Aktywna prognoza rynku na spadek GTA


Opublikowany w tym miesiącu raport Sotheby’s pokazuje solidny wzrost sprzedaży, szczególnie w przypadku luksusowych mieszkań

Według opublikowanego w tym miesiącu raportu Sotheby’s International Realty Canada na temat rynku jesiennego, wpływy związane z pandemią nadal napędzają wzrost liczby luksusowych nieruchomości w regionie Greater Toronto (GTA).

Raport mówi, że zaufanie konsumentów rośnie, a to przekłada się na wzrost zaufania do życia w mieście. Jednak ograniczenia dotyczące najwyższej podaży zakręciły śruby w sprzedaży w wielu segmentach rynku, prowadząc do krótkich cykli sprzedaży i wzrostu cen.

Deweloper z Toronto, Brad Lamb, twierdzi, że ograniczenia podaży są szczególnie widoczne na rynku luksusowych domów jednorodzinnych w takich dzielnicach jak Forest Hill, South Hill i Rosedale.

„Toronto jako miasto staje się coraz bogatsze” – mówi Lamb. „Toronto staje się miastem światowym. Żyjemy tu teraz niesamowicie liczną super zamożną klasę, ludzi wartych 100 milionów dolarów lub więcej. Są ich tysiące. A kiedy pomyślisz o liczbie domów, które będą odpowiadać tym ludziom, nie ma ich tysięcy. Nie widziałem wysokiej jakości domu za 15 milionów dolarów [come to market] w Toronto od lat. Kiedy zostaną wystawione na sprzedaż, sprzedają z wieloma ofertami, co nigdy wcześniej nie miało miejsca. Kiedyś ludzie mieli luksus poświęcenia trochę czasu, kopania opon, ale już nie.”

Badanie Sotheby’s mówi, że GTA będzie nadal odnotowywać aktywny rynek i przyspieszenie cen tej jesieni i później. Potwierdzają to wyniki z minionego lipca i sierpnia. Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych ponad 4 miliony dolarów w ciągu tych dwóch miesięcy wzrosła o 12 procent rok do roku. Sześć nieruchomości o wartości ponad 10 milionów dolarów sprzedanych w ciągu dwóch miesięcy, w porównaniu z czterema w tym samym miesiącu 2020 roku. Rynek luksusowych mieszkań w mieście był prawdziwym hitem, ze sprzedażą mieszkań ponad 4 miliony dolarów w górę o 40 procent rok do roku. Dla porównania, sprzedaż luksusowych domów jednorodzinnych o wartości ponad 4 mln USD odnotowała 15-procentowy wzrost rok do roku w porównaniu z tymi samymi miesiącami w 2020 roku.

Liczby były porównywalne między 1 a 15 września, przy 33-procentowym wzroście sprzedaży domów o wartości ponad 4 mln USD rok do roku. Szalony rynek sprzedawców z pierwszej połowy 2021 r. (wzrost o 276 procent rok do roku sprzedaży luksusowych mieszkań GTA o ponad 4 miliony dolarów) nieco zmalał latem, gdy zaczęło się zmęczenie kupujących, a oni sami się wycofali. rynku. Sprzedawcy również wystukiwali, ponownie rozważając wystawianie na rynku z ograniczonym wyborem. Ale to znowu nabiera tempa.

Jednak podczas gdy rynek konwencjonalnych mieszkań własnościowych w GTA odnotował tymczasowe spowolnienie sprzedaży w 2020 r., nie było tak w przypadku segmentu luksusowego, mówi Don Kottick, prezes i dyrektor generalny Sotheby’s International Realty Canada.

„Od początku pandemii popyt na luksusowe mieszkania w lokalnych mieszkaniach był solidny”, mówi, „od zamożnych wyżu demograficznego, którzy chcą zmniejszyć i uprościć swoje większe domy, od kupujących ze wszystkich pokoleń, którzy przeprowadzili się poza miasto na pandemii, ale nadal chcą zachować centrum pied-à-terre, od kupujących poszukujących tańszych opcji niż domy jednorodzinne, a także od lokalnych i międzynarodowych inwestorów, którzy nadal widzą możliwości finansowe w mieście, które jest uważane za kanadyjskie. epicentrum biznesu i gospodarki”.

