Zeznanie dyrektora generalnego Google: 10 rzeczy, które warto wiedzieć na temat pozwu Google Play przeciwko twórcy Fortnite

Sundar Pichai zeznaje w procesie antymonopolowym Google Play

Dziś dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, po raz drugi w ciągu 2 tygodni stanął przed sądem w ramach pozwu antymonopolowego złożonego przez wydawcę Fortnite, firmę Epic Games. Ten ostatni twierdził, że nielegalna i monopolistyczna polityka wdrożona w sklepie Google Play utrudnia życie twórcom aplikacji firm trzecich, biorąc pod uwagę, że rynek ten kontroluje cały ekosystem Androida. Podczas swoich zeznań Pichai spędził prawie 90 minut, odpowiadając na pytania dotyczące praktyk biznesowych sklepu Google Play, a także ogólnych zasad Google. Odkryjmy 10 najważniejszych punktów do zapamiętania z tego świadectwa.

Nadużycie tajemnicy prawnej

Sundar Pichai przyznał się do nadużycia tajemnicy prawnej, oznaczając dokumenty jako „przywilej adwokacki”, nawet jeśli nie zwracał się o poradę prawną. Powiedział, że zrobił to, aby zabezpieczyć dokumenty przed ewentualnym przesłaniem e-mailem do osób, które nie brały udziału w rozmowie.

Usuwanie dzienników czatów

Pichai został zapytany o żądanie usunięcia historii rozmów e-mailowych po 24 godzinach. Stwierdzono powiązanie, że Google ma praktykę rozmów „offline” i prawnik Epic zasugerował, że dotyczy to również przypadków, w których dyskusje miały związek z toczącym się postępowaniem prawnym, np. gdy spółka Epic Games pozwała Google w 2020 r. w związku z jej polityką dotyczącą Google Play.

Kwestionowanie praktyk Androida

Prawnik Epic przedstawił podsumowanie spotkania dyrektora generalnego Google z innymi menedżerami Androida z 2013 r., podczas którego stwierdził, że być może firma powinna „ponownie rozważyć zasady”, ponieważ Google nie jest „systemem operacyjnym typu open source”, aby uniknąć koszmaru, jeśli „tracimy kontrolę nad Androidem”. Zrobiono to, aby pokazać, że Pichai próbował utrudnić egzystencję w ekosystemie osobom, które nie korzystały z platformy Google.

Źródło: www.bing.com