10 lat temu premiera Grand Theft Auto V

Przygotuj się na zanurzenie w zapierającym dech w piersiach świecie GTA 5, gry, która wywróciła do góry nogami gatunek otwartego świata. Od premiery w 2013 roku ten kultowy tytuł urzekł miliony graczy na całym świecie. Ale co sprawia, że ​​GTA 5 jest tak wyjątkowe i dlaczego nadal jest tak popularne? Przekonajmy się bez zbędnych ceregieli.

Urzekające przeżycie od pierwszego dnia

Wreszcie nadszedł ten wielki dzień. Podekscytowanie było namacalne i poprzedniej nocy ledwo mogłem spać. Gdy tylko sklep się otworzył, pospieszyłem kupić kolekcjonerską wersję GTA 5 i szybko wróciłem do domu, aby ją zainstalować.

Wciąż pamiętam, że na PS3 instalacja zajęła trochę czasu, ale muzyka w tle była tak urzekająca, że ​​było warto. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment. Zostałem wypuszczony do oszałamiającego otwartego świata i natychmiast sięgnąłem po sterowiec, aby nabrać wysokości. Byłem zdumiony rozmiarem i gęstością wszechświata przede mną. W nocy, gdy na dole rozciągały się wszystkie światła, byłem zdumiony, widząc taki poziom szczegółowości na konsoli PS3. Zrobiło się jeszcze większe wrażenie po premierze GTA 4 i RDR 1.

Sama gra okazała się prawdziwym sukcesem. Różnorodność misji i tempo były znacznie lepsze niż w GTA 4, a interakcje między postaciami były naprawdę zabawne. Do dziś uwielbiam grać w kampanię główną i spędzać wiele godzin w sieci. Na przykład napady reprezentują szczyt geniuszu projektowania gier Rockstar. Z pewnością są bardzo dobrze napisane, ale niezwykle dobrze zrobione, z niesamowitą kinową atmosferą. Udział w tych napadach to prawdziwy zastrzyk adrenaliny. Możliwość przełączania się między postaciami podczas misji uczyniła grę jeszcze bardziej wciągającą. Możliwość spotkania tych samych postaci robiących losowe rzeczy w otwartym świecie była dodatkiem, który wzmacniał zanurzenie i realizm wszechświata.

Sukces GTA 5: miecz obosieczny

Fenomenalny sukces GTA 5 wywarł głęboki wpływ na gatunek gier z otwartym światem. Teraz „polubienia GTA” są rzadkie, a ci, którzy się pojawiają, znajdują się pod ogromną presją, czasem niesprawiedliwą. Wymóg jakościowy ustanowiony przez GTA 5 jest bardzo trudny do osiągnięcia, mimo że gra jest zakotwiczona w poprzedniej generacji konsol.

GTA 5 z miesiąca na miesiąc pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się gier. Oznacza to oczywiście, że Rockstar nie ma powodu spieszyć się z wydaniem GTA 6. Jest to dla nich korzystne, ale muszę przyznać, że w 2013 roku myślałem, że w 2023 roku będziemy czekać na GTA 7, a nie GTA 6.

Co więcej, oczekiwania są obecnie niezwykle wysokie. Jestem pewien, że Rockstar stanie na wysokości zadania, ale kontynuacja gry tak kultowej jak GTA 5 to kolosalne wyzwanie. Mam na myśli, że Valve w zasadzie nigdy nie wypuściło Half-Life 3 z tego powodu, prawda?

Źródło: www.resetera.com