Grand Theft Auto i Saints Row stają się coraz bardziej inkluzywne — a niektórym graczom się to nie podoba


Gracze desperacko szukają informacji na temat najnowszych Grand Theft Auto gra.

Ale kiedy pojawiły się doniesienia, że ​​następna odsłona serii gier wideo – w której zatwardziali przestępcy sieją spustoszenie pościgami samochodowymi, strzelaninami i mnóstwem przekleństw – zagrają w grywalnej postaci kobiecej, wkrótce nastąpiła fala negatywności w mediach społecznościowych i YouTube. .

„Tłuste feministki poszły teraz za daleko” – powiedział jeden z YouTuberów.

„Gwarantuję ci, jeśli to jakieś obudzone bzdury, nie ma mowy, żeby to się sprzedało GTA 5”, ubolewał inny.

Według raportu Jasona Schreiera z Bloombergakontynuacja 2013 roku Grand Theft Auto 5 jedną z głównych bohaterek gry będzie Latynoska. Będzie połową pary postaci inspirowanych prawdziwym duetem kryminalistów Bonnie i Clyde.

W raporcie stwierdzono również, że studio deweloperskie Rockstar Games poprawia humor w następnej grze. Poprzedni GTA gry spotkały się z krytyką za żarty, niektóre określane jako seksistowskie, rasistowskie i transfobiczny. Rockstar najwyraźniej zobowiązał się nie „uderzyć” w marginalizowane społeczności tak bardzo, jak w poprzednich odsłonach.

„Ludzie tacy jak ja byli bardzo podekscytowani [for the new release]…. Ale niestety, podobnie jak w przypadku społeczności graczy, niektórzy ludzie byli znacznie bardziej negatywnie nastawieni” – powiedziała Eleni Thomas, autorka serwisu poświęconego grom i popkulturze Dexerto.

„W wyniku tego było dużo seksizmu – rzeczy, takie jak ludzie publikujący, wiesz, potencjalne pomysły na pierwszą misję … dla głównej bohaterki zmywania naczyń”.

Raport na temat nadchodzącego Grand Theft Autoa także niespokojna reakcja niektórych graczy i komentatorów online, to kolejny przykład spolaryzowanej dyskusji między fanami spragnionymi świeżego spojrzenia na długotrwałą franczyzę i innymi niechętnymi do bardziej inkluzywnych iteracji swoich ulubionych gier.

Obecnie częściej przewodzi kobiety

Według raportu Schreiera, do premiery nowej gry mają co najmniej dwa lata. Rockstar i jego wydawnictwo, Take Two Interactive, potwierdzili wcześniej, że nowa gra jest w przygotowaniu, ale nie ujawnili żadnych innych szczegółów.

W historii Bloomberga wymieniono ponad 20 anonimowych obecnych i byłych pracowników Rockstar; notorycznie nieśmiała wobec mediów firma nie skomentowała oficjalnie.

Dzień 69:58Grand Theft Auto 6 i pierwsza protagonistka, która wstrząsa wszystkim

Po raz pierwszy seria Grand Theft Auto będzie miała w pełni udźwiękowioną kobietę. Dla niektórych to ekscytująca wiadomość, ale grupa wokalnych fanów wyraziła brak zainteresowania graniem jako kobieta. Te odpowiedzi sprawiają, że dziennikarka gier Eleni Thomas zastanawia się, czy Rockstar stanie za swoją bohaterką, czy też podda się presji fanów.

Raport zauważa prawdopodobnie znaczącą zmianę, powiedział Thomas, biorąc pod uwagę, że serial nie miał grywalnej kobiecej postaci przynajmniej od 2001 roku Grand Theft Auto 3.

Od tego czasu popularność zyskały serie gier z kobietami i nie-białymi bohaterami, takie jak Ostatni z nas oraz Horyzont.

Ale tak duże, jak te gry mogą być, prawdopodobnie żadna z nich nie ma kulturowego znaczenia Grand Theft Autoserial, który od debiutu w 1997 roku zarobił miliardy dolarów. Nawet teraz GTA 5który wystartował prawie 10 lat temu, nadal znajduje się na comiesięcznych listach bestsellerów.

Billboardy Grand Theft Auto 5 można zobaczyć w hotelu w Los Angeles we wrześniu 2013 roku. Seria ma kulturowy charakter, którego nie ma większość gier wideo. (Nick Ut/The Associated Press)

Grand Theft Auto to starsza seria i myślę, że pod pewnymi względami… reprezentuje to, czym była kiedyś kultura gier” – powiedział Thomas. „W tamtym czasie była ona bardziej zdominowana przez mężczyzn. …przemysł, społeczność i sami gracze.”

Saints Row potyka się

Tylko w tym tygodniu kolejna seria gier próbowała się odświeżyć, z mieszanymi wynikami.

Saints Row jest piątą z serii, która zadebiutowała w 2006 roku jako konkurencja GTA Gry. Krytycy pierwotnie oznaczyli to jako GTA „klon”, biorąc pod uwagę podobną strukturę misji i ton. Późniejsze sequele wyróżniały się, kładąc większy nacisk na komedię slapstickową i zwroty akcji science-fiction.

Wczesne zwiastuny ujawniły, że nowa część – pierwsza od dziewięciu lat – będzie ciężkim restartem, odrywając się od poprzednich numerowanych sequeli.

Wygenerowana komputerowo ilustracja czterech osób stojących obok siebie przed ceglanym murem pokrytym grafitti.  Wszystkie wydają się być w wieku od 20 do 30 lat.  Od lewej do prawej: Azjata z krótkimi czarnymi włosami, w dżinsach i bez koszuli;  czarna kobieta w fioletowej koszuli, fioletowym sportowym płaszczu i czarnych dżinsach;  czarny mężczyzna w wyszukanej koszuli, marynarce i muszce;  Latynoska z długimi czarnymi włosami, dużymi okularami, koszulką i dresami.
Grafika promocyjna Saints Row 2022. Reboot długo działających gier podobnych do GTA zawiera nową obsadę, pozostawiając w tyle starą ekipę ulubieńców fanów. (Głębokie Srebro Wola)

Zniknęli fajni faceci z poprzednich gier i gorące dziewczyny dzierżące gigantyczną fioletową zabawkę erotyczną, taką jak kij bejsbolowy. Zastąpił ich kwartet tysiącletnich ne’er-do-wells, którzy spędzają wolny czas grając w gry planszowe i śpiewając karaoke.

Nowa obsada jest wyraźnie niebiała, a gracze mogą dostosować wygląd i głos Szefa, którego kontrolują w trakcie gry, w tym opcje dotyczące cech męskich, żeńskich i neutralnych pod względem płci (a także protezy kończyn).

Podobnie jak Grand Theft Auto doniesienia, niektórzy fani nie przyjęli zmian dobrze. Krytyczne recenzje również nie wykazały wielkiej miłości do gry. Saints Row w tej chwili utrzymuje średnią 63-69 procent na stronie agregatora opinii Metacritic.

„Postaci nie znajdują się… na liście 10 najlepszych powodów, dla których Saints Row ponowne uruchomienie nie działa dla mnie ”- powiedział Jordan Middler, który nazwał grę „boleśnie pospolita marazm z otwartego świataw swojej recenzji dla Video Games Chronicle.

„Bezsensowna wojna kulturowa”

Middler obawia się jednak, że dyskurs wokół nowej obsady gry może zagłuszyć dyskusję na temat jej faktycznych słabości.

„Kiedy w dzisiejszych czasach ujawniane są gry, pewna niewielka część publiczności wyczuwa jakąkolwiek zmianę, która może być postrzegana jako amunicja w tej toczącej się, bezsensownej wojnie kulturowej, że gra może jakoś„ obudzić się ”lub coś w tym rodzaju ”, powiedział.

Generowany komputerowo obraz z gry wideo.  Na pierwszym planie mężczyzna z olbrzymią, rysunkową głową z przylizanymi włosami i okularami przeciwsłonecznymi trzyma wyrzutnię rakiet.  Za nim stoi czarnoskóry mężczyzna w białym garniturze i karabinie maszynowym.
Promocyjny zrzut ekranu dla Saints Row 4, który został wydany w 2013 roku. Seria eskalowała swój slapstickowy humor i nieszablonowe scenariusze, zanim ponowne uruchomienie w 2022 roku nadało nieco bardziej ugruntowany ton. (Głębokie Srebro Wola)

Nowe podejście Saints Row, Grand Theft Auto a inne gry są po prostu odzwierciedleniem faktu, że ludzie, którzy je tworzą, są świadomi pewnych zmian kulturowych, mówi merritt k., redaktor zarządzający w witrynie gier Fanbyte.

„Rozmowy i dyskusje wokół, no wiesz, dynamiki społecznej, rasy, seksualności, płci – wszystko to zmieniło się… bardzo w przestrzeniach głównego nurtu w ciągu ostatniej dekady” – powiedziała. „Te rozmowy stały się znacznie bardziej powszechne”.

W kolumniemerritt napisał, że zapał debaty przed nami Saints RowPremiera została podzielona na dwa obozy: ludzi, którzy liczyli na porażkę gry i tych, którzy przekonywali, że jej sukces finansowy będzie oznaczał zwycięstwo postępowej polityki i reprezentacji.

„Ludzie czasami patrzą na gry wideo, takie jak Saints Row i pomyśl, och, to jest barometr wojny kulturowej i czy moja strona wygrywa, czy druga strona wygrywa” – powiedział Merritt Dzień 6.

„Gry wideo, oczywiście, jak wszystkie media, mogą opowiadać ważne historie i sprawiają, że ludzie czują się widziani i mogą ułatwiać kontakt między ludźmi. Ale wiesz, kupowanie gry nie jest walką w wojnie kulturowej i niekoniecznie jest polityczną. akt.”

Ostatecznie negatywna reakcja krytyczna na Święci Wiersz może nałożyć większy ciężar na następny Grand Theft Auto gra, aby wybić go z parku.

„Myślę, że to największa rzecz, jaką Rockstar musi zrobić… po prostu upewnij się, że [the new heroine] nie jest tylko postacią jednowymiarową” – powiedział Thomas.

„Udowodnij, że pesymiści się mylą, tworząc postać, w której ostatecznie zakochują się nawet ludzie, którzy mają pewne wahania. Myślę, że to najlepszy sposób na odpowiedź”.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=6309dd4218674b20968e97d7a31fd9f9&url=https%3A%2F%2Fwww.cbc.ca%2Fradio%2Fday6%2Fgrand-theft-auto-saints-row-female-character-1.6561388&c=4268732680898934734&mkt=fr-fr