10-lecie GTA 5

GTA 5, jedna z najważniejszych gier w historii branży, obchodziła niedawno swoje dziesiąte urodziny. Aby uczcić tę okazję, do GTA Online dodano rocznicową zawartość na cześć piątej edycji.

GTA V: 10 lat sukcesów

Wczoraj minęło 10 lat od premiery GTA V. Choć od premiery gry Rockstar minęło już sporo czasu, wciąż cieszy się ona gigantyczną popularnością – w dużej mierze za sprawą GTA Online, które doczekało się urodzinowego pakietu zawartości.

Wydane 17 września 2013 roku GTA V zostało bardzo dobrze przyjęte przez fanów gangsterskiej serii studia Rockstar, ale także przez krytyków. Dzień przed premierą w specjalistycznych mediach ukazały się recenzje, w których przyznano kilka doskonałych ocen, wzmacniając tym samym pozycję nowej części GTA na rynku.

GTA V już pierwszego dnia premiery zarobiło wydawcy aż 800 milionów dolarów. W 2014 roku gra ukazała się także na konsole PlayStation 4 i Xbox One, bijąc tym samym nowe rekordy sprzedaży. Od 2015 roku gra dostępna jest także na komputerach PC, a od 2022 roku można w nią grać na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Mimo dziesięciu lat gra nadal osiąga dobre wyniki sprzedaży. Była to najlepiej sprzedająca się gra w Europie w lipcu tego roku, a niedawno przekroczyła granicę 185 milionów sprzedanych egzemplarzy.

GTA Online: ogromny sukces w trybie wieloosobowym

GTA V to bez wątpienia jeden z gigantów rynku gier wideo, nie należy jednak zapominać o trybie wieloosobowym tej gry, który również odniósł gigantyczny sukces. GTA Online wystartowało w październiku 2013 roku i oferuje graczom swobodną eksplorację z sezonowymi wyzwaniami. I minęło już… 10 lat, odkąd twórcy regularnie dostarczają milionom graczy nowe misje i rozwijają wersję sieciową gry, wprowadzając na przykład subskrypcję GTA, która daje dostęp do ekskluzywnej zawartości.

Najnowszą atrakcją GTA Online są prezenty rocznicowe, za pomocą których gracze mogą uczcić dziesiątą rocznicę swojej ulubionej gry. Funkcje gry wieloosobowej obejmują: przedmioty kolekcjonerskie inspirowane GTA V (ubrania dla trzech głównych bohaterów), samochód Bravado Hotring Hellfire (bezpłatny dla członków GTA), misje Lamara i Trevora. Szczegółowe informacje na temat tej rocznicowej zawartości można znaleźć na stronie Rockstar Games.

Sprzedano prawie 200 milionów egzemplarzy GTA V

Z niedawnego raportu finansowego wydanego przez Take-Two Interactive, wydawcę GTA V, wynika, że ​​piąta odsłona kultowej serii sprzedała się w ponad 185 milionach egzemplarzy. Warto pamiętać, że gra była dostępna za darmo kilka lat temu. W sklepie Epic Games Store uruchomiono promocję, która dała graczom możliwość zdobycia pełnej wersji gry bez wydawania ani grosza. Obecnie GTA V i GTA Online są dostępne także w ramach Xbox Game Pass. W przeszłości gra była kilkakrotnie hostowana w serwisie Microsoftu, ale tylko przez ograniczony czas. Teraz wydawca po raz kolejny zdecydował się dodać ją do tej oferty, gdyż – jak wynika z grafiki – zabieg ten zwiększa zainteresowanie grą i jej sprzedaż. Warto wspomnieć, że na sukces GTA V wpłynęła także społeczność moderska. Jeden z wielu modderów – Cfx.re – opracował modyfikację pozwalającą na tworzenie prywatnych serwerów RPG (FiveM), na których Gracze mogą bawić się w spersonalizowany sposób. Dzieło Cfx.re zostało docenione przez samo Rockstar Games, które kilka tygodni temu nawiązało bliższą współpracę z ekipą modderską, nie ukrywając swojego entuzjazmu.

Co dalej z serią GTA?

Warto wspomnieć, że do chwili obecnej ukazało się kilkanaście wydań GTA. Jest ich tak wiele, że nietrudno zgubić się na osi czasu wydarzeń – dlatego społeczność stworzyła specjalne infografiki, które wyraźnie pokazują, jak historie poszczególnych części serii powinny być umiejscowione w czasie.

Choć GTA 5 niewątpliwie jest uwielbiane przez miliony graczy i jest jedną z najważniejszych gier w historii branży, wielu z niecierpliwością czeka na wieści o GTA VI. Na ten moment nie mamy żadnych oficjalnych wiadomości odnośnie daty premiery GTA VI – możemy jedynie opierać się na słowach prezesa Take-Two Interactive, który zapowiedział, że w kolejnym roku finansowym (kwiecień 2024 – marzec 2025) firma wygeneruje około 8 miliardów dolarów przychodów, a takie wyniki może osiągnąć dopiero szósta część GTA, więc mniej więcej w tym czasie powinna zostać wydana.

Źródło: www.game Pressure.com