Google oferuje firmie Epic Games 147 milionów dolarów za uruchomienie Fortnite w Sklepie Play

Google zaoferował twórcy gier umowę o wartości 147 milionów dolarów na uruchomienie Fortnite w sklepie Google Play.

Google zaoferował twórcy gier wideo Epic Games umowę o wartości 147 milionów dolarów na udostępnienie popularnej gry Fortnite w sklepie Google Play – powiedział przed sądem gigant technologiczny.

Purnima Kochikar, wiceprezes Play Partnerships w Google, powiedziała podczas swoich zeznań, że transakcja została zatwierdzona i przedstawiona firmie Epic, ale nie została zaakceptowana, podaje The Verge.

W ramach umowy pieniądze byłyby wypłacane firmie Epic przez okres trzech lat „stopniowo” (do 2021 r.).

Wpływ gospodarczy i pozycja Google

W dokumencie uzasadniającym transakcję Google napisał, że „brak Fortnite może skutkować bezpośrednią utratą przychodów w wysokości do 130 milionów dolarów (do 250 milionów dolarów) w Play” oraz że może wystąpić „wpływ na dalszy rynek w wysokości 550 milionów dolarów (do 250 milionów dolarów) do 3,6 miliarda dolarów) w obliczu potencjalnej utraty przychodów w przypadku powszechnego efektu domina na innych deweloperów”.

„Chcieliśmy tylko, aby programiści wybrali Play” – powiedział Kochikar podczas swoich zeznań.

Obrona Google’a i spór z Epic Games

W poniedziałek rozpoczął się proces Epic kontra Google. Google bronił swojej 30% prowizji od transakcji aplikacjami za pośrednictwem Sklepu Play. Według The Verge prawnik Google Glenn Pomerantz określił 30% udziału jako „opłatę rynkową, a nie opłatę monopolistyczną”.

„Opłata za usługę, którą tu widzisz, jest dokładnie taka sama, jak ta, jaką Epic płaci w sklepie Nintendo, sklepie Xbox i sklepie Steam” – powiedział przed sądem. „Wszystkie te sklepy pobierają od mega-programisty takiego jak Epic tę samą opłatę w wysokości 30%. » Steve Allison, szef Epic Games Store, kwestionował, że 30% to norma.

Pozew został złożony po tym, jak Google usunął Fortnite ze Sklepu Play. Epic twierdzi, że monopolistyczna kontrola Google nad sklepem Google Play dla smartfonów z systemem Android narusza zarówno stanowe, jak i federalne przepisy antymonopolowe.

Źródło: www.bing.com