Uzyskaj zwrot pieniędzy, jeśli Twoje dzieci kupią sprzęt w Fortnite bez pytania.

Rodzice, których dzieci zakupiły wirtualne przedmioty bez ich zgody w popularnej grze wideo Fortnite, wkrótce będą mogli otrzymać zwrot pieniędzy. Amerykańskie organy regulacyjne zaczynają powiadamiać e-mailem ponad 37 milionów ludzi, że mogą kwalifikować się do odszkodowania w ramach ugody prawnej z Epic Games Inc., wydawcą Fortnite.

Ugoda na 520 milionów dolarów

Federalna Komisja Handlu (FTC) ogłosiła pod koniec ubiegłego roku, że Epic Games będzie musiało zapłacić 520 milionów dolarów grzywien i zadośćuczynienia, aby rozpatrzyć skargi dotyczące prywatności dzieci i zwodniczych metod płatności. Kwota ta obejmuje zwrot 245 milionów dolarów, który ma pokryć część kosztów niechcianych V-dolców, wirtualnej waluty gry lub wirtualnych przedmiotów, takich jak stroje fioletowej lamy czy łupy.

Konsumenci mają czas do 17 stycznia na złożenie wniosku o zwrot pieniędzy.

Naruszenie zasad FTC

Oprócz ugody finansowej Epic Games zgodziło się także zapłacić karę w wysokości 275 milionów dolarów za zbieranie danych osobowych graczy Fortnite poniżej 13 roku życia bez poinformowania o tym rodziców i uzyskania ich zgody. To najwyższa grzywna, jaką kiedykolwiek nałożono za naruszenie przepisów FTC.

Według FTC do zwrotu pieniędzy kwalifikują się użytkownicy Fortnite, którym w okresie od stycznia 2017 r. do września 2022 r. pobrano opłatę w wirtualnej walucie za przedmioty, których nie chcieli kupić, oraz osoby, których dziecko dokonywało zakupów kartą kredytową bez ich zgody w okresie od stycznia 2017 r. do listopada 2018 r. oraz tych, których konta zostały zablokowane po złożeniu skargi do wystawcy karty kredytowej w związku z nieprawidłowymi obciążeniami.

Wdrożono środki zapobiegawcze

Epic Games po grudniowym rozstrzygnięciu sprawy poinformowało, że wdroży dodatkowe środki zapobiegające niezamierzonym zakupom. W zaktualizowanym oświadczeniu we wtorek odesłał zainteresowane osoby na stronę FTC.

Źródło: centraloregondaily.com