Przystępność cenowa domów jednorodzinnych i zapotrzebowanie na większą powierzchnię mieszkalną po pandemii to istotne trendy w branży nieruchomości, które mają wpływ na sprzedaż mieszkań własnościowych.

„W rzeczywistości, gdy ceny domów jednorodzinnych rosną, wiele osób kupuje mieszkania i domy przylegające z konieczności i że to tylko będzie napędzać popyt i ceny mieszkań o dużej gęstości”, mówi. „Ci kupujący będą również konkurować z tymi, którzy aktywnie poszukują wygody stylu życia kondominium, w tym downsizerami i młodszymi kupującymi po raz pierwszy. Niezależnie od tego, czy są to kondominia, domy jednorodzinne, czy domy jednorodzinne, nabywcy luksusu szukają dużych tarasów i terenów zielonych”.

Istnieje zapotrzebowanie na najwyższej klasy udogodnienia i usługi na wyciągnięcie ręki, mówi Mark Mandelbaum, prezes Lanterra Developments, deweloperów 50 Scollard Condominiums i Glenhill Condominiums.

„Dzisiaj istnieje luksusowy segment mieszkań własnościowych napędzany tym nowym popytem”, mówi. „Mieszkańców przyciąga również poczucie wspólnoty, które towarzyszy temu żywemu doświadczeniu, ponieważ są otoczeni przez osoby o podobnych poglądach”.

Josh Shteiman, wiceprezes ds. rozwoju firmy Platinum Vista, dewelopera projektu No. 7 Dale Condo w Rosedale, mówi, że zauważył zwiększony popyt na większe przestrzenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, oraz udogodnienia, których nie można znaleźć w tradycyjny dom.

Dominic Tompa, wiceprezes ds. sprzedaży w The Daniels Corporation, która jest zaangażowana w projekt Jackson Towns, czyli zbiór trzypiętrowych domów przy Keele Street i Eglinton Avenue West.

„Inwestorzy widzą poza [the pandemic] kiedy kupują nieruchomość przed budową”, mówi. „Ponieważ jest to inwestycja długoterminowa, w której zwrotu nie widać w ciągu dwóch do trzech lat, a także bardzo niewielu ludzi wierzy, że będziemy mieć do czynienia z COVID na obecnym poziomie, nie jest to tak silne strach taki, jaki był kiedyś.

Tompa dodaje, że rynek dóbr luksusowych nadal tworzą głównie downsizery. Są to osoby, które przeszły na emeryturę lub mają zamiar przejść na emeryturę. Właśnie sprzedali swój dom, aby mieć więcej pieniędzy do wydania i cenią korzyści związane ze stylem życia, takie jak możliwość chodzenia i lokalne udogodnienia.

„Ale cena nadal musi być odpowiednia”, mówi. „Na parterze zaobserwowaliśmy silne, ciągłe zainteresowanie domami, które są wyceniane dokładnie w momencie wejścia na rynek luksusowy”.

Mimi Ng, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu nieruchomości mieszkaniowych w Menkes Developments Ltd., mówi, że rynek nieruchomości tej jesieni sprowadza się do wyboru konsumentów.

Luksusowy projekt firmy Maison 77 Clarendon w South Forest Hill w Toronto jest tego przykładem. Pięciopiętrowy, ekskluzywny projekt mieszkaniowy na 16 mieszkań odpowiada na wezwanie luksusowych nabywców, którzy chcą „dostosować” swój rodzinny dom, pozostać w tej samej okolicy, jednocześnie ciesząc się białymi rękawiczkami i pełnym zakresem usług mieszkaniowych.

„Kupujący mają do wyboru wiele opcji, niezależnie od tego, czy chodzi o różnorodność pod względem lokalizacji, sąsiedztwa, wielkości budynku i rodzaju produktu”, mówi.

„Historycznie zdarzały się okresy, w których kupujący poszukujący luksusowych mieszkań, zwłaszcza luksusowych mieszkań, mieli bardzo ograniczone możliwości. Ale teraz widzimy, że deweloperzy wprowadzają na rynek dużą liczbę luksusowych ofert, w tym niektóre projekty, które wcześniej były opóźnione z powodu pandemii, a niektóre z nich znajdują się w rzadko dostępnych lokalizacjach.

Inni gracze z branży zgłaszają te same tematy, które wychodzą z raportu Sotheby’s.

