Administracja Terytorialna Gorkhaland (GTA) – Gorkhaland śpiewa ponownie na wzgórzach po 5-letniej przerwie


W ciągu ostatnich kilku tygodni niektóre partie górskie sprzeciwiały się BGPM, które teraz steruje ciałem obywatelskim Darjeeling i GTA

Przewodniczący BGPM Anit Thapa (w środku) przemawia do mediów w Siliguri w sobotę

Zdjęcie autorstwa Passanga YolmoVivek Chhetri

|

Darjeeling

|
Opublikowano 29.01.23, 04:59


Popyt na stan Gorkhaland odmraża królową wzgórz tej zimy po prawie pięciu latach przerwy, wśród wielu obaw o wpływ tego stanu na lokalną gospodarkę kierowaną przez turystykę, która wraca do normy po przymusie wywołanym przez Covid.

W ciągu ostatnich kilku tygodni niektóre górskie partie sprzeciwiające się BGPM Anita Thapy, które obecnie kierują organem obywatelskim Darjeeling i GTA, przywróciły kwestię państwowości do rdzenia dyskursu politycznego na wzgórzach.

Jego głównym architektem jest Gorkha Janmukti Morcha, szef Bimal Gurung, z sojusznikami takimi jak Ajoy Edwards z Hamro Party i Binay Tamang. Gurung utworzył Bharatiya Gorkhaland Sangharsha Samiti, aby stanąć na czele popytu.

„Wydaje się, że nastąpiła zmiana w dyskursie, ponieważ po agitacjach w Gorkhalandzie w 2017 r. większość partii górskich powstrzymała się od poruszania kwestii Gorkhaland podczas wyborów” – powiedział obserwator polityki górskiej.

Fakt, że Gurung planuje przedłużający się ruch, stał się jasny w piątek, kiedy Gorkha Janmukti Morcha napisał do prezydenta, premiera, ministra spraw wewnętrznych Unii i głównego ministra Bengalu w sprawie swojej decyzji o wycofaniu się z memorandum zgody administracji terytorialnej Gorkhaland w celu formalnego przeciwstawienia się wzgórze, na które zgodzili się w 2011 roku.

Morcha i jej sojusznicy jasno jednak powiedzieli, że nie są przeciwni wiejskim sondażom, co wskazuje, że chcą zbadać wody za pomocą wezwania Gorkhaland.

Jednak Roshan Giri, sekretarz generalny Morcha, powiedział w piątek, że ich wydarzenia będą się odbywać w centrum Delhi, a nie w regionie Darjeeling.

Powodów nie trzeba szukać daleko. „Gospodarka mocno ucierpiała na wzgórzach, najpierw przez 104-dniowy strajk generalny w 2017 r. (prowadzony przez Morcha), a następnie blokadę wywołaną przez Covid” – powiedział biznesmen.

W odpowiedzi na twierdzenie Giri, hotelarz brzmiał sceptycznie: „Trudno uwierzyć w ich slogan dotyczący Delhi”.

Na wzgórzach Darjeeling nie było ani jednego dnia strajku generalnego po trwającym 104 dni strajku generalnym w 2017 roku. Turystyka również patrzy w górę. W tym sezonie turystycznym Darjeeling radził sobie lepiej niż Sikkim w miesiącach po pudży. „Obłożenie hoteli w Darjeeling wyniosło 70 procent, podczas gdy w Gangtok 28 procent” – powiedział hotelarz, dodając, że wielu z nich obawiało się, że nowa agitacja w Gorkhalandzie również stanie się brutalna.

Thapa, prezes BGPM i dyrektor naczelny GTA, powiedział w sobotę mediom: „Oni (GJM i ich współpracownicy) po prostu próbują oszukać wzgórza. Ich jedynym zamiarem jest przeciwstawienie się naszej partii…”

„Gorkhaland jest żądaniem każdego Gorkha. Żądanie musi być realizowane przez ludzi apolitycznych, ponieważ politycy wykorzystali żądanie tylko do zdobycia władzy” – powiedział Thapa, dodając, że należy zapytać premiera, czy jego rząd stworzyłby odrębne państwo.

Źródło : http://www.bing.com/news/apiclick.aspx?ref=FexRss&aid=&tid=63d643cbcd9445b1b5dd070049325135&url=https%3A%2F%2Fwww.telegraphindia.com%2Fwest-bengal%2Fgorkhaland-chant-back-in-hills-after-5-year-gap%2Fcid%2F1912801&c=10924834786419546987&mkt=fr-fr