Uzyskaj zwrot pieniędzy, jeśli Twoje dziecko kupi przedmioty w Fortnite, nie informując Cię o tym, twierdzi FTC

Czy kiedykolwiek słyszałeś o Fortnite? Ta niezwykle popularna gra wideo zyskała miliony fanów na całym świecie. Jednak niektórych rodziców spotkała niemiła niespodzianka: ich dzieci kupiły wirtualne przedmioty bez ich zgody. Na szczęście rozwiązanie jest już widoczne.

Zwroty kosztów dla zaniepokojonych rodziców

Amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły niedawno, że ponad 37 milionów osób będzie uprawnionych do zwrotu pieniędzy w ramach ugody prawnej z Epic Games Inc., spółką stojącą za Fortnite. Decyzja ta jest następstwem skarg dotyczących prywatności dzieci i wprowadzających w błąd metod płatności stosowanych przez firmę.

Tym samym z 520 milionów dolarów, które Epic Games będzie musiało zapłacić, 245 milionów przeznaczone zostanie na zwroty kosztów dla klientów. Zwroty te obejmują opłaty związane z niechcianymi V-Bucksami (walutą obowiązującą w grze), a także niezamierzonymi zakupami wirtualnych przedmiotów, takich jak stroje lub skrzynie z nagrodami przedstawiające fioletowe lamy w stylu kreskówek.

Aby móc ubiegać się o zwrot pieniędzy, konsumenci mają czas do 17 stycznia na złożenie skargi do Federalnej Komisji Handlu. Kwalifikuje się kilka sytuacji: użytkownicy Fortnite, którzy zostali obciążeni opłatami za niepotrzebne przedmioty w okresie od stycznia 2017 r. do września 2022 r., użytkownicy, których dzieci dokonywały zakupów kartą kredytową bez ich wiedzy w okresie od stycznia 2017 r. do listopada 2018 r. oraz użytkownicy, których konta zostały zablokowane po zgłoszeniu nieuzasadnionych opłat na rzecz wystawcy karty kredytowej.

Rekordowa kara za naruszenie przepisów FTC

Rozliczenie z Epic Games nie ogranicza się do zwrotów pieniędzy. Rzeczywiście, Epic Games zgodziło się również zapłacić rekordową karę w wysokości 275 milionów dolarów za zbieranie danych osobowych od graczy Fortnite w wieku poniżej 13 lat bez informowania rodziców i uzyskiwania ich zgody. Jest to najwyższa kara, jaką kiedykolwiek nałożono za naruszenie przepisów FTC.

Po osiągnięciu porozumienia w grudniu ubiegłego roku firma Epic Games zobowiązała się do wdrożenia dodatkowych środków zapobiegających niezamierzonym zakupom. W zaktualizowanym oświadczeniu firma kieruje użytkowników na stronę FTC w celu przetworzenia wniosków o zwrot pieniędzy.

Źródło: www.bing.com