Analitycy twierdzą, że zarówno Pejuang, jak i GTA mogą „odejść w zapomnienie” po podziale


KUALA LUMPUR, 23 stycznia — Zarówno Parti Pejuang Tanahair, jak i Gerakan Tanah Air (GTA) prawdopodobnie nie doczekają lepszych dni po ogłoszeniu rozstania na początku stycznia, analitycy ankietowani przez Poczta Malajska zasugerowali.

Powiedzieli, że Pejuang po prostu nie ma oddolnego poparcia, aby być znaczącym pretendentem na arenie politycznej, o czym świadczy ich miażdżąca porażka w 15. wyborach powszechnych.

„Opuszczenie GTA przez Pejuanga to tylko sposób na przekonanie samych siebie, że znaleźli „przyczynę” swojego problemu, co w rzeczywistości jest tylko sposobem na zachowanie twarzy” — powiedział politolog Syaza Shukri, adiunkt na Międzynarodowym Uniwersytecie Islamskim w Malezji.

„Problem jest jednak głębszy” – powiedziała, dodając, że partia również cierpiała na słabe przywództwo.

Starszy członek Akademii Badań Strategicznych Nusantara, Azmi Hassan, powiedział, że nawet gdyby Pejuangowi udało się przetrwać jako partia, prawdopodobnie „zniknie w zapomnieniu” i zostanie zapomniana przez opinię publiczną, być może aż do 16. wyborów powszechnych.

„Aby Pejuang przetrwał, potrzebowaliby lepszej, silniejszej koalicji” – powiedział.

Były premier Tun Dr Mahathir Mohamad założył Pejuang po zerwaniu z Parti Pribumi Bersatu Malaysia w 2020 roku, w następstwie zawirowań politycznych, które doprowadziły do ​​upadku rządu Pakatan Harapan na początku tego roku.

Jednak w grudniu zeszłego roku dr Mahathir zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Pejuang, zostawiając swojego syna i prezydenta Datuka Seri Mukhriza Mahathira, by podjął wyzwanie kierowania partią.

Analitycy już wcześniej spekulowali, że zarówno Pejuang, jak i GTA byłyby „bezzębne” bez doktora Mahathira.

Niedawno doniesiono również, że co najmniej 13 głównych członków kierownictwa Pejuang opuściło partię, aby kontynuować działalność pod rządami GTA, gdzieś pomiędzy grudniem a ogłoszeniem przez Mukhriza podziału.

GTA zostało teraz z partiami Parti Bumiputera Perkasa Malaysia (Putra), Barisan Jemaah Islamiah Se-Malaysia (Berjasa) i Parti Perikatan India Muslim Nasional (Iman).

Analitycy twierdzą, że po odejściu Bersatu GTA przyjęłoby wyraźniejsze prawicowe stanowisko polityczne.

Podczas gdy Perkasa została utworzona przez przywódców malajskiej grupy supremacji Perkasa, Berjasa jest zdominowana przez członków i byłych przywódców radykalnej grupy islamistycznej Ikatan Muslimin Malaysia (Isma).

Jednak analitycy zgodzili się, że sytuacja nie byłaby korzystna dla GTA jako koalicji politycznej.

„Pozycja polityczna GTA jest zbyt skrajnie prawicowa, co nie przemawia do zwykłych Malajów. Nawet konserwatywni malajscy muzułmanie są na ogół centroprawicami” – powiedział Ahmad Fauzi Abdul Hamid, profesor politologii z Universiti Sains Malaysia.

Dodał jednak, że GTA może pozostać jako organizacja pozarządowa.

„Jeśli twój przywódca lub przynajmniej jeden z twoich przywódców jest wystarczająco głośny, by od czasu do czasu trafiać na pierwsze strony gazet, twoja organizacja pozarządowa może przetrwać, niezależnie od twojej przydatności lub bezużyteczności dla społeczeństwa i narodu.

„GTA ma takiego lidera w osobie Ibrahima Ali” – powiedział, odnosząc się do prezydenta Putry i byłego prezydenta Perkasy.

„Ale kiedy elementy GTA zapuszczają się do polityki, są skazane na porażkę przy urnie” – podkreślił.

Utworzenie GTA zostało ogłoszone przez Mahathira w sierpniu 2022 r. — w okresie intensywnych spekulacji, że wkrótce odbędzie się GE15 — i było promowane jako koalicja mająca na celu pomoc Malajom, zwłaszcza pod względem siły ekonomicznej.

Kiedy wybory parlamentarne w końcu odbyły się w listopadzie zeszłego roku, wszyscy 121 kandydatów GTA straciło depozyty.Źródło : https://www.malaymail.com/news/malaysia/2023/01/23/both-pejuang-and-gta-may-fade-into-oblivion-after-split-say-analysts/51159