Ceny wynajmu GTA nadal rosną w listopadzie


Ceny czynszów w rejonie Toronto nadal rosną, a średni czynsz za każdą nieruchomość osiągnął w listopadzie 2167 USD – i nie widać końca, z prognozą dwucyfrowych średnich podwyżek na 2022 r., zgodnie z najnowszym raportem GTA czynszów Bullpen Research i TorontoRentals. com.

Raport różni się od tego z listopada zeszłego roku, kiedy ceny czynszów gwałtownie spadały. W całym GTA raport wykazał, że ceny czynszów spadły o 15,6 procent w latach 2019-2020, ale w zeszłym roku wzrosły o 4,3 procent – ​​z ponad 10-procentowym wzrostem w starym mieście Toronto.

„To taka sama historia, jaka miała miejsce przez ostatnie sześć miesięcy”, powiedział Ben Myers z Bullpen o danych z listopada. Firma doradcza na rynku nieruchomości przewiduje obecnie średni wzrost kosztów czynszu o 10% w całym GTA w 2022 r., ale nie pełny powrót do liczb sprzed pandemii.

„Wygląda na to, że wracaliśmy na nasz normalny rynek z niedoborami, z wieloma osobami próbującymi dostać to samo mieszkanie”.

Największe podwyżki czynszów miały miejsce w mieszkaniach, które najbardziej spadły w pierwszych miesiącach pandemii. Analiza danych giełdowych wykazała, że ​​ceny mieszkań spadły o 17,7 proc. między listopadem 2019 r. a listopadem 2020 r. W ostatnim roku ceny wzrosły o 13,8 proc.

Inaczej wyglądała sytuacja w przypadku wynajmów specjalnie zaprojektowanych, w których średnia cena spadła o 7 procent w latach 2019-2020. W ostatnim roku ceny tych jednostek wzrosły zaledwie o 0,5 procent. Ceny czynszu za domy spadły o 7,8 procent od 2019 do 2020 roku, ale od tego czasu wzrosły o 12,3 procent, ponieważ koszty czynszu za kamienice – które w zeszłym roku spadły o 4,5 procent – ​​wzrosły o 11,4 procent.

Chociaż Bullpen przewiduje, że czynsze będą stale drożeć, Myers powiedział, że jego firma nie spodziewa się, że ceny czynszu w pełni powrócą do poziomów z 2019 r. w ciągu następnego roku.

„Najwyraźniej nie wróciliśmy do miejsca, w którym byliśmy przed pandemią” – powiedział. Podczas gdy niektórzy ludzie wrócili do biur w centrum miasta, wielu nie wróciło na pełny etat, powiedział.

„Wciąż jest pewna niepewność”, powiedział, zauważając, że mogą wystąpić inne komplikacje związane z nowym wariantem COVID-19.

W międzyczasie przedstawiciele branży ostrzegają o nadchodzącym kryzysie podaży w sektorze domów na własność, a analiza przeprowadzona przez Altus Group dla Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego i Rozwoju Gruntów w środę wykazała, że ​​liczba mieszkań GTA w fazie przedbudowy, w budowie lub niedawno ukończonych spadła od października do listopada, podczas gdy inwentaryzacja domów jednorodzinnych oscylowała wokół historycznych minimów.

Popyt na mieszkania pozostaje wysoki, a analiza Grupy Altus wskazuje, że listopadowa sprzedaż nowych domów w całym GTA była o 29% wyższa od średniej 10-letniej.

„To naprawdę obniża przystępność cenową”, powiedział Justin Sherwood, starszy wiceprezes ds. komunikacji w BILD.

Dania Majid, dyrektor prowincjonalny Tenant Duty Counsel Program, zwrócił uwagę na stawkę dla indywidualnych najemców, gdy ceny mieszkań rosną w całym regionie Toronto.

„Wpływa na każdy aspekt życia” – powiedział Majid w środę. „To dom, na który mogą już nie stać, lub może to oznaczać społeczność, do której nie mogą już należeć”.

Myers uważa, że ​​rosnące ceny czynszu były prawdopodobnie zachętą dla najemców lokali z kontrolowanym czynszem, aby próbowali trzymać się swoich domów – i zachętą dla tych, którzy musieli się przeprowadzić, aby działać szybko.

„Nie spodziewam się żadnych spadków czynszów”, ostrzegał Myers.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=FBA15C58153D4805A9EE872E94207944&url=https%3A%2F%2Fwww.thestar.com%2Fnews%2Fgta%2F2021%2F12%2F22%2Frent-in-the-gta-continues-to-rise-with-double-digit-increase-forecast-for-2022.html&c=12038787609836000011&mkt=fr-fr