Twórca Fortnite, Epic Games, ukarany grzywną przez FTC: jak uzyskać zwrot pieniędzy


W poniedziałek Federalna Komisja Handlu ogłosiła, że ​​Cary’s Epic Games zapłaci ponad pół miliarda dolarów grzywny – rekordową kwotę – za serię naruszeń dotyczących jej najpopularniejszej gry, Fortnite.

Prawie połowa kwoty – 245 milionów dolarów – zostanie wykorzystana przez FTC do zwrotu pieniędzy konsumentom Fortnite, którzy spełniają określone wymagania kwalifikacyjne. Grzywny są wynikiem zarzutów dotyczących ustawień prywatności gry i taktyk firmy mających na celu nakłonienie graczy Fortnite do dokonywania zakupów w grze.

Oto podsumowanie tego, o co Epic jest oskarżany, co zobowiązuje się zrobić inaczej i co to oznacza dla konsumentów, w tym możliwy zwrot pieniędzy.

Co to jest Fortnite?

W 2017 roku firma Epic wypuściła Fortnite, którego najbardziej znaną wersją jest format battle royale, w którym gracze rywalizują ze sobą, dopóki nie zostanie jeden. Gra osadzona w kalejdoskopowym wirtualnym świecie skierowana jest do młodszych graczy.

Stała się jedną z najpopularniejszych strzelanek pierwszoosobowych na świecie, szczególnie wśród dzieci, nastolatków i graczy w wieku studenckim. W rzeczywistości jest to jedna z najpopularniejszych gier wideo na świecie, kropka, z ponad 400 milionami użytkowników, zgodnie ze skargą FTC.

Zasadniczo gra jest darmowa, chociaż gracze kupują walutę w grze, znaną jako V-dolce, aby uzyskać ulepszenia kosmetyczne, takie jak kostiumy i ruchy taneczne.

O co Epic jest oskarżony?

Federalna Komisja Handlu nałożyła na Epic Games dwie wysokie grzywny.

Pierwszy, w wysokości 275 milionów dolarów, był przeznaczony dla rzekomo naruszające ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie, lub COPPA. Epic jest oskarżany o zbieranie danych osobowych nieletnich bez uzyskania możliwej do zweryfikowania zgody rodziców. Rząd dodał, że rodzice, którzy chcieli, aby informacje o ich dzieciach zostały usunięte, byli zmuszani do „przeskakiwania przez nieuzasadnione przeszkody”, aby to zrobić.

W kwestii prywatności FTC stwierdziła również, że praktyka firmy Epic polegająca na otwieraniu komunikacji tekstowej i głosowej jako ustawienia domyślnego ułatwia zastraszanie i nękanie dzieci.

Ale to tylko połowa opłaty FTC.

w drugiej części Komisja oskarżył Epic o używanie „ciemnych wzorów” aby nakłonić graczy Fortnite do robienia zakupów w grze. FTC uznała konfigurację przycisków Fortnite za „nieintuicyjną, niespójną i mylącą” i wskazała, że ​​niektórzy nawet przypadkowo kupili przedmioty, próbując wybudzić komputer z trybu uśpienia.

Rząd zarzucił również firmie Epic blokowanie kont osób, które kwestionowały opłaty w swoich firmach obsługujących karty kredytowe.

Epic Games nie przyznało się w poniedziałek do żadnego wykroczenia, ale stwierdziło, że akceptuje umowę, „ponieważ chcemy, aby Epic był na czele ochrony konsumentów i zapewniał naszym graczom najlepsze wrażenia”.

„Podzielamy podstawowe zasady uczciwości, przejrzystości i prywatności, które egzekwuje FTC, a praktyki, o których mowa w skargach FTC, nie są sposobem działania Fortnite”, zgodnie z oświadczeniem firmy. „Przepisy się nie zmieniły, ale ich stosowanie ewoluowało i wieloletnie praktyki branżowe już nie wystarczają”.

Co Epic zmieni w Fortnite?

Po ogłoszeniu ugody firma Epic potwierdziła kilka ostatnich zmian zasad.

Firma powiedziała, że ​​tak będzie nie zapisują już automatycznie informacji o płatnościach graczy

w swoim Epic Games Store. Zaktualizował również swój system płatności, aby wymagać od klientów przytrzymania przycisku, aby dokonać zakupu w grze, zamiast robić to za pomocą kliknięcia.

„Gry powinny wykraczać poza to, aby gracze jeszcze lepiej rozumieli, kiedy dokonują zakupu za prawdziwe pieniądze lub wirtualne waluty, aby zapobiec przypadkowym zakupom” – powiedział Epic. „Nie chcemy, aby gracze płacili za coś, czego nie zamierzali”.

Osoby poniżej 13 nadal będą mogli grać w Fortnite bez zgody rodziców, ale będą mogli to robić tylko w środowisku, które firma Epic uważa za „szyte na miarę”, w którym funkcje czatu i zakupów są wyłączone do czasu uzyskania zgody rodzica.

Do zwiększyć prywatność dzieci, Epic powiedział, że zmienił domyślne profile nieletnich. Filtr czatu w języku dla dorosłych zostanie włączony, gdy ktoś poniżej 16 roku życia utworzy konto. W przypadku wszystkich kont założonych przez osoby poniżej 18 roku życia nazwa profilu będzie domyślnie ustawiona na „Nikt”, a informacje profilowe będą ukryte i ustawione na „tylko na zaproszenie”.

Zanim dzieci zaczną grać w jakąkolwiek grę online, FTC zachęca rodziców do sprawdzenia ustawień prywatności i zrozumienia, że ​​wszystkie nazwy użytkowników są publiczne. Jeśli rodzice mają jakiekolwiek obawy dotyczące prywatności swoich dzieci, FTC zachęca ich do skontaktowania się z ReportFraud.ftc.gov.

Jak sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zwrotu kosztów Fortnite FTC

FTC szczegółowo trzy grupy komu będą przysługiwać zwroty.

Rodzice dzieci, które dokonały nieautoryzowanych zakupów kartą kredytową w Epic Games Store od stycznia 2017 r. do listopada 2018 r.

Gracze Fortnite pobierali opłaty za niechciane zakupy w grze od stycznia 2017 r. do września 2022 r.

Gracze Fortnite, których konta zostały zablokowane po zakwestionowaniu nieautoryzowanych obciążeń kart kredytowych od stycznia 2017 r. do września 2022 r.

Kiedy zostaną rozdysponowane zwroty Fortnite FTC?

FTC nie wydała oś czasu kiedy pieniądze zostaną rozdysponowane lub ile osób potencjalnie może kwalifikować się do otrzymania zwrotu.

Na razie konsumentom mówi się, że nie muszą nic robić — przynajmniej w tej chwili. Konsumentom zaleca się przejście na stronę FTC.gov/Fortnite w celu uzyskania aktualizacji i zapisania się na e-maile dotyczące zwrotu pieniędzy.

Komisja powiedziała, że ​​tak klientów e-mailowych który dokonał zakupów w grze, gdy uzyska więcej informacji na temat swojego programu zwrotów.

Pomóc unikać oszustwFTC przypomniała opinii publicznej, że nigdy nie będzie prosić o pieniądze w zamian za zwrot lub złożenie wniosku.

Ta historia została wyprodukowana przy wsparciu finansowym koalicji partnerów kierowanej przez Innovate Raleigh w ramach programu stypendialnego niezależnego dziennikarstwa. N&O zachowuje pełną kontrolę redakcyjną nad pracą.

Ta historia została pierwotnie opublikowana 19 grudnia 2022 19:45.

Powiązane historie z Raleigh News & Observer

Zdjęcie profilowe Briana Gordona

Brian Gordon jest reporterem Innovate Raleigh dla The News & Observer i The Herald-Sun. Pisze o pracy, start-upach i wszystkich wielkich rzeczach technologicznych, które zmieniają Trójkąt.

Źródło : https://www.newsobserver.com/news/business/article270193522.html