Ceny domów w GTA będą nadal spadać do 2023 roku


Ceny domów w Kanadzie spadną do 2023 roku, dając kupującym większą siłę negocjacyjną, mówi nowy raport Re/Max. Jednak utrzymujące się wysokie stopy procentowe będą nadal niweczyć nadzieje osób kupujących dom po raz pierwszy i osłabiać aktywność sprzedażową.

Oczekuje się, że średnie ceny domów mieszkalnych spadną o 3,3 procent w 2023 r., przy czym największe spadki spodziewane są w Ontario i zachodniej Kanadzie, podczas gdy Atlantycka Kanada odnotuje wzrost, wynika z raportu Re/Max z 29 listopada.

Spadek cen doprowadzi do zrównoważenia rynku – kiedy popyt będzie zgodny z podażą – w 60 procentach regionów w Kanadzie.

Przewiduje się, że średnia cena sprzedaży GTA wiosną 2023 roku spadnie o prawie 12 procent w stosunku do szczytu z lutego 2022 roku, dodaje raport.

„Większość korekt cen już się dokonała” – powiedział Cameron Forbes, broker Re/Max Realtron Realty.

Dodał, że średnia cena sprzedaży domu w październiku wyniosła 1,09 miliona dolarów, a w 2023 roku spadnie do 1,05 miliona dolarów.

„Spodziewamy się, że ceny spadną jeszcze trochę, około trzech procent, ale najgorsze już za nami”.

Domy jednorodzinne pozostają dominującym typem mieszkań, którymi interesują się nabywcy GTA, a ożywienie sprzedaży ma miejsce od lata, po znaczącym spadku cen.

Ale niektórzy eksperci mieszkaniowi twierdzą, że prognoza Re/Max jest optymistyczna. Ekonomiści przewidywali, że krajowe ceny domów spadną o kolejne 10 do 15 procent do wiosny 2023 roku. A w GTA ceny domów spadły już o prawie 20 procent od szczytu z lutego 2022 roku.

Raport Re/Max oblicza spadek cen domów GTA, biorąc średnią cenę z października i porównując ją ze średnią ceną sprzedaży GTA w całym 2022 roku, która wynosi 1,19 miliona dolarów – co pokazuje spadek ceny sprzedaży o 8,5 procent.

„Biorąc pod uwagę wysokie stopy procentowe, ich prognoza jest dość optymistyczna. Prognozujemy kolejny spadek o około 10 proc. Prognozy Re/Max dla GTA są również skromniejsze, ponieważ opierają się na średniej rocznej” — powiedział Stephen Brown, starszy kanadyjski ekonomista w Capital Economics — niezależnej firmie badawczej zajmującej się ekonomią.

Bank of Canada ma podnieść stopę procentową kredytów jednodniowych o kolejne 0,25 lub 0,5 punktu procentowego 7 grudnia, ponownie podnosząc oprocentowanie kredytów hipotecznych. Ekonomiści przewidują, że stopy procentowe pozostaną podwyższone w 2023 r., nadal wywierając presję na obniżenie cen domów.

Od marca 2022 r. Bank Kanady sześciokrotnie podniósł stopę procentową kredytu jednodniowego, podnosząc ją z 0,5 proc. do 3,75 proc. Oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło z historycznie niskiego poziomu 1,5 procent do ponad pięciu procent, odstraszając potencjalnych nabywców.

„Ceny nie spadną tak szybko, jak widzieliśmy w pierwszej połowie 2022 r., ale dobrze jest iść zgodnie z tym, co mówi większość ekonomistów, dokąd pójdą ceny domów, więc zobaczymy dalszy spadek o ponad trzy procent, ale w przyszłym roku będzie to stopniowe” – powiedział John Pasalis, prezes firmy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami Realosophy.

Jednak wyższe stopy procentowe mają pewne zalety, wywierając presję na ceny domów, powiedział Forbes.

Nabywcy domów napotykają mniejszą konkurencję przy poszukiwaniu nieruchomości i mogą stawiać warunki oferty, takie jak inspekcja domu, co było prawie niemożliwe do przeprowadzenia podczas szaleństwa kupujących domy w styczniu i lutym 2022 r.

W Toronto wielu właścicieli domów, którzy chcą kupić większą nieruchomość, ma już znaczny kapitał własny w swoim domu, dzięki czemu zakup jest wykonalny. To samo można powiedzieć o młodych rodzinach mieszkających w mieszkaniach, które kupiły przed pandemią, jak powiedział Forbes, ponieważ mieszkanie zyska na wartości w ciągu trzech lub więcej lat.

Ponieważ konkurencja jest mniejsza, kupujący mogą poświęcić więcej czasu na rozważenie zakupu nieruchomości. Domy są obecnie na rynku od 45 do 90 dni, co wskazuje na bardziej zrównoważony rynek, powiedział Christopher Alexander, prezes Re/Max Canada.

Jednak dla kupujących dom po raz pierwszy wejście na rynek będzie trudne, gdy stopy procentowe są wysokie, a ceny domów dla wielu są nadal nieosiągalne, powiedział Brown.

„Kiedy patrzymy na wskaźniki przystępności cenowej, jest ona najwyższa od lat 80. i wczesnych 90.” – powiedział. „Kupno domu jest nadal drogie i możliwe tylko dla niewielkiej części populacji. Dla wielu będzie to walka o utrzymanie domu” – dodał.

Ekonomiści przewidywali również, że będzie więcej wymuszonych wyprzedaży – gdzie właściciele nieruchomości sprzedają szybko z powodu trudnej sytuacji finansowej – ale wielu zamiast tego umieściło swoją nieruchomość na lukratywnym rynku wynajmu, powiedział Brown.

Jednak eksperci twierdzą, że nawet przy bardziej zrównoważonym rynku w najbliższym czasie nie nastąpi powódź aktywności. Zarówno sprzedaż, jak i notowania są na najniższych poziomach od 20 lat, co oznacza, że ​​zapasy i popyt są niewielkie, co zapewnia „pewną stabilność” rynkowi, powiedział Pasalis.

„Wkraczając w nowy rok, nie spodziewam się, aby te liczby (w przypadku sprzedaży i ofert) zmieniły się tak bardzo, kupujący nie będą śpieszyć się na rynek w najbliższym czasie” – powiedział.

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Rozmowy są opiniami naszych czytelników i podlegają Kodeks postępowania. Gwiazda nie popiera tych opinii.Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=6387690a66e648b3859c80d8b049e33c&url=https%3A%2F%2Fwww.thestar.com%2Fbusiness%2F2022%2F11%2F30%2Fgta-home-prices-will-continue-to-decline-in-2023-but-high-interest-rates-dash-hopes-for-first-time-home-buyers.html&c=8089330311834601677&mkt=fr-fr