W ciągu ostatniego roku liczba sprzedanych egzemplarzy w GTA wzrosła o 144 procent przy cenie 2 mln USD i wyższej (do 31 sierpnia 2021 r. w porównaniu z 31 sierpnia 2020 r.), mówi Cameron Forbes, broker z Re/Max. Realtron Realty Inc., specjalizujący się w luksusowych domach. Dodaje, że 4% z nich to sprzedaż mieszkań własnościowych, a 96% to nieruchomości wolnostojące, naczepy lub domy miejskie, więc rynek luksusowy jest głównie zorientowany na grunt. Rynek ultraluksusowy (5 milionów dolarów plus) rozwija się w podobny sposób.

Justin Cohen, broker z Re/Max Realtron Barry Cohen Homes Inc., mówi, że właściciele domów nadal korzystają ze znacznego kapitału własnego i niskich stóp procentowych, aby wymieniać się domami, które oferują większą przestrzeń, lepszą lokalizację i udogodnienia.

„Transfer bogactwa, który jest obecnie w toku, w dużym stopniu przyczynia się do wzrostu sprzedaży luksusowych domów”, mówi.

„W 2016 r. CIBC opublikował raport, w którym oszacowano, że w ciągu następnej dekady transfer do wyżu demograficznego oszacowano na 750 miliardów dolarów. Zaczynamy dostrzegać wpływ tego przeniesienia na pokolenie X i milenialsów, gdy rodzice i dziadkowie przenoszą się, aby zabezpieczyć prawo własności do domu dla przyszłych pokoleń”.

Michael Kalles, prezes Harvey Kalles Real Estate Ltd., zagłębił się w rynek mieszkań GTA i wskazuje, że rynek zachowuje się inaczej w zależności od rodzaju mieszkań i społeczności. Dodaje, że w Greater Toronto Area są dzielnice, a realia są bardziej hiperlokalne.

Rynek jesienny jest uważany za najbardziej aktywny, mówi, więc strategia kupna lub sprzedaży luksusowej nieruchomości w jednej społeczności może różnić się od innej.

„Kiedy izolujesz rynki, widzisz, że nie wszystkie zachowują się w ten sam sposób”, mówi.

„Jeśli spojrzymy na mieszkanie w tradycyjnej luksusowej dzielnicy śródmieścia, takiej jak Annex/Yorkville, w trzecim kwartale 2021 r., zobaczymy, że sprzedano około 20 jednostek za ponad 2 miliony dolarów. Średnia cena sprzedaży wyniosła nieco ponad 4 miliony dolarów. Te domy są zwykle dostępne na rynku przez prawie pięć tygodni, sprzedając się za około 96 procent ceny katalogowej. Gdybyśmy porównali to z Bay Street Corridor lub Rosedale, zobaczylibyśmy, że apartamenty również sprzedają się na poniższej liście, ale średnie ceny są znacznie niższe (od 2 do 2,5 mln USD) i że czas na rynku przed sukcesem sprzedaż została dokonana, zbliża się do dwóch miesięcy.

„Są takie miejsca w Markham, gdzie w III kwartale przeciętne mieszkanie sprzedało się o 19 procent powyżej zapytania w czasie krótszym niż 10 dni”, mówi Kalles.

„Strategia cenowa i zasięgowa wymagana do sprzedaży tego mieszkania, przy tak dużym rynku i krótkim cyklu sprzedaży, będzie się różnić od strategii promocyjnej wymaganej do sprzedaży mieszkania o wartości 4 milionów dolarów w Yorkville, które ma wąski rynek i będzie wymagało ugruntowanej sieci , wyspecjalizowane podejście do sprzedaży i unikalne narzędzia marketingowe muszą zwiększyć widoczność wpisu”.

Powrót imigracji do regionu, który wprowadza nową pulę nabywców na już ograniczony rynek, a także eskalacja cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych sprzed budowy to dwie historie do naśladowania na rynku luksusowych nieruchomości zmierzających w kierunku do końca tego roku i 2022, dodaje Kalles.Funkcja reklamowa wyprodukowana przez Globe Content Studio. Redakcja The Globe nie była zaangażowana.Source : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=9D651FB251504283AFB4A73295477883&url=https%3A%2F%2Fwww.theglobeandmail.com%2Freal-estate%2Fadv%2Farticle-active-market-forecast-for-fall-in-the-gta%2F&c=8095008808480107843&mkt=fr-fr