Google oferuje firmie Epic Games 147 milionów dolarów za uruchomienie Fortnite w Sklepie Play

Konflikt pomiędzy Epic Games i Google

Od kilku lat firma Epic Games, twórca Fortnite, toczy znaczącą batalię prawną z Apple, ale nie tylko. W 2020 roku firma zajmująca się grami złożyła swój pierwszy pozew przeciwko Google. W tym tygodniu rozpoczął się drugi spór prawny, w ramach którego Epic Games zarzuca Google płacenie dużych sum pieniędzy dużym programistom, aby nakłonić ich do pozostawienia aplikacji w Sklepie Play.

Propozycja Google’a dla Epic Games

Według doniesień sądowych zgłoszonych przez The Verge Google potwierdził, że zaoferował firmie Epic Games umowę o wartości 147 milionów dolarów na uruchomienie Fortnite w sklepie Google Play na Androida. Purnima Kochikar, wiceprezes Google ds. partnerstwa Play, powiedziała, że ​​umowa, zatwierdzona i przedstawiona firmie Epic, została odrzucona przez firmę zajmującą się grami. Proponowana umowa przewidywała wycofywanie środków w ciągu trzech lat, kończących się w 2021 r., jako dodatkowe wsparcie dla wydawcy gry.

Epic Games kontra Google

Epic Games wyraziło swoje niezadowolenie z 30% prowizji nałożonej przez Google (i Apple w tym przypadku) od transakcji w Sklepie Play. To skłoniło firmę Epic do przyjęcia niekonwencjonalnego podejścia, wypuszczając niezależnie Fortnite na Androida i udostępniając plik gry do pobrania bezpośrednio na swojej stronie internetowej.

Fortnite ostatecznie trafił do sklepu Google Play w kwietniu 2020 r., ale Epic nadal kontynuował jego niezależną dystrybucję, omijając 30% prowizję Google od zakupów w aplikacji. Napięcia nasiliły się w sierpniu 2020 r., kiedy Epic zezwolił na zakupy walut w grze, co naruszyło zasady Google Play Store. W odpowiedzi Google usunął Fortnite ze Sklepu Play, co skłoniło Epic Games do złożenia pozwu za nadużycie pozycji dominującej. Sprawa zaczęła się w zeszłym roku i trwa nadal.

W sprawie dotyczącej nadużycia pozycji dominującej firma Epic Games twierdziła, że ​​Google zareagował z niepokojem na początkową decyzję Epic, obawiając się efektu domina wśród innych twórców gier. Wewnętrzne dokumenty przedstawione w sądzie ujawniły próby Google nakłonienia lub przejęcia Epic, aby zapobiec takiemu scenariuszowi.

Batalia prawna i jej konsekwencje finansowe

Dokumenty przedstawione sądowi sugerowały bezpośrednią utratę dochodów w wysokości od 130 do 250 milionów dolarów oraz szerszą stratę pośrednią sięgającą do 3,6 miliarda dolarów w przypadku budzącej strach masowej dezercji.

W sądzie Google podtrzymał swoje stanowisko, wyjaśniając, że jego obawy dotyczyły potencjalnych strat w grach w Sklepie Play i że nie miał złych intencji. Lawrence Koh potwierdził w swoich zeznaniach, że inwestycja w zabezpieczanie gier w Sklepie Play była tego warta, zwłaszcza w scenariuszu, w którym programiści mogliby początkowo zdecydować się na uruchomienie gry na systemie iOS firmy Apple.

Od premiery w 2017 roku Fortnite cieszy się ogromną popularnością – łącznie około 400 milionów zarejestrowanych użytkowników. Należy zauważyć, że liczba ta obejmuje rejestracje zwykłych graczy, a nie tylko odzwierciedla liczbę zwykłych graczy Fortnite.

Źródło: www.phonearena.com