GTA 5 teraz open source: co to oznacza dla fanów i modderów?

Do sieci wyciekł kod źródłowy GTA 5

Kod źródłowy GTA 5 został udostępniony publicznie w Wigilię tego roku, ponad rok po pierwszym wycieku przez hakerów. Modderom udało się już stworzyć własne, niestandardowe wersje GTA 5 w oparciu o ten kod, który wyciekł, a teraz cała społeczność zastanawia się, co to oznacza dla przyszłości gier w otwartym świecie.

Wyciek, który rodzi pytania

Większość informacji na temat tego wycieku pochodzi z dyskusji społecznych w mediach społecznościowych, z których wiele – co nie jest zaskakujące – jest dość sprzecznych. Jedyne, co wydaje się pewne, to to, że kod źródłowy GTA 5 wyciekł we wrześniu 2022 r. wraz ze wszystkimi obrazami GTA 6. Od tego czasu ten kod źródłowy GTA 5 był wymieniany prywatnie pomiędzy oszustami i innymi hakerami i dopiero niedawno stał się dostępny za pośrednictwem serii publiczne przesyłanie rozpoczęło się 24 grudnia – na co wydawca Take-Two odpowiedział, wysyłając żądania usunięcia.

Modderzy szybko zaczęli bawić się tym kodem źródłowym i w ciągu kilku dni obrazy dostosowanej wersji GTA 5 były już w Internecie. Teoretycznie tego rodzaju ujawnienie kodu źródłowego mogłoby zamienić GTA 5 w raj dla modderów. Ponieważ podstawy gry są teraz dostępne dla wszystkich, nie powinno być ograniczeń co do typów modów, które mogą teraz ujrzeć światło dzienne w GTA 5.

Problematyczny obszar dla Take-Two

Problem w tym, że Take-Two zajęło już dość wrogie stanowisko wobec modów i możemy się spodziewać, że firma będzie jeszcze bardziej agresywna w usuwaniu modów stworzonych przy użyciu nielegalnie uzyskanego i rozpowszechnianego kodu źródłowego. Twórcy Rockstar słusznie krytycznie ocenili wpływ wycieków na ich pracę i wątpliwe jest, czy modyfikacje powstałe w wyniku tych wycieków spotkają się z dużą sympatią.

Nie wygląda na to, aby ten wyciek miał duży wpływ na scenę oszustw w GTA 5. Jak zauważa długoletni członek społeczności Rockstar, Tez2, ten kod jest dostępny dla niektórych twórców cheatów od 2022 roku, a Rockstar opracował nowsze rozwiązania zapobiegające oszustwom mając na uwadze te exploity.

Istnieje już wiele tradycyjnych modów do GTA 5.

Źródło: www.bing.com