Tim Sweeney, dyrektor generalny Epic Games, zdradza, że ​​Fortnite powróci na iOS w 2023 roku


Prawie trzy lata po usunięciu najpopularniejszej gry z App Store za złamanie zasad platformy, rozpoczynając kontrowersyjną i publiczną bitwę prawną, dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, zasugerował powrót Fortnite na iOS w 2023 roku.

Sweeney’a tweetował, „W przyszłym roku na iOS!” oraz zdjęcie gracza Fortnite wpatrującego się w fajerwerki, które oznaczają, że rok 2023 zadzwoni w nowym roku. Aby zachować zgodność z niedawno uchwaloną ustawą DMA (Digital Markets Act) w Europie, Apple podobno przygotowuje się do wprowadzenia iOS 17 w przyszłym roku, który będzie obsługiwał sideloading i alternatywne sklepy z aplikacjami. Prawo i jego implementacje teoretycznie pozwalają Epic Games na ponowne wprowadzenie Fortnite na iOS, a nie przez App Store.

W sierpniu 2020 roku firma Epic Games usunęła Fortnite z App Store za złamanie wytycznych poprzez włączenie metody płatności bezpośrednich, która działała wokół schematu zakupów Apple w aplikacji. W wyniku złamania zasad przez Epic, Apple ostatecznie usunął Fortnite z App Store. Apple powiedział wówczas w oświadczeniu:

Firma Epic Games podjęła dziś godną ubolewania decyzję o naruszeniu zasad App Store, które są jednakowo egzekwowane dla wszystkich deweloperów i stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa sklepu dla klientów. W konsekwencji ich aplikacja Fortnite została usunięta ze sklepu. Epic udostępnił w swojej aplikacji funkcję, której Apple jeszcze nie zatwierdził ani nie sprawdził. Zrobił to specjalnie z zamiarem złamania zasad App Store dotyczących zakupów w aplikacji, które dotyczą każdego dewelopera oferującego cyfrowe towary lub usługi.

Od dziesięciu lat Epic publikuje aplikacje w App Store. Odniósł korzyści z ekosystemu App Store, który Apple zapewnia wszystkim programistom, w tym zasobów, testów i dystrybucji, które oferuje. Cieszymy się, że Epic rozwinął tak odnoszącą sukcesy firmę w App Store i że dobrowolnie zgodził się na warunki i regulacje App Store. Fakt, że te zasady wyrównują szanse dla wszystkich programistów i sprawiają, że sklep jest bezpieczny dla wszystkich użytkowników, nie zmienia faktu, że ich interesy biznesowe skłoniły ich do dążenia do unikalnej aranżacji. Aby firma Epic mogła przywrócić grę Fortnite w App Store, będziemy z nią współpracować w celu usunięcia tych naruszeń.

Tim Sweeney, dyrektor generalny Epic Games, zdradza, że ​​Fortnite powróci na iOS w 2023 roku

Firma Epic Games pozwała cyfrowego behemota z Cupertino po usunięciu Fortnite z App Store. „Pracujemy nad otwartymi platformami i środkami legislacyjnymi, aby pomóc wszystkim programistom w równym stopniu. I będzie jedna zacięta bitwa!” Sweeneya w tym czasie.

Trzy lata później Epic Games i Apple postanowiły odwołać się od orzeczenia sądu z września 2021 r., które upoważniałoby Apple do zezwolenia programistom na umieszczanie w aplikacji linków do zewnętrznych stron internetowych, otwierając drzwi dla różnych metod płatności, które nie wymagają od programistów korzystania z system zakupów w aplikacji.

Według Epic Games iPhone powinien obsługiwać inne sklepy z aplikacjami, ponieważ monopol Apple na iOS i App Store jest antykonkurencyjny. Z drugiej strony Apple utrzymuje, że użytkownicy i programiści nadal mogą znajdować i odkrywać aplikacje w App Store w bezpieczny i niezawodny sposób. App Store, według Sweeneya, „wyrządza niedźwiedzią przysługę programistom”.

Źródło : https://gamingideology.com/2023/01/03/tim-sweeney-ceo-of-epic-games-teasesthat-fortnite-will-return-to-ios-in-2023/