grze, odkąd, za pośrednictwem łatek, w zakresie usuwania „żartów” transpłciowych. Nie musiało tego robić, bo poza tym transfobiczne elementy są łatwe do przeoczenia, jeśli nie udaje się do określonych punktów na mapie, więc fakt, że podjęli wysiłki, sugeruje zmianę podejścia.

Pomimo tego, że Grand Theft Auto jest największą franczyzą medialną w historii, będzie to pierwszy raz, gdy w scenariuszu pojawi się postać kobieca, która jest tak daleko w tyle, gdzie powinna być, aż trudno w to uwierzyć. W GTA 5 ani w żadnej z poprzednich gier nie ma pozytywnych postaci kobiecych, a tak naprawdę prawie żadnych.

25 lat i 235 milionów sprzedaży później i dopiero teraz (a raczej za mniej więcej dwa lata) GTA 5 nawet myśli o odpowiednim przedstawieniu postaci, która reprezentuje 50% populacji planety.

Mieli jeden świetny moment, jeśli chodzi o postacie queer, z GTA 4 DLC The Ballad Of Gay Tony, ale wystarczy wrócić do GTA 3, aby znaleźć najbardziej przerażające szkolne stereotypy gejowskich postaci. Zostało to wyjęte z remasterów, co jest kolejnym dowodem, że Rockstar rozumie, ale nawet wtedy było to nie do przyjęcia.

A co z polityką? Poprzednie gry GTA były, pod całym cynizmem, stosunkowo liberalne, ale to było w czasie, zanim polityka doszła do skrajności, w jakiej są teraz. W rzeczywistości można powiedzieć, że GTA dokładnie przewidziało, jak źle się stanie.

Przed odejściem główny pisarz Dan Houser powiedział, że Trump zapewnił, że współczesny świat wyszedł „poza satyrę” i odkąd Trump odszedł z urzędu, nic się nie poprawiło. Czy GTA zajmie stanowisko, czy też stchórzy i obie strony rozwiążą problemy? Nie oczekujesz ani nie koniecznie chcesz, aby GTA zajął stanowisko wobec środowiska, ale jeśli chodzi o przemoc, kontrolę broni i rasizm, wydaje się to idealnym miejscem na to samo coś prowokacyjnego.

Nikt nie chce gry wideo o udawaniu gangstera, aby zacząć głosić ci moralność, ale w GTA 6 będą grać dziesiątki milionów ludzi, prawdopodobnie setki milionów. Jest okazja, aby powiedzieć coś ważnego i spróbować skłonić ludzi do myślenia o czymś więcej niż tylko o kradzieży ich następnego wirtualnego samochodu. Czy Rockstar porzuci postawę władcy krawędzi, aby być bardziej konstruktywnym? Nie wiem, ale mam nadzieję.

Przez czytelnika Tima Rogersa

Funkcja czytnika nie musi odzwierciedlać widoków GameCentral lub Metro.

W dowolnym momencie możesz przesłać własną funkcję czytnika o długości od 500 do 600 słów, która, jeśli zostanie wykorzystana, zostanie opublikowana w następnym odpowiednim czasie weekendu. Po prostu skontaktuj się z nami pod adresem gamecentral@metro.co.uk lub skorzystaj z naszej strony Prześlij materiały i nie będziesz musiał wysyłać e-maila.

WIĘCEJ: Mapa GTA 6 jest o 50% większa niż GTA 5 ujawnia nowe obliczenia fanów

WIĘCEJ: Producent GTA 6 Rockstar wyłącza komentarze w mediach społecznościowych po wycieku

WIĘCEJ: Aktualizacja: haker aresztowania policji uważany za odpowiedzialny za wycieki GTA 6

Śledź Metro Gaming na Świergot i napisz do nas na gamecentral@metro.co.uk

Aby ułatwić przesyłanie listów ze skrzynki odbiorczej i funkcji czytnika, bez konieczności wysyłania wiadomości e-mail, wystarczy skorzystać z naszej strony Prześlij materiały tutaj.

Więcej takich historii znajdziesz na naszej stronie o grach.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=634b50b4af574180a1d1129e3bdf985d&url=https%3A%2F%2Fmetro.co.uk%2F2022%2F10%2F16%2Fgta-6-needs-to-be-more-progressive-and-less-edge-lord-17571996%2F&c=1370719948740518297&mkt=fr-fr