Sędzia z Quebecu zezwala na pozew zbiorowy przeciwko „uzależniającej” grze wideo Fortnite


MONTREAL — Sędzia Sądu Najwyższego zezwolił na pozew złożony przez rodziców z Quebecu, którzy twierdzą, że ich dzieci uzależniły się od popularnej internetowej gry wideo Fortnite.

MONTREAL — Sędzia Sądu Najwyższego zezwolił na pozew złożony przez rodziców z Quebecu, którzy twierdzą, że ich dzieci uzależniły się od popularnej internetowej gry wideo Fortnite.

Sędzia Sylvain Lussier wydał orzeczenie w środę po wysłuchaniu argumentów w lipcu dotyczących wniosku o pozew zbiorowy od trojga rodziców, którzy opisali, jak ich dzieci miały objawy poważnego uzależnienia po graniu w grę.

„Sąd stwierdza, że ​​istnieje poważna kwestia, którą należy spierać, poparta wystarczającymi i konkretnymi zarzutami co do istnienia ryzyka, a nawet niebezpieczeństw wynikających z korzystania z Fortnite” – orzekł sędzia, zauważając, że działanie „nie wydaje się niepoważne lub oczywiście bezpodstawne”.

Firma, która wniosła pozew, Calex Legal z Montrealu, zwróciła uwagę na podobieństwa do przełomowego pozwu cywilnego wszczętego przeciwko przemysłowi tytoniowemu w Quebecu, w którym zarzucono zamiar stworzenia czegoś uzależniającego bez odpowiedniego ostrzeżenia.

„Nasz wniosek był mocno inspirowany ruchem tytoniowym tylko pod względem tego, co zarzucaliśmy” – powiedziała w wywiadzie prawniczka Alessandra Esposito Chartrand. Dodała, że ​​odpowiedzialność prawna producenta jest „w zasadzie taka sama”.

Rodzice twierdzili, że gra została celowo bardzo uzależniająca i miała trwały wpływ na ich dzieci, ale sąd nie poszedł tak daleko.

„Sąd stwierdza, że ​​nie ma dowodów na te zarzuty celowego stworzenia uzależniającej gry” – zauważył sędzia. „Nie wyklucza to możliwości, że gra faktycznie uzależnia i zakłada się, że jej projektant i dystrybutor o tym wiedzą”.

Jeden z rodziców, zidentyfikowany na podstawie inicjałów w aktach, powiedział, że jego syn rozegrał 6923 gry i wściekł się, gdy jego rodzice próbowali ograniczyć mu czas gry, w tym blokując komputer. Inne dziecko bawiło się ponad 7700 razy w ciągu dwóch lat, grając co najmniej trzy godziny dziennie. Wszystkie zgłoszone problemy behawioralne.

Sędzia zezwolił na pozew dla wszystkich graczy mieszkających w Quebecu od 1 września 2017 r., którzy uzależnili się po graniu w Fortnite Battle Royale, stworzonym przez amerykańską firmę Epic Games Inc., wykazując szereg reperkusji w zakresie działań rodzinnych, społecznych, edukacyjny lub zawodowy.

Do pozwu nie dołączono żadnej kwoty w dolarach, a ewentualne odszkodowanie ma zostać ustalone przez sąd.

Druga kategoria w pozwie zbiorowym dotyczy zakupów w grze, przy czym sąd oświadcza, że ​​kupujący w wieku poniżej 18 lat mogą kwalifikować się do zwrotu pieniędzy.

W środę Esposito Chartrand powiedział, że zgłosiło się 200 osób.

Firma Epic Games nie odpowiedziała na wiadomość z prośbą o komentarz w czwartek. Oskarżeni mają 30 dni na złożenie apelacji.

Prawnicy firmy argumentowali przed sądem, że przedstawione dowody były niewystarczające, a uzależnienie od gier wideo nie jest uznanym stanem w Quebecu, dodając, że Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne twierdzi, że nie ma wystarczających dowodów, aby sklasyfikować to jako wyjątkowe zaburzenie psychiczne.

Sędzia powiedział, że kwestie te będą rozpatrywane merytorycznie, ale zauważył, że Światowa Organizacja Zdrowia w 2018 roku uznała uzależnienie od gier wideo lub „zaburzenia związane z grami” za chorobę.

„Fakt, że amerykańscy psychiatrzy zażądali dalszych badań lub że ta diagnoza nie została jeszcze oficjalnie uznana w Quebecu, nie czyni tych twierdzeń„ frywolnymi ”lub„ bezpodstawnymi ”- napisał Lussier.

„Szkodliwy wpływ tytoniu nie został rozpoznany ani przyznany z dnia na dzień” – dodał.

Ten raport autorstwa The Canadian Press został opublikowany po raz pierwszy 8 grudnia 2022 r.

Sidhartha Banerjee, prasa kanadyjska

Źródło : https://www.rmotoday.com/beyond-local/quebec-judge-authorizes-class-action-lawsuit-against-addictive-fortnite-video-game-6221094