Bharatiya Gorkha Prajatantrik Morcha (BGPM) – wnioski GTA Sabha dotyczące państwowości i statusu ST


Sabha uchwali dwie główne rezolucje, jedną wspierającą odrębny stan Gorkhaland, a drugą wymagającą statusu plemiennego dla 11 społeczności Gorkha.

Lal Kothi, siedziba GTA w Darjeeling.

Zdjęcie plikuVivek Chhetri

|

Darjeeling

|
Opublikowano 17.09.22, 02:33


Bharatiya Gorkha Prajatantrik Morcha patrzy na „poprawność polityczną” na pierwszym w historii spotkaniu nowego spotkania Administracji Terytorialnej Gorkhaland Sabha.

BGPM, który przejął kontrolę nad GTA w lipcu, po raz pierwszy zorganizuje spotkanie GTA Sabha 19 września. Sabha składa się z 45 członków wybranych i pięciu członków nominowanych. Gorkhaland i inne wymagające statusu plemiennego do 11 społeczności Gorkha, zostałyby przekazane przez Sabha.

W swojej kampanii wyborczej BGPM obiecał uchwalić rezolucję w sprawie Gorkhalandu na pierwszym spotkaniu GTA Sabha. „Zdecydowaliśmy się również uchwalić rezolucję żądającą statusu plemiennego dla 11 wykluczonych społeczności Gorkha i to samo zostanie wysłane do obu państwa i Centrum” – powiedział Amar Lama, który jest głównym doradcą dyrektora generalnego GTA, Anita Thapy.

Centrum podjęło w środę decyzję o przyznaniu niektórym społecznościom statusu plemiennego.

„Nasza decyzja o przyjęciu uchwały w sprawie żądania statusu plemiennego nie jest odruchową reakcją na decyzję Centrum o przyznaniu tagu ST innym społecznościom. Mieliśmy to na uwadze od dawna” – mówili krytycy Lama.BGPM, jednak twierdzili, że partia starała się tylko być politycznie poprawna.

„To nic innego jak próba poprawności politycznej. BGPM jest sojusznikiem Kongresu Trinamul, który jest przeciwny państwowości, a rezolucja Sabha miałaby niewielki wpływ – powiedział przywódca wzgórza w obozie opozycji. Lider zaznaczył, że BGPM nie jest w stanie podnieść żądania państwowości przed rządem stanowym. „Chodzi po prostu o przejście przez ruchy. To tylko ćwiczenie, aby upewnić się, że palce nie są podnoszone na BGPM za nic nie robiąc dla Gorkhalandu” – dodał przywódca.

W rzeczywistości Zgromadzenie Sikkim przyjęło rezolucję w sprawie Gorkhalandu w 2011 roku. Podobna krytyka dotyczy decyzji Sabha o przyjęciu rezolucji w sprawie statusu plemiennego. Rząd stanowy już w 2016 r. przyjął uchwałę popierającą status plemienny i przekazał ją Centrum.

„Kolejna rezolucja GTA to znowu próba gry na galerie” – powiedział lider opozycji.

Lider BGPM i doradca GTA, Amar Lama, również przyznał, że GTA Sabha nie musi podejmować uchwały, gdy zrobiło to państwo, ale taki krok jest konieczny, aby stanowisko partii było jasne. „Technicznie, kiedy państwo pod warunkiem, że nie ma sprzeciwu i zarekomendował (Centrum) to samo, nie ma przymusu, aby GTA musiało podjąć uchwałę, ale skoro BGPM jest teraz w GTA, musimy jasno przedstawić nasze stanowisko i tym samym podjąć uchwałę ”- powiedział Lama.

Niektórzy zwolennicy BGPM powiedzieli, że rezolucja będzie „zapisem” i ważne jest, aby GTA Sabha wyjaśniło te stanowiska.

Rozmowy o premii do herbaty kończą się niepowodzeniem

Negocjacje w sprawie rocznej premii w branży herbaty Darjeeling zakończyły się w piątek wieczorem. Lider CPM i były członek Rajya Sabha, Suraj Pathak, powiedział, że plantatorzy zaoferowali premię w wysokości 8,33 procent, a także 5 procent ex-gratia. „Wszystkie związki nie ustępowały, domagając się 20-procentowej premii”, powiedział Pathak.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63254d6d0c804fe4992ba0523de5a961&url=https%3A%2F%2Fwww.telegraphindia.com%2Fwest-bengal%2Fgta-sabha-motions-on-statehood-st-status%2Fcid%2F1887092&c=8933936737689545754&mkt=fr-fr