Czas zaoszczędzić na zakup domu w głównych miastach Kanady w 2024 r

Mieszkańcy obszaru Greater Toronto Area (GTA) widzą, że ich marzenia o posiadaniu domu stają się coraz bardziej niedostępne, ale czas potrzebny na zaoszczędzenie średniej zaliczki w jednym z najdroższych regionów Kanady może cię zszokować.

Ile czasu zajmuje zapisanie zaliczki w GTA

Agencja nieruchomości Zoocasa przeprowadziła niedawno analizę rynków nieruchomości 20 głównych miast w całej Kanadzie, aby obliczyć wymaganą zaliczkę dla każdego z nich i określić, ile czasu zajęłoby gospodarstwu domowemu o średnim dochodzie, po opodatkowaniu, oszczędzanie na indywidualny dom.

W badaniu założono stopę oszczędności na poziomie 6,2% rocznego dochodu, korzystając ze stopy oszczędności gospodarstw domowych opublikowanej przez Statistics Canada w czwartym kwartale 2023 r., a przy obliczeniach kredytów hipotecznych przyjęto 25-letni okres amortyzacji i pięcioletnią stałą stopę oprocentowania kredytu hipotecznego wynoszącą 4,84%.

Z raportu wynika, że ​​średnia cena domu jednorodzinnego w GTA w styczniu 2024 r. wyniosła 1 026 703 dolarów, co oznacza, że ​​gospodarstwo domowe o średnim całkowitym dochodzie wynoszącym 85 000 dolarów potrzebowałoby dokładnie 39 lat, aby zaoszczędzić minimalną zaliczkę w wysokości 205 341 dolarów.

Czas trwania oszczędności w przypadku zaliczki w 2024 r. w głównych miastach Kanady

Spośród wszystkich analizowanych miast okazało się, że domy najtańsze w Thunder Bay, ze średnią ceną wynoszącą zaledwie 264 538 dolarów, co oznacza, że ​​typowe gospodarstwo domowe będzie gotowe wpłacić minimalną zaliczkę w ciągu zaledwie trzech lat, jeśli odłoży sześć procent swojego budżetu wynagrodzenie.

Tymczasem w prowincji potencjalni nabywcy w Londynie i St. Thomas będą musieli zaoszczędzić nieco ponad osiem lat, aby wpłacić wymaganą zaliczkę w wysokości 35 559 dolarów przy średnim dochodzie gospodarstwa domowego po opodatkowaniu wynoszącym 71 000 dolarów.

W obszarze Hamilton-Burlington przeciętny człowiek będzie potrzebował nieco ponad 12 lat, aby zaoszczędzić minimalną zaliczkę w wysokości 57 055 dolarów.

„Na szczęście z zakupem domu nie trzeba zwlekać do osiągnięcia wieku emerytalnego, nawet w województwach, gdzie ceny domów jednorodzinnych są wyższe. Mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej i Ontario powinni rozważyć strategiczne podejście do oszczędzania na większe zaliczki” – zauważa raport.

„Żeby to zilustrować, badanie możliwości w mniejszych miejscowościach oddalonych od tętniących życiem centrów miast jest praktycznym podejściem dla osób pracujących zdalnie, gdzie inwestowanie w mieszkanie własnościowe lub kamienicę w sąsiedztwie staje się bardziej wykonalne. Lub jeśli jesteś singlem, połącz zasoby, aby kupić nieruchomość z rodzeństwem lub przyjacielem, aby zgromadzić kapitał i szybciej zaoszczędzić na zaliczce.

Źródło: www.bing